ניצן: מערכת אכיפת החוק עמדה במבחן

"תוצאת פסק הדין, וטיפולן היעיל של רשויות אכיפת החוק בפרשה יתרמו תרומתן לביעור תופעות פסולות", כתב פרקליט המדינה לפרקליטים.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ג באייר תשע"ד

המירוץ לגלימה. שי ניצן
המירוץ לגלימה. שי ניצן
פלאש 90

פרקליט המדינה, שי ניצן, שיגר הערב (שלישי) איגרת בנושא גזר הדין בפרשת הולילנד, לכלל פרקליטי המדינה.

באיגרת כתב ניצן, כי "העמדתם לדין והרשעתם של בכירים אלה אינה עניין של מה בכך, ואיננה דבר מובן מאליו; קל וחומר, שליחתם לנשיאה בעונשי מאסר ממושכים".

"בהיבט זה, עמדה היום מערכת אכיפת החוק של מדינת ישראל בהצלחה בעוד מבחן מכונן לעקרונות הבסיסיים של שלטון החוק והשוויון בפני החוק", קבע ניצן, "לא בכל מדינה בעולם יש בתי משפט ומנגנוני חקירה ותביעה עצמאיים, הפועלים בלא מורא – למעט מורא הדין, גם מול הבכירים, המקושרים והחזקים ביותר".

"ביום זה כולנו יכולים להתגאות בהשתייכותנו לפרקליטות, אשר הציבה לה כאחת ממטרותיה להביא לביעור השחיתות הציבורית לצד מטרות חשובות אחרות כהגברת הביטחון האישי של אזרחי המדינה, הגנה על נכסי המדינה ועוד", הוסיף ניצן.

ניצן הדגיש, כי "הרשעתם ושליחתם של אישים אלה למאסר ודאי איננה מעוררת שמחה או נחת. יחד עם זאת, היא מובילה אותנו לתקווה כי פרשה זו תגרום להקטנה משמעותית של הסיכוי שעבירות דומות לאלה יעברו בעתיד".

ניצן סיפר, כי לקראת שלב הטיעונים לעונש, "הוחלט לאחר כמה דיונים מעמיקים ויסודיים שקיימנו, לטעון לעונשים שיעלו בקנה אחד עם העובדות שהוכחו ויהלמו את חומרת העבירות שבוצעו, ושבגינן הרשיע בית המשפט את הנאשמים – איש כפי חלקו ובהתאם לנסיבותיו האישיות. בכך, ביטאה הפרקליטות את אמונתה הבסיסית שבפרשת שחיתות כה בוטה וחמורה, העונש הראוי הוא שנות מאסר משמעותיות לצד קנסות כבדים".

"בפנינו ככל הנראה עוד כברת דרך מסוימת בכל הקשור לטיפול בפרשה זו וספיחיה; אולם, בסופו של יום, אנו סבורים שתוצאת פסק הדין, וטיפולן היעיל של רשויות אכיפת החוק בפרשה – המשטרה והפרקליטות כאחד - יתרמו תרומתן לביעור תופעות פסולות ומסוכנות לסדרי השלטון והחברה", כתב ניצן לפרקליטים.