דורכים מידי יום על המצבות שהושמדו

ארגון 'ממעמקים' משקם את בתי העלמין היהודיים שהושמדו בפולין. "מצבות יהודיות מרצפות את גן החיות ונמל התעופה".

שמעון כהן , ד' באייר תשע"ד

ג'וני דניאלס ומצבה שהושמדה
ג'וני דניאלס ומצבה שהושמדה
ממעמקים

כשמבקרי גן החיות בוורשה מגיעים למתחם האריות, הם ממקדים את תשומת הלב והמבט באריות הרובצים בשעמום בעשב הגבוה.

הם בוודאי לא מעיפים מבט אל קירות האבן שסביב המתחם ולא רואים את האותיות המרובעות המפוזרות באי סדר על אבני הקיר.

לו היו מתבוננים מעט יותר, היו רואים גם סמלים יהודיים שמסגירים מהר מאוד את מקור האבנים – מצבות שנעקרו מבתי קברות יהודיים עם פלישת הנאצים לפולין.

מצבות בחצר האחורית

ברחבי פולין זרועים מאות בתי עלמין יהודיים שאיש אינו מודע לקיומם. המצבות נעקרו, הגדרות נשדדו והאדמה שתחתיה קבורים עשרות אלפי יהודים נראית כעוד שדה-עד משדות פולין. במאמץ להחזיר כבוד אחרון ליהודים נשכחים, הקים ג'וני דניאלס את עמותת 'ממעמקים' המבקשת לשקם ולאתר את בתי העלמין האבודים של פולין.

את היוזמה הגה דניאלס (28) לאחר שיחת טלפון שקיבל, בעקבות מיזם אחר שהוביל כמעט לבדו – ביקור משותף של רוב חברי כנסת ישראל באושוויץ בירקנאו. היה זה ביום השואה הבינלאומי לפני כשלושה חודשים. רוב הח"כים והסגל הראשון של ישראל חברו ליוזמתו של דניאלס הנמרץ, ויחד עם ניצולי שואה, מקבילים מהפרלמנט הפולני ודיפלומטים מהעולם קיימו ביקור משותף שזכה לתהודה רבה בעולם.

"שיערתי שהולך להיות אירוע משמעותי, אבל לא ידעתי עד כמה. מסתבר שרוב הח"כים לא היו מעולם במחנה השמדה. הביקור במקום נתן להם משמעות אחרת לעבודה כנבחרי ציבור", מספר דניאלס. לאחר הביקור ההוא זומן דניאלס להופעות בכלי תקשורת רבים. לאחר אחת ההופעות הללו, ביקש ממנו תושב ורשה שיגיע אל מאחורי ביתו ויראה מצבות יהודיות שנמצאות שם. דניאלס הגיע ולא האמין למראה עיניו. "לא תיארתי לעצמי מה אמצא שם. מסתבר שעקרו מצבות, שברו אותן והשתמשו בהן לבנייה. הזדעזעתי. מצאתי רפת שבנויה ממצבות. זו פשוט תופעה בפולין. פרסמתי את הדברים בתקשורת הפולנית, והתחילו להגיע אליי עוד ועוד עדויות על בתי עלמין יהודיים שהמצבות שהיו בהם הפכו לחומר בנייה".

החודשים האחרונים הפכו את דניאלס למומחה לבתי העלמין הפולניים, אבל גם הוא יודע שהעבודה לשיקום ושימור בתי העלמין רק החלה. "במזרח ורשה יש בית עלמין שבו כולם מבקרים, אבל בית עלמין אחר, גדול הרבה יותר, שבו קבורים 350 אלף יהודים, לא ידוע ואיש לא מבקר בו. הנאצים עקרו שם כמעט את כל המצבות, ונותרו מאות בודדות. הגדר נגנבה כדי להרוויח את המתכת, כך שאפשר ללכת שם מאות מטרים בשטח ריק בלי לדעת שהולכים על קברים. הנאצים הרגו גם את החיים וגם את זכר אלה שנפטרו לפני המלחמה". דניאלס מגלה שגם מסלול ההמראה של שדה התעופה בוורשה יצוק על מצבות קברי יהודים שנעקרו בראשית המלחמה והונחו שם ליישור הקרקע.

"יש לנו שיתוף פעולה טוב מאוד עם העירייה, הממשלה, שרים ואנשי ציבור פולניים, אבל ברור לנו שבמקרה כמו שדה התעופה לא נוכל לטפל. איש לא יעקור את מסלול ההמראה, אבל יש עוד מקרים רבים אחרים שבהם חייבים לפעול. לדוגמה גן ציבורי לילדים בוורשה, שבנוי למעשה על מצבות. הגעתי לשם עם עיתונאי פולני שסיפר לי על כך. הפכנו אבנים וראינו מלמטה כיתובים בעברית".

בדרך כלל מצליח דניאלס להגיע לשיתופי הפעולה עם הגורמים הפולנים בנעימות, אבל לפעמים, הוא מודה, יש צורך להשתמש במה שהוא מכנה חוצפה ישראלית. מקרה גן הילדים הוא אחד כזה. "נפגשתי עם ראש עיריית וורשה והסברתי לו את הנתונים. הוא אמר שסידור העניין ייקח הרבה זמן. אמרתי לו שחבל שהדברים ייקחו כל כך הרבה זמן, ורמזתי שבינתיים אני עלול להביא לשם אלף סטודנטים שיפגינו ואחר כך גם צוות CNN שיצלם. הוא הבין מהר מאוד, ואמר שאין צורך בשום CNN ויהיה בסדר. ואכן בעוד שבועיים נתחיל בפעולות ההצלה בגן הילדים הזה".

גם הפולנים מתגייסים

למיזמי הצלת המצבות ובתי העלמין חוברים מתנדבים מהארץ ומפולין. דניאלס מספר כי לצד מקרים של אנטישמיות, יש התעניינות רבה של צעירים פולנים גויים ביהדות ובישראל. "הם חקרו והבינו שהשמדת היהודים מחקה לפולין את שכבת האליטה ומאז נבלמה ההתקדמות של המדינה. יש בפייסבוק דף שזכה עד עכשיו ל‑16 אלף לייקים תחת הכותרת 'היהודים שלנו חסרים לנו'. כשזו הגישה מובנת ההתגייסות שלהם לעזור לנו". אבל לא רק צעירים, "זקנה פולנייה אחת תרמה לנו עשרים זלוטי וכתבה במכתב שצירפה: 'אני זוכרת את יהודי העיירה, כמה הם היו טובים אלינו. בתרומה שלי אני רוצה לומר להם תודה'".

את המצבות שנאספות וייאספו מקווה דניאלס לרכז ולכנס במעין אנדרטאות ענק שתוצבנה בבתי העלמין הפולניים.

את מתנדבי 'ממעמקים' שולח דניאלס למשימה נוספת. "ברחבי פולין", הוא מספר, "יש אלף ומאתיים בתי קברות. יותר מתשעים אחוזים מהם לא זכו לטיפול כלשהו מאז המלחמה. העזובה שם לא מאפשרת לראות את הקברים ולהגיע אליהם. דרוש שם טיפול מיידי. המצב קריטי ביותר במקומות שבהם הורידו את הגדרות ועקרו מצבות. שם פשוט לא מזהים שמדובר בבית קברות". ב'ממעמקים' יקראו בקרוב לקהילות ישראליות לאמץ בתי עלמין פולניים, לתרום ולהתגייס למבצע שיקום.

פרויקט נוסף שיחל בקרוב על ידי 'ממעמקים' הוא מיזם גילוי קברי אחים. דניאלס מסביר כי יהודי הערים הגדולות והבינוניות נשלחו למחנות ולגטאות, "אבל בעיירות הקטנות לא היה משתלם לנאצים לשלוח אותם ופעמים רבות פשוט לקחו אותם אל היערות, הורו להם לחפור קברים וירו בהם. הם נותרו שם ולא נשאר אחריהם זכר. בפרויקט שלנו ייצאו סטודנטים פולנים לעיירות הקטנות ברחבי פולין וידברו עם הזקנים. כשהם יראו שמולם נמצאים צעירים שהם לא משטרה ולא שלטונות, אלא רק רוצים לדעת איפה קברו יהודים, אנחנו מקווים שהם יספרו ויעזרו לנו לחשוף קברי אחים אבודים".טוען....