נתניהו: אקדם חוק יסוד - מדינת העם היהודי

"תמוה שדווקא בין אלה שקוראים לויתורים ביו"ש - יש כאלה שמתנגדים להגדרת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי", אמר ראש הממשלה.

חזקי ברוך , א' באייר תשע"ד

רה''מ נתניהו בהיכל העצמאות
רה''מ נתניהו בהיכל העצמאות
עמוס בן גרשום, לע''מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר היום (חמישי) בהיכל העצמאות בתל אביב, והודיע כי יוביל חוק יסוד שיעגן את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי.

"מגילת העצמאות מציבה כאבן יסוד בחיי המדינה את זהותה הלאומית היהודית של מדינת ישראל", אמר נתניהו בהיכל העצמאות.

"לצערי הרב, כפי שראינו שוב לאחרונה, ישנם אלה שאינם מכירים בזכות טבעית זאת. הם מבקשים לערער על ההצדקה ההיסטורית, המוסרית והמשפטית, לקיומה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של עמנו".

ראש הממשלה הוסיף כי כחלק ממשימותיו "לבצר" את מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודים, בכוונתו להוביל חוק יסוד שיבטיח עיגון חוקתי, כלשונו, כל מעמד של ישראל כמדינת העם היהודי. "אני מאמין  שהמרכיב הבסיסי ביותר בחיינו הלאומיים יזכה למעמד חוקתי, בדומה למרכיבים מרכזיים אחרים העומדים בבסיס משטרנו, שנקבעו עד היום בחוקי היסוד של הכנסת".

נתניהו הבהיר כי ישראל תשמור תמיד על שוויון מלא בזכויותיהם של כלל אזרחי מדינת ישראל, יהודים ולא-יהודים, "ואכן בישראל זכויות הפרט וזכויות אזרח מובטחות לכל אחד – ודבר זה מייחד אותנו במרחב הגדול של המזרח התיכון ואף מעבר לו.

"תמוה בעיני שדווקא בין אלה שקוראים לישראל לעשות ויתורים בשטחי יהודה ושומרון בגלל רצונם המובן להימנע ממדינה דו-לאומית  - יש כאלה שמתנגדים להגדרתה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

ראש הממשלה הדגיש כי "אי אפשר לטעון בעד הקמת מדינת לאום פלשתינית כדי לשמור על אופייה היהודי של מדינת ישראל, ובה בעת להתנגד להכרה בכך שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. תמיכה בהקמת מדינת לאום פלשתינית והתנגדות להכרה במדינת הלאום היהודית מערערת בטווח הארוך על עצם זכות הקיום של מדינת ישראל", דברי נתניהו.

יו״ר הקואליציה, ח״כ יריב לוין (הליכוד ביתנו) בירך על החלטת ראש הממשלה לקדם את ''חוק הלאום'' וטען כי מדובר בהחלטה היסטורית, "אשר תשיב את מדינת ישראל למסלול ציוני, לאחר שנים של פגיעה מתמשכת מצד מערכת המשפט בעקרונות הבסיסיים עליהם קמה המדינה.

"ראש הממשלה הנחה אותי להוביל ללא דיחוי את תהליך החקיקה, כהמשך להצעת החוק המקורית אשר הייתי בין יוזמיה", דברי לוין.