המודיע: אתם ברחוב? עמדו בצפירה

העיתון החסידי 'המודיע' קרא לקוראיו לעמוד בצפירה. "עלינו לכבד ולהנציח את זכר הנופלים לעודד ולייקר את מי שעולמם חרב עליהם".

חיים לב , ה' באייר תשע"ד

ללא מעצור. המודיע
ללא מעצור. המודיע
פלאש 90

הפתעה: העיתון החסידי 'המודיע' קרא אתמול (ראשון) במאמר במערכת לקוראיו לעמוד בצפירה "ולא לשחק לידיה של התקשורת", כלשונו. לדבריו, מדובר "בחילול השם" של ממש.

"אין זה סוד שהנצחת הנפטר ופעולה לעילוי נשמתו על פי דרך התורה והמסורה, הינם מעשים כגון: לימוד משניות, אמירת פרקי תהילים, הדלקת נר, תפילה ואמירת קדיש", נאמר במאמר המערכת. "אין זה גם סוד שעל פי השקפת עולמנו, טקסי אומות עולם אינם מתכונת לאימות או לחיקוי - ואף על פי כן, יהודים חרדים אל להם להתהלך ברחובה של עיר בשעת הצפירה, ואל להם לסייע בידי מי שמבקשים לגרום לחילול ה'.

"התקשורת שהיא הכלי היחיד דרכו מגיעה האינפורמציה למי שאינם קרובים אלינן, מראה לציבור "חרדים המהלכים בשעת הצפירה" היא לא מראה לימוד משניות, לא אמירת פרקי תהילים, היא גם לא מסבירה מה הם מנהגי ישראל השורשיים להנצחת זכר מי שהלכו לעולמם. ומכיוון שכך, התמונה הכללית המצטיירת, גם אצל בני משפחות שכולות הינה: חרדים פוגעים בזכר הנופלים".....

"ההיפך הוא הנכון: עלינו לכבד ולהנציח את זכרם של הנופלים לעודד ולייקר את מי שעולמם חרב עליהם ולכן מי שמבקשים להקפיד על הרחקה אפילו מסרך של חיקוי מנהג הגויים יכבדו ויישארו בשעת הצפירה בבתיהם ומי שמצויים בעת הצפירה מחוץ לבית, ברחובה של עיר, שלא ימשיכו ללכת".

כותב המאמר אף תוקף את אלו שהולכים בצפירה ובשם "אי ההליכה בחוקות הגויים". "הללו יאמרו: מה פתאום לא ללכת בשעת הצפירה, איננו רוצים להכשל חלילה בחוקות הגויים. תקשורת עויינת אוהבת להבליט את השוליים הללו כדי להכפיש בעזרתם כל בעלי חזות חרדית בארץ. אין טעם ואין סיבה להתקומם מול השקר, גסות הרוח והבורות שהתקשורת מגלה. גם אם הטענות נכונות, המעשה אינו הגיוני. אין טעם ואין סיבה ואסור לקומם כנגד היהדות החרדית ציבור רחב שאינו בקי בדקויות שלנו. אלו הן 'מותרות שאיננו יכולים להרשות לעצמנו".