תערוכה: ערכים עכשוויים לאור השואה

ברשת צבייה חונכים תערוכת כרזות המסכמת עבודות של תלמידות כיתות י"א סביב הערכים הנוגעים לימינו ועולים מזכר השואה.

שמעון כהן , כ"ח בניסן תשע"ד

מתוך כרזות התערוכה
מתוך כרזות התערוכה
נועם צביה

רשת נועם צביה החלה היום (שני) בהצגת תערוכת כרזות ועבודות אמנותיות תחת הכותרת 'זכרנו לחיים' העוסקת בזכר השואה ובערכים העולים מתוך זיכרון השואה.

את הכרזות עיצבו תלמידות כיתות י"א במגמות האמנות והעיצוב הגרפי באולפנות הרשת. הרעיון לקיומה של התערוכה עלה בעקבות יום עיון שהתקיים במכללת ירושלים בשיתוף החוג למשאבי למידה ובו עסקו התלמידות בנושא השואה, הזיכרון והיבטים שלהם באמנות ובקולנוע.

מאז יום העיון החלו תלמידות מגמות האמנות והעיצוב בעבודה מואצת סביב הכנת הכרזות ומהתוצר נראה כי אחד המוטיבים שהעסיקו במיוחד את היוצרות היה שילוב הזיכרון בייחודו של הדור הנוכחי על הקידמה והטכנולוגיה שבו.

יוזמי התערוכה רואים בקיומה של התערוכה סופו של תהליך חינוכי וערכי אותו הוביל "קו שתכליתו הייתה התבוננות על ערכים שעולים מסיפורי השואה וכיצד הם רלוונטיים ומאירים את חיינו היום".

בפתח החוברת אליה כונסו היצירות נכתב כי "במגמות העיצוב הגרפי והאומנות אנו שואפים לפתח את כושר ההתבוננות והיצירה. מטרתנו בפרויקט ״זכרינו לחיים״ הייתה לאתגר את התלמידות. לדרוש מהן לחשוב מחדש על התובנות המשמעותיות עבורן בנושא השואה, לאפשר להן לפתח נקודת מבט ייחודית, לנסח את המסרים אותן הן רוצות להעביר הלאה ולגלות דרכים חדשות ויצירתיות להביע אותם.

בת-אל ליבוביץ, מנחת הסדנא לעיצוב גרפי באולפנת צביה בני ברק, מציינת בדבריה על התערוכה כי "קשה במיוחד לגשר על הפער בין נוער צעיר, חי ותוסס שרגיל לחוויות צבעוניות ושמחות לבין זיכרון השואה. תהליך עיצוב הכרזות היה מורכב. לאחר החזרה מיום העיון שבו השתתפנו, שתרם לנו רבות, התחילה כל תלמידה לחקור את נקודת המבט האישית שלה בנושא שואה וזיכרון. רוב הבנות הרגישו שהן חייבות לשלב בין החיים העכשוויים שלהן שכוללים אינטרנט, סמראטפונים ורשתות חברתיות, עם הזיכרון של השואה מתוך תחושה שזה חייב להיות רלוונטי לדור שלהן".

התערוכה מוצגת במרוצת השבועיים הקרובים במכללת ירושלים.

מתוך התערוכה: