"בחור מקסים וחייכן"

שליחת חב"ד לקטמנדו, חני ליפשיץ, סיפרה על השבת שהתחילה בחילוץ מוצלח של מטייל ישראלי שנפגע בראשו והסתיימה במות מטייל אחר.

יוני קמפינסקי , ד' באייר תשע"ד

פעילות בית חב"ד בקטמנדו
פעילות בית חב"ד בקטמנדו
בית חב"ד נפאל

שליחת חב"ד לקטמנדו, חני ליפשיץ, סיפרה אמש (מוצ"ש) על השבת הקשה שעברה עליה ועל בעלה, המפעילים את בית חב"ד בבירת נפאל.

"עברה עלינו שבת מטורפת ורצף של אירועים", היא פותחת ומספרת, "ביום שישי מתקשר אלינו איזה בחור בקול שאנחנו בקושי מצליחים לזהות ולהבין, והוא מספר לנו שהוא נפל מצלע הר וריסק את הראש".

"הבחור סיפר שהוא סובל מפגיעת ראש, הוא אפילו לא זוכר לאיזה טרק הוא יצא, הוא רק זוכר שקוראים לו יגאל ושיש לו כרטיס ביקור של הרב אצלו. הוא ניסה בשארית כוחותיו לזחול למקום שיש לו קליטה, וכל שניה התנתקה השיחה", הוסיפה.

לדבריה, "מאחר שהוא לא ידע אפילו איפה הוא נמצא, בעלי, הרב חזקי ליפשיץ, הלך ובירר בסוכנויות נסיעות דרך מי הוא יצא ולפי הזמן המשוער איפה הוא נמצא במסלול, וככה הצלחנו להבין פחות או יותר איפה הוא. ניסינו כל הזמן להחזיק אותו על הקו כדי שהוא לא יאבד את ההכרה הוא אמר שהוא רואה מעורפל, שהוא איבד הרבה דם ושהוא קפוא, מדובר באזור בגובה רב".

ליפשיץ מספרת, כי "מכאן לשם הצלחנו לאתר קבוצה של ישראלים, אולם הישראלים הכי קרובים אליו היו במרחק של 8 שעות. בעבודת נמלים, ובתוך כל הדרמה, התברר שיש גסט-האוס קרוב למקום. הבטחנו להם פרס כספי גדול אם באמת ילכו עם אלונקה, יוציאו אותו משם ויביאו אותו אליהם. אצלינו כבר נכנסה שבת, הפועל הנפאלי לחץ על הטלפון ואנחנו דיברנו איתם,ובאמת הוא מצא את דרכו לגסט-האוס. למחרת בבוקר בעלי יצא עם מסוק לחלץ אותו ובאמת הצליח להביא אותו לבית החולים".

בשלב זה הסתיים חלקה המשמח יחסית של השבת והתחיל החלק הקשה יותר, "כשבעלי חזר לבית חב"ד ובעצם בישר לכולם שהבחור יצא מכלל סכנה, פתאום בחור חסון, חייכן, שהיה עטוף בטלית, מייד בסיום שמע ישראל נפל והתמוטט".

ליפשיץ מספרת, כי הבחור שהתמוטט, אפי מיכאלשוילי, היה "בחור מקסים, חייכן, ישב איתנו בבוקר לפני התפילה ועוד שתה קפה והתעניין בשלומו של הבחור מאתמול. הוא התמוטט ויצא לו קצף מהפה, מייד הבאנו מונית לקחת אותו לבית החולים הקרוב ביותר, שם ניסו 70 דקות של החייאה. ניסינו לעשות הכל אבל כבר היה ברור שמותו למעשה נקבע כבר בבית חב"ד".

"נפרדנו ממנו, כיסינו אותו בסדין, אני באופן אישי נפרדתי ממנו ממש בדמעות, בחור כל כך חמוד שתכנן רק מחר לצאת לטיול לאנפורנה. במשך השבת עשינו משמרות וקראנו תהילים ליד המיטה שלו. ההתגייסות המדהימה של המטיילים הישראליים כאן אין לתאר אותה. חבר'ה כאן הלכו הלוך וחזור לבית החולים מרחק של עשרים דקות כדי לראות שהכל בסדר, שאף אחד לא נוגע בגופה ושהכל בסדר", ציינה הרבנית ליפשיץ.

"עכשיו אנחנו עושים הכל כדי שיגיע לקבר ישראל ושמעכשיו נתעסק רק בדברים טובים ומשמחים", הדגישה ליפשיץ וסיימה "אז כן, ברוך ה' בחור אחד הצלחנו להציל אבל הבחור השני נקבע גורלו בטרם עת, ממש".