גנץ: הפייסבוק אינו כלי פיקודי

הרמטכ"ל התייחס למהומה התקשורתית סביב הסרטון שתיעד את התנהגות חייל הנח"ל בחברון: נתחקר את האירוע ונפיק לקחים.

קובי פינקלר , א' באייר תשע"ד

הרמטכ"ל בני גנץ
הרמטכ"ל בני גנץ
פלאש 90

הרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ, התייחס הבוקר (חמישי) לאירוע שתועד בחברון והשפעותיו, במהלך הערכת המצב השבועית המבצעית בהשתתפות חברי פורום המטה הכללי.

"אנחנו נתחקר את האירוע שהתרחש בחברון ואת התהליך אליו הוא הוביל. נבחן את דרך הטיפול בו ונפיק את הלקחים הנדרשים", אמר גנץ.

לדבריו, "חשוב שנזכור ונאמר לפקודינו באופן חד וברור שהפייסבוק אינו כלי פיקודי. הוא כאן וזה עובדה, אבל הוא אינו מחליף או אפילו מקביל לשיח מפקדים עם חייליהם".

הרמטכ"ל הנחה את המפקדים לבצע הסברה בנושא בכל יחידות צה"ל עד יום העצמאות. במקביל הופצה בנושא איגרת של קצין חינוך ראשי בצה"ל.

"נדע לטפל באירוע הזה, כאירוע פיקודי לכל דבר, המעלה סוגיות של אתיקה וצבא, בהן יש לעסוק בכל הרמות וכך נעשה", אמר הרמטכ"ל.

נזכיר, כי בסרטון שפורסם השבוע וגרם לסערה ברשת נראה החייל דוד המשרת בחטיבת הנח"ל מאבד את שלוותו לאחר שביקש להרחיק את הנער. "לא כדאי לך לעשות זאת עוד פעם", אמר לו החייל ודחף אותו.

הדיווחים לפיהם החייל הודח בעקבות האירוע עוררו מחאת רשת בה השתתפו אזרחים ואף חיילים רבים.

בדף פייסבוק שהוקם למען החייל, תחת הכותרת "גם אני עם דוד הנחלאווי", נראים חיילים מביעים תמיכה בלוחם הנח"ל תוך שהם מסתירים את פניהם. "לחיילי צה"ל נמאס שמפקירים אותם לידי האויב ומשחקים בהם ככלי שחמט", נכתב בדף הפייסבוק. חלק מהמגיבים הביעו צער על כך שהחייל לא ירה בנער הפלסטיני.

בדף התמיכה הוצגה תמונה מתוך הסרטון, בה נראה באופן ברור כי אחד הנערים הפלסטינים מחזיק ביתו אגרופן שיכול היה לשמש לפגיעה בחייל. ''שתפו כדי לחשוף את האמת ולהוציא את הצדק לעיני כל", נאמר.