בקשה ליצוגית נגד 'טרה': בגבינה יש חומר משמר

בבקשה לאישור תובענה יצוגית נטען, כי למרות ההצהרה לפיה אין חומר משמר בגבינות הצהובות, נעשה שימוש באנזים הכולל חומר משמר.

אורלי הררי , א' באייר תשע"ד

הטעייה בפרסום? גבינה צהובה
הטעייה בפרסום? גבינה צהובה
thinkstock

עוה"ד אסף פינק ונועם צוקר פנו לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה לאישור תובענה ייצוגית כנגד חברת "טרה" בגין הטעיה חמורה של הצרכנים.

בבקשה נטען, כי מוצרי החברה מוצגים ככאלו שאינם מכילים חומר משמר, בעוד שבפועל התברר כי המוצרים מכילים חומר משמר, שעלול לגרום לבעיות בריאותיות ולתופעת היפראקטיביות בקרב ילדים.

לטענת עורכי הדין, מדובר על הטעיה צרכנית חמורה ושימוש ציני במשפט "ללא חומרים משמרים" כדי להגדיל מכירות וזאת על חשבון זכות הבחירה החופשית של הלקוח.

הבקשה הוגשה בעקבות כתבה שפורסמה לאחרונה בעיתון "ידיעות אחרונות". מהבקשה עולה כי במספר רב של מוצרים, ביניהם גבינות צהובות, גבינות לבנות, קוטג'ים ועוד שעליהם מציינת "טרה" כי הם "ללא חומרים משמרים", ופורסמו על ידי החברה כטבעיים יותר ובריאים יותר, אותרו חומרים משמרים שמשמשים לתהליך הגיבון של המוצר.

האינזים בו מצוי החומר המשמר נרכש מחברה הולנדית בשם DSM, אשר מייצרת 2 סוגי מתגבנים: אחד עם חומר משמר ואחד ללא. לא יתכן שחברה המתהדרת בכך שהיא על טהרת קו ייצור ללא חומר משמר, תרכוש אך ורק את המתגבן עם החומר המשמר. במסגרת סקרים שבוצעו, עולה כי מרבית הצרכנים של החברה (כ-65%) בחרו במוצר החדש בשל היותו "ללא חומרים משמרים".

עוה"ד פינק אומר בעקבות הגשת הבקשה, כי "לא יתכן כי טרה תקים מחלבה חדשה שמתיימרת להיות על טהרת חומרים טבעייים, ובמחי יד תזלזל כך בצרכן ותעשה שימוש בחומרים משמרים בהליך הייצור – תוך הפרה מוחלטת של חוק הגנת הצרכן ותקנות בתחום סימון המזון. הצרכן הישראלי מאס בשיטות השיווק המטעות של טרה ועל חברה המוליכה שולל את הציבור לדעת כי אם היא תטעה את הציבור היא תתן את הדין על כך".

במסגרת התביעה התבקש בית המשפט להוציא לטרה צו מניעה קבוע שיורה לה לחדול מלהציג את המוצרים כמוצרים "ללא חומר משמר" בפרסומיה ועל גבי המוצרים; לאסוף מן המדפים את כל המוצרים שעליהם מוצג הכיתוב "ללא חומר משמר" או לוודא כי מוצמדת על גבם הבהרה כי מצג זה אינו אמת ולחילופין להדביק על הכיתוב "ללא חומר משמר", מדבקה אשר תסתיר את הכתוב; וכן, להעניק פיצוי כספי לכל הלקוחות אשר רכשו את המוצרים בסברם כי הם רוכשים מוצרים "ללא חומר משמר" כאשר מתברר שהמוצרים מכילים חומר משמר.