דו"ח: מחצית מבני הנוער דיווחו על אלימות ברשת

נשיא המדינה פרס קיבל את דו"ח עמותת עלם לשנת 2013 ואמר כי "ממצאי הדו"ח מדאיגים ומעידים על הזנחה של בני-נוער".

אורלי הררי , ח' באייר תשע"ד

הנשיא פרס מקבל את הדו"ח
הנשיא פרס מקבל את הדו"ח
צילום: מארק ניימן/ לע"מ

נשיא המדינה שמעון פרס קיבל היום (חמישי) לידיו את הדו"ח השנתי של עמותת עלם הפועלת למען בני נוער במצבי סיכון ומצוקה, וקיים פגישה מיוחדת עם 4 בני נוער אשר היו במצבי סיכון.

הנשיא הגיב לממצאי הדו"ח המדאיגים ואמר "מעיוני בדו"ח למדתי שני דברים. האחד- אפשר להציל את הנוער הזה. יושבים לצידי צעירים נפלאים המהווים דוגמא לכך שניתן לצאת מהמצבים הקשים שהיו בהם, שלא באשמתם. מדובר באנשים שהשתקמו ותפסו את מקומם בחברה בצורה מעוררת כבוד. הדבר השני שלמדתי הוא שחלה עלייה מדאיגה במקרים הקשים של בני-נוער בסיכון. כאזרחים במדינת ישראל עלינו להושיט יד ולעזור לנערים והנערות הללו, לוודא שמקבלים את הטיפול הנכון. הילדים האלה הם העתיד שלנו- אין לנו חומר גלם יותר טוב ויותר חשוב. אני מבקש להתריע- סיפורי ההצלחה הם גם סיפורי ההזנחה. אסור להזניח את הילדים".

בהמשך דבריו שיבח הנשיא את הנהלת עמותת עלם על פועלם למען החברה הישראלית ולמען נוער בסיכון ואמר: "אני רוצה להביע את הערכתי המלאה לכל צוות עלם על העבודה הקשה והרצינית העובדה שאתם יוזמים ומשתתפים בפרויקטים האלה זה דבר חשוב ממדרגה ראשונה. אתם מוכיחים שאפשר להתגבר על הכל".

עם קבלת הדו"ח, עדכנה נאוה ברק נשיאת עמותת עלם את הנשיא פרס בנתונים הקשים העולים מן הדו"ח ובראשם הנתון לפיו חלה עליה של 25% במספר הצעירים חסרי הבית בתל אביב, עלייה בבני הנוער שדיווחו כי סבלו מאלימות מינית וכן על החמרה במצבם של בני נוער וצעירים יוצאי אתיופיה.

עוד עולה מהדוח כי כמחצית מבני הנוער דיווחו על שימוש גובר בסמארטפונים וברשתות חברתיות כאמצעי ביטוי אלים וכי יש עלייה דרמטית במספר הפניות של צעירים מעל גיל 18 לעמותת עלם.

ברק הציגה את עלייתה של עלם בשנה שחלפה ואמרה "אזרחי ישראל נחשפו השנה באמצעות התקשורת למקרים מזעזעים של אונסים קבוצתיים של נערות על ידי בני נוער, נערות שצולמו באופן פורנוגראפי ותמונותיהן הופצו באינטרנט, על ניצול מיני מסחרי של נערים ונערות ואף על מעורבותם של נערים בעולם הזנות כסרסורים. לצערי, אנו בעלם נתקלים במקרים כאלו באופן יומיומי. כדי למגר את התופעות הקשות הללו, יש לקיים שיח מתמשך עם בני הנוער בנושא מין ומיניות והחפצה של נשים, לשלב לימודי חינוך מיני כבר מגיל צעיר והחשוב ביותר, לפגוש את בני הנוער ולהקשיב להם במקומות בהם הם נמצאים- בבית הספר, ברשת האינטרנט או בלילה ברחובות".