מכוורות כחול לבן ברחבי הארץ

בביקור במכוורות התיירותיות ובמפגש עם דבוראים, ניתן ללמוד על מורשת חקלאית ארוכת שנים בישראל.

קובי פינקלר , כ"ט בניסן תשע"ד

יערת הדבש
יערת הדבש
יחצ

לכבוד יום העצמאות מזמינה מועצת הדבש את הקהל הרחב לביקור במכוורות כחול לבן ברחבי הארץ.

כיום פועלים בישראל כ- 500 דבוראים העובדים ומטפלים במאה אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מתוכן 60,000 כוורות מוצבות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה

ריכזנו מספר המלצות לביקור במכוורות תיירותיות בארץ:

כוורת הבוסתן בפקיעין

נוסדה על ידי ג'מאל חיר בשנת 1977 בכפר פקיעין. חיר מזמין משפחות וילדים ליהנות משילוב ייחודי בין אירוח כפרי דרוזי בחיק הטבע ופעילויות חינוכיות מגוונות להכרת עולם הדבורה. המבקרים ילמדו על תהליך ייצור הדבש, על שעוני שמש ועל ההיסטוריה של כפר פקיעין העדה הדרוזית.

במכוורת, סדנת יצירת נרות על ידי גלגול לוחות מדונג דבורים גולמי על פתיל מיוחד, קישוט הנרות עם פייטים צבעוניים וסיכות. בנוסף, ניתן להצטרף לקליעת סלים למלא בקבוקים בחול צבעוני, לבלות בפינת החי שבמקום ועוד.

דבש מכמנים - איכות מהגליל

בשנת 1980 הקימה משפחת רק במצפה מכמנים שבגליל מכוורת קטנה. ניתן להגיע ולבקר במכוורת ולשמוע על 'טבע תרפיה' ריפוי במוצרי הדבורים, אבקת פרחים, פרופוליס, טיפול בעקיצות, יערות דבש ועוד ולהוסיף פעילות יצירת נרות דונג מעוטרים וסדנאות יצירה נוספות.

ניתן לסייר במכמנים באתר "דרך התנ"ך אל הטבע", כפר תנ"כי אקולוגי, סיור האורך כשלוש שעות ומשלב ביקור במכוורת, הפעלות והכנת כיבוד מהטבע.

טלפון לתיאום: 04-9881337, 052-2476768, אתר: www.michmanim.co.il

דבורת התבור - בשדמות הדבורה

דבורת התבור מזמינה לפעילות יום עצמאות כחול לבן, הכוללת: ביקור במכון רדיית הדבש, סיור במצפה הדבורים, הסבר וצפייה בשיא עונת גידול זחלי המשי, פעילויות יצירה לילדים הכוללות: הכנת שכמיית דבורה כחול לבן, שוקולד דבש אינדיאני ונרות ריחניים ועוד.

בסיום הפעילות יעמדו לרשות המבקרים מנגלים דולקים לשימוש חופשי. ניתן להביא בשר, ירקות או כל דבר שטעים ולהכין אותו על האש. בדבורת התבור יכינו רוטב דבש, שום ושמן זית מדהים לשימוש חופשי.

טלפון לתיאום: 04-6769598, 050-5637645 אתר: www.dvorat-hatavor.co.il

יערת הדבש - אלוני אבא

הפעילות ב"יערת הדבש" כוללת סיור במכוורת שנמצאת בסמוך למרכז המבקרים, צפייה בסרט על חיי הדבורה, צפייה בכוורת זכוכית וחיפוש המלכה ולאחר מכן ניתן להתנסות ברדיית דבש עם חלות דבש אמתיות. במסגרת הרדייה הילדים מפעילים צנטריפוגה ידנית קטנה ורואים איך הדבש זורם מתוכה לחבית ומוזמנים לקחת כפיות ולטעום כאוות נפשם. הפעילות אורכת כשעה.

הפעילות מותאמת לבני חמש ומעלה, בתיאום מראש בלבד בהשתתפות 6 ילדים ומעלה.

טלפון לתיאום: 054-4437402, 077-9136549.

בית הדבש והדבורה - קיבוץ יד מרדכי

ב"בית הדבש", המרכז המוזיאלי של "דבש יד מרדכי"- המכוורת הגדולה בארץ, הילדים יצפו בעבודת הדבוראי, יציצו אל תוך נבכי הכוורת, ילמדו על אורח חיי הדבורים, יערכו היכרות מעמיקה עם המלכה והפועלות, ילקקו דבש טהור, מתוק ובריא ויכינו נרות עשויים דונג אותנטי. כמו כן, ניתן לצאת לסיור על טרקטור רתום לעגלה במרחבי הקיבוץ ולהשתתף בצפייה בחליבה ברפת.

בהמשך יבקרו הילדים באתר שחזור קרב תש"ח ויוכלו לטפס על הטנקים, באתר השחזור יחוו הילדים את שדה הקרב, ילמדו על הלחימה העיקשת וההגנה של חברי הקיבוץ ואנשי הפלמ"ח על קיבוץ יד מרדכי. וכן ניתן לבקר במוזיאון משואה לתקומה המחודש. ביקור באתרי המורשת- ללא עלות.

מרכז הזמנות: 08-6720559 , 052-3923104, אתר: www.ym-tayarut.co.il