מסתמן: קיצוץ בסבסוד המעונות לילדי אברכים

ח"כ גפני בתגובה: "בנט עושה מעשה זמרי ומבקש שכר כפנחס. הוא מנהל מלחמה נגד עולם התורה".

חיים לב , ח' באייר תשע"ד

משה גפני
משה גפני
צילום: פלאש 90

לקראת דיוני התקציב לשנה הבאה, מסתמן כי החל משנת הלימודים הקרובה, תשע"ה, יופחת הסבסוד להורים – אברכים בתשלום למעונות יום.

העיתון החרדי 'יתד נאמן' פרסם, כי על פי ההנחיות החדשות של משרד הכלכלה ובמסגרת המבחנים למתן תמיכות של המשרד, עולה כי הסבסוד המלא עבור מעונות יינתן רק לשני הורים עובדים, או כאשר ההורה מקבל דיחוי מהצבא.

אולם, אם ההורה מקבל פטור מהצבא ואינו יוצא לעבוד, אלא ממשיך ללמוד, יופחת עבורו הסבסוד באופן ניכר.

"תיקון זה נעשה לאחר שבנט נאבק בוועדת שקד שתלמידי ישיבות יקבלו פטור מלא מהצבא בגיל 22, וזאת מתוך מטרה מוצהרת לנסות לשכנעו לעזוב את ספסלי הישיבה ולצאת לעבוד", נאמר בעיתון, כעת, נטען, מתברר כי הפטור בגיל 22 יוביל בהכרח לפגיעה כלכלית קשה בציבור האברכים כשהסבסוד להורים עבור מעונות יינתן באופן מלא רק למקבלים דחייה מהצבא – עד גיל 22 בלבד.

"התלמידים שיגיעו לגיל 22 ויקבלו פטור משירות צבאי, לא יוכלו לקבל את סבסוד המשרד כפי שהיה נהוג עד כה, מכיוון שבנט התנה את המשך הסבסוד אך ורק אם ההורה יצא לעבוד לכל הפחות עשר שעות שבועיות. כך שאברך שתורתו אומנותו יקבל דרגה אחת פחות החל משנת הלימודים הקרובה", נאמר בעיתון.

יצוין, כי ההנחיה האמורה היתה אמורה להיכנס לתוקף כבר השנה, אולם לאחר מאמצי חברי הכנסת החרדים ערב ההצבעה על התקציב האחרון, נדחתה החלת ההנחיה לתקציב השנה הקרובה.

בעיתון צוטטה אף תגובתו החריפה של ח"כ משה גפני (יהדות התורה). "החוצפה בזה", צוטט גפני, "שבנט עושה מעשה זמרי ומבקש שכר כפנחס. הוא מנהל מלחמה נגד עולם התורה. מי שמקבל דחייה מהצבא בגילאי 18-22 יקבל סבסוד לילדיו עבור מעונות. אמנם הוא בקושי התחתן, אבל כך ההנחיות החדשות של בנט אומרות.

"הוא ניהל נגדנו מלחמה בוועדת שקד על נושא הפטור בגיל 22. הוא מנהל מלחמה עם הצבא שיאפשרו לאנשים שלו מ'הבית היהודי' לשכנע את בני הישיבות שמגיל 22 הם יוכלו לעבוד. הרי שר הביטחון הודיעו לנו שלא ישכנעו את התלמידים בעת קבלת הפטור ובנט מתקומם נגד ההחלטה של שר הביטחון".