55 שנים מאז החלטת בן גוריון ודבר לא קרה

"מאז החלטת בן-גוריון בשנת 59' על הקמת מוזיאון צבאי - לא נעשה דבר", כך קבע יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ אמנון כהן.

אבי יוגב , י"ג באייר תשע"ד

החליט ומאז כלום. בן גוריון
החליט ומאז כלום. בן גוריון
פלאש 90

הוועדה לביקורת המדינה, דנה בדו"ח מבקר המדינה בעניין פעולות משרד הביטחון להצגת והנחלת מורשת צה"ל והמחתרות.

יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), קרא "להפסיק את ההתמהמהות בנושא ולדאוג שנראה התקדמות בשטח", וציין כי "כל הנושא של שימור ושיקום מוצגים בעלי ערך היסטורי לא זוכים לטיפול ראוי", וכי "הגיעה העת שמוזיאון צבאי-ממלכתי יקרום עור וגידים".

כהן הדגיש את חשיבות מורשת צה"ל והנצחת החללים ואמר כי "במותם חיילי צה"ל ציוו לנו את החיים, וכעת עלינו לדאוג להנצחת מורשתם". היו"ר ציין כי מקריאת דו"ח המבקר ניתן לראות כי "זלזול וסחבת הן המילים המתאימות לאי-הקמת המוזיאונים".

עוד אמר כי הוא לא ייתן "שיחלפו עוד עשר שנים לביצוע החלטה כה חשובה", והוסיף "שאם צריך הוועדה תתכנס כל שבועיים עד שהנושא יטופל. מדובר בפרויקט לאומי שמקבל משנה חשיבות עקב הקרבה לימי הזיכרון והעצמאות".

לאנשי משרד הביטחון שנכחו בוועדה אמר אמנון כהן כי נראה "שמישהו נרדם בשמירה, וכי הגיעה העת שיהיה לו"ז מפורט, מהיר ומדויק". כחלק ממסקנות הוועדה קבע כהן כי יש לבחון את פעולות משרד הביטחון ולהציע לאחראים לפעול בשני מישורים שאולי יניעו את התהליך - קבוצה אחת שתפקח על תוכנו הפנימי של המוזיאון, וקבוצה שתיבחן מיקום שעליו יוקם המוזיאון העתידי.

יוסי ביינהורן, משנה למנכ"ל במשרד מבקר המדינה, ציין את התקדמות משרד הביטחון בנושאים השונים שהופיע בדו"ח, אך עמד בעיקר על נושאים פתוחים "שכבר שנים מחכים להחלטות". עוד הוסיף כי "המוזיאונים השונים נמצאים במצב הזנחה שלא מכבד את המורשת ויש לפעול מידית על מנת לשמר את המקומות המכובדים הללו".

צבי עדן, ראש יחידת המוזיאונים במשרד הביטחון, ציין כי "מורשת צה"ל, הנצחת חללים ושימור פריטים עומדים בסדר עדיפות גבוה במשרד הביטחון, ובימים אלו מנוסחת תכנית להקמת המוזיאון הצבאי-ממלכתי שתובא לאישור מנכ"ל המשרד בקרוב". לגבי האזור עליו צפוי להיבנות המוזיאון אמר כי " יש שני מקומות אפשריים - ירושלים או באר-שבע, אך השטח הספציפי אינו ידוע עדיין". עוד הוסיף עדן כי "יש לתת את הדעת על המורכבות העומדת מאחורי בניית מוזיאון שכזה, ומכאן הזמן הרב של ההליך".

שלום גנצר, הממונה על ענייני ביקורת המדינה במשרד הביטחון, אמר כי "בחודש יוני תוצג התכנית למנכ"ל המשרד, אח"כ יצא מכרז מסודר ונראה התקדמות בשטח".