לראשונה בישראל: דירוג לשכות רישום נישואין

חוק פתיחת אזורי הרישום לנישואין מאפשר לכל אדם להירשם לנישואין היכן שיחפוץ. אתר חדש מעניק לגולשים אפשרות לתת "ציון" לכל לשכה.

ידידיה בן אור , י"ג באייר תשע"ד

חתונה חתן וכלה
חתונה חתן וכלה
יח"צ

עמותת עתים, המסייעת לנתקלים בקשיים מול שירותי הדת, משיקה אתר חדש, לדירוג 160 לשכות הנישואין בישראל.

האתר הוקם מתוך רצון לייצר תחרותיות בין לשכות הנישואין השונות ולשפר את שירותי הרבנות הניתנים לזוגות המבקשים להינשא.

לפני כחצי שנה אישרה הכנסת את חוק פתיחת אזורי הרישום לנישואין, המוכר כ"חוק צהר", לפיו כל זוג יכול להירשם לנישואין בכל לשכת נישואין בה יחפוץ, ללא תלות במקום מגוריו.

עד כה חויבו הזוגות להירשם רק במקום המגורים או במקום בו התקיימה החתונה. החוק, למעשה, מבטל את המונופול של כל לשכת נישואין באזורה..

בעמותת "עתים" זיהו את הצורך במידע אמין וזמין על לשכות הנישואין, עבור ציבור המתחתנים ויוזמים כעת שירות חדש, בשיתוף ולמען הזוגות הנישאים בישראל.

במסגרת השירות החדש, מהיום יכולים זוגות העומדים להינשא או אלו שנישאו לא מכבר, לדרג את שירותי לשכת הנישואין אליה פנו לפי מספר פרמטרים ובכך לעזור לזוגות אחרים הבאים להינשא, על מנת לקבל שירות טוב יותר מלשכות הנישואין.

הזוגות מדרגים את החוויה והממשק שלהם עם לשכת הנישואין בה נרשמו לפי פרמטרים של זמן המתנה (יעילות וזריזות השירות והטיפול), אפשרויות התשלום (מגוון אמצעי התשלום המתקבלים בלשכת הנישואין), איכות השירות (אדיבות, סבלנות ויחס מכבד מצד הפקידים בלשכה), יחס שוויוני (התנהלות מכבדת ושווה לגברים ונשים כאחד) והתייחסות לחריגים (טיפול רשם הנישואין בבקשות מיוחדות). האתר מאפשר גם לכתוב באופן חופשי חוות דעת המסכמת את החוויה.

הרב שאול פרבר, העומד בראש עמותת עתים, מציין, כי הם נתקלים בתלונות רבות המגיעות אל העמותה: "הבעיה הקשה ביותר היא, שאיכות השירות הניתן על ידי 160 לשכות הנישואין השונות הפזורות בארץ אינה אחידה. ישנן לשכות בהן הטיפול בזוגות מאיר פנים ומזמין וישנן לשכות בהן הטיפול הוא מתחת לכל ביקורת. עד לפני כחודשיים לא הייתה לזוגות הנרשמים לנישואין בישראל כל זכות בחירה, אבל היום, כל אחד יכול לבחור ללכת למקום שעונה בצורה הטובה ביותר על הציפיות שלו".

לדבריו, "אנחנו מציעים לזוגות פלטפורמה חברתית, זירה בה יוכלו לקבל מידע חשוב ואמין על לשכות הנישואין. כפי שהזוגות ממליצים זה לזה על אולמות אירועים, צלמים, סלוני כלות ושירותים אחרים, במטרה ובשאיפה לקבל את הטוב ביותר – אין שום סיבה שבבואם להירשם לנישואין הם יישארו חסרי יידע ומידע ויסתפקו בלית ברירה בשירות לקוי. אני מאמין, כי אנחנו יוצרים שינוי חברתי אמיתי, זוגות יצביעו ברגליים - והשירות הניתן על ידי לשכות הנישואין ישתפר, ללא כל ספק".

באתר קיימים, בשלב זה, מאות דירוגים שכבר הוזנו אל המערכת וכן חוות דעת מפורטות וניתן לקבל מידע מי הרבנות המעניקה את השירותים הטובים ביותר ולעומתה – מי הרבנות המעניקה את השירותים הגרועים ביותר.