מאמן חדש בבית"ר: מנחם קורצקי

קורצקי בן ה-40 אימן העונה את הפועל רעננה והוליך אותה להישגים יפים. האם זה המאמן שבית"ר חיפשה? טביב: "מאמין בכדורגל התקפי".

נרי וייס , ד' באייר תשע"ד

טביב. בחר מאמן
טביב. בחר מאמן
צילום: פלאש 90

בעל הבית השתגע? העונה עוד לא נגמרה אבל בבית"ר כבר מתחילים להתארגן לעונה הבאה, והשבוע מינו בקבוצה את מנחם קורצקי למאמן הקבוצה הירושלמית במקומו של רוני לוי.

בואו להכיר את מנחם קורצקי.

קורצקי בן ה-40 פרש לפני כשלוש שנים ממשחק פעיל כששיחק בעמדת השוער. קריירת המשחק שלו לא נסקה לגבהים וקורצקי עבר בין קבוצות קטנות כמו שמשון תל אביב ובית"ר ת"א רמלה. את קריירת המשחק שלו סיים כשוערה השני של רמת השרון שעלתה בסיום אותה עונה לליגת העל, לקורצקי הפורש הוצע לשמש כמנהל הקבוצה כשייחוס משפחתו ברמת השרון תרם תרומה משמעותית להצעה זו. יעקב אחיו הוא סגן ראש העיר ברמת השרון ומשמש גם כיו"ר אגודת הספורט בעיר ובכלל משפחתו מאוד מוכרת בעיר.

בעונת 2011/12 נקרא קורצקי לעמוד על הקווים במהלך משחק הקבוצה מול בני יהודה. הסיבה לכך הייתה התמוטטותו של מומי זעפרן, מאמן רמת השרון במהלך המשחק לאחר שחש כאבים בחזהו. קורצקי מילא זמנית את מקומו של זעפרן ועם הזמן הפך המינוי לקבוע. כך החל קורצקי את קריירת האימון שלו, במקרה. לשחקני הקבוצה ממורשה לא היה מוזר לקבל את קורצקי כמאמן שכן גם כשוער קורצקי היה כמו מאמן על המגרש - צועק, מכוון ומנהל את המשחק מעמדת השוער הרחוק.

את אותה עונה סיימה רמת השרון במקום השמיני והמכובד לקבוצה בעונתה הראשונה בליגת העל, תחת קורצקי צברה הקבוצה 37 נקודות ב-29 משחקים, מה שהעמיד את קורצקי על אחוזי ההצלחה גבוהים של 43%.

את עונת 2012/13 פתח קורצקי כעוזרו של ניסן יחזקאל ברמת השרון וכשזה התפטר מתפקידו חזר קורצקי לעמדת המאמן הראשי שוב. לאחר עימות בינו לבין הנהלת הקבוצה בקשר להשעיית שני שחקנים ממשחק, התפטר קורצקי לאחר שההנהלה לא רק שלא עמדה מאחורי החלטתו אלא אף פעלה בניגוד להחלטתו והחזירה את השניים למשחק. עד התקרית קורצקי צבר 46% הצלחה כשהקבוצה צברה 21 נקודות מתוך 45 אפשריות. זמן קצר לאחר פיטוריו נקרא קורצקי שוב לדגל, הפעם לדגלה של הפועל רעננה שדישדשה בליגה הלאומית. קורצקי ניצח את כל שבעת משחקי הפלייאוף העליון של הליגה הלאומית עם רעננה והוליך אותה היישר אל ליגת העל עם 100% בקבוצה מרעננה.

את העונה הזו פתח קורצקי ברעננה והוביל אותה להישארות בליגת העל, בדיוק כמו שעשה עם רמת השרון. בסגל קצר ולא מרשים במיוחד (חוץ מאנתוני נוואקמה שנמצא חזק מאוד ברשימת הרכש של כל קבוצה בעל ציפיות לעונה הבאה) עשה קורצקי את העבודה, כשבעשרת המשחקים הראשונים של הקבוצה העונה צבר 17 נקודות מתוך 30 כאלה. לאחר המחזור העשירי הקבוצה החלה לאבד את כושרה והתדרדרה לתחתית הליגה. רק לאחרונה חזרה רעננה לצבור שוב נקודות שכאמור הבטיחו לה עוד עונה בליגת העל, רק שבעונה הבאה יחסר להם האיש שעל הקווים.

לאחר שטביב הצהיר לא פעם אחת כי רוני לוי מועמד רציני להמשיך, החליט הבעלים של הקבוצה מהבירה כי לוי לא ימשיך ומי שיחליפו בתפקיד יהיה מנחם קורצקי האלמוני מעט. טביב טוען מצידו כי לוי דרש סכום גבוה ובאמת שרצה אותו אבל לא באותו מחיר, מנגד מקורביו של לוי טוענים כי טביב מראש לא רצה את לוי לאחר החצי עונה שהקבוצה עברה תחת ידיו. אי שיתופם של השחקנים הצעירים, אי עליה אל הפלייאוף העליון וההדחה הכואבת ברבע גמר הגביע מול קריית שמונה עשו את שלהם והובילו את רוני לוי מחוץ לקבוצה.

טביב נאלץ לבחור בין שלוש מועמדים: קורצקי, ניר קלינגר ומרקו בלבול. לאחר שטביב הבין כי קורצקי הוא מאמן שדוגל בכדורגל התקפי וגם מחובר מאוד לשחקנים שלו, בחר טביב בקורצקי לאימון הקבוצה בעונה הבאה.

התגובות בקבוצה הירושלמית ובקרב האוהדים מעורבבות: חלק שמחים על מינויו של מאמן שזוכר איך זה להיות שחקן ודוגל בכדורגל התקפי וחלק אחר חושש ממינוי שדומה למינויו של אלי כהן בעונה שעברה. בקבוצה כמו בית"ר אין ימי חסד, כולם יחפשו את קורצקי בסיבוב. הגיע הזמן לעבוד. 


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il