נחשפו תכניות המדינה לקבר דוד

לאחר רצף שמועות וספקולציות נחשפות תכניות המדינה האמיתיות לגבי קבר דוד: הרחבה משמעותית של מספר ימי המיסה במקום.

שמעון כהן , י"ד באייר תשע"ד

קבר דוד
קבר דוד
צילום: פלאש 90

שבועות ארוכים מופצות שמועות והערכות סביב תכניות המדינה לגבי עתיד מתחם קבר דוד ומסירתו באופן כזה או אחר של אולם 'הסעודה האחרונה' שמעליו. לצד השמועות והאזהרות דוחים גורמים רשמיים את הטענות וקובעים כי אין כל כוונה למסור את המקום. כעת נדמה שהתמונה מתבררת לנוכח עדותו של יעקב סביליה, ממקימי ועד נאמני דוד, שהיה נוכח בישיבה מיוחדת בה נפרסו פרטי ההסכם עם הוותיקן.

בראיון ליומן ערוץ 7 סיפר סביליה על מה שהוא מגדיר כ"נס פרטי" שאירע לו כאשר למרות ההכחשות הרשמיות נחשפו בפניו פרטי תכניתה של המדינה באשר לעתידו של המקום.

סביליה מספר כי מתוקף היותו אחראי על חדר במתחם קבר דוד, החדר השייך למשפחת שר הדתות בעבר אבנר חי שאקי, התבקש על ידי גורם מסוים לפתוח את החדר על מנת שניתן יהיה לקיים בו ישיבה עם שר התיירות לקראת ביקור האפיפיור בישראל.

כשהגיע סביליה למקום על מנת לפתוח את דלת החדר גילה במקום צוותים של משרד התיירות, משרד החוץ, משרד ראש הממשלה ועיריית ירושלים כמו גם מי שנראו בעיניו כאנשי שירותי הביטחון. לדבריו חלק הכירו אותו ככל הנראה בעקבות פרסומים בתקשורת. אחד מהם אף אמר לו את המשפט "אני מכיר אותך יותר ממה שאתה מכיר את עצמך".

סביליה מספר כי פתח את הדלת לטובת הדיון והתיישב בעצמו בפינת החדר. שני שוטרים ביקשו ממנו לצאת מהחדר בתואנות שונות אך הוא סירב ונותר על מקומו כאשר הדיון עצמו נפתח.

במהלך הדיון התבררה התמונה הכוללת. סביליה מספר כיצד הדוברים העלו על נס את מה שהוגדר בפיהם כאווירה ציבורית עכורה שמלווה את ההיערכות לביקורו של האפיפיור ועל מנת לטהר את האווירה יש לנקוט במספר צעדים.

בין הצעדים הוחלט, כך התברר משיחת התיאום של הגורמים השונים, כי בכוונת המדינה להרחיב את מספר הימים בשנה שבהם מותר קיום מיסה באולם הסעודה האחרונה. המציאות כיום היא היתר לתפילה נוצרית רק ביום אחד בשנה, אך על פי סיכום שהתקבל כבר בקדנציה הקודמת של ממשלת ישראל יורחב מספר ימי התפילה ללמעלה משישים ימים במרוצת השנה. מאחורי הסיכום עומד, כך לדברי סביליה, סגן שר החוץ בעבר דני איילון.

תפילות אלה יתקיימו כאמור באולם הממוקם מעל קבר דוד ולמעשה ישנו את הסטטוס קוו הקיים כיום. סביליה מציין כי הדוברים בישיבה ציינו שההסכם מוחלט וסופי בין ישראל לוותיקן גם אם הוא עדיין אינו חתום. על פי דבריהם של הנוכחים ההסכם ייחתם סופית בימים שלאחר תום ביקור האפיפיור וזאת בשל שורת סעיפים שיש להשלים את הסדרתם. לדברי סביליה הדוברים הבהירו נחרצות זה לזה כי אין בכוונתה של המדינה לסגת בה מההסכמות שהושגו עד כה מול נציגי הוותיקן.

סביליה מציין בדבריו כי התכנית האמורה אכן עומדת לכאורה בהתאם לקביעת הגורמים הרשמיים שהתכחשו לשמועות וחזרו והצהירו שאין כוונה למסור את האחריות על קבר דוד לגורם זר כלשהו. כעת מסתבר שהכוונה היא לא למסור את המקום אלא להרחיב כאמור את מספר ימי התפילות הנוצריות במקום, ולדבריו מהלך שכזה יהיה מסוכן מאין כמותו שכן כפי שאירע בהר הבית מתן זכויות תפילה הופך בסופו של יום לאחיזה ריבונית.

סביליה מציין בדבריו כי בעולם הנוצרי קיימת בחודשים האחרונים התעוררות מיוחדת בנוגע לקבר דוד ואולם הסעודה האחרונה. בעקבות קריאות של בכירים בכנסייה מגיעות קבוצות צליינים מרחבי העולם על מנת להוכיח נוכחות מתמדת ומאסיבית במקום.

בדבריו מתריע סביליה מקידום מהלך זה העלול להביא גורמים קיצוניים לפעול באופן שקשה לצפות אותו מראש. "אנחנו פועלים בדרכי נועם ואני לא רוצה שמישהו יעשה מעשה קיצוני ויפעל באופן נוראי, אולי כדי לפגוע בתיירות נוצרית".

"עם ישראל לא יסלח למי שיעשה מהלך שכזה", מתריע סביליה ומספר על התקוממות רבה עליה הוא שומע ברחבי הארץ בעקבות המידע על הכוונה למסירת המתחם לידי הכנסייה. דוגמא לדבריו הוא מביא משיחה עם אדם מבוגר מהצפון שאמר לו עצמו שאם הדברים אמיתיים הרי שהוא וחבריו יקימו מחתרת כדי למנוע את המהלך.

לדבריו אלה, אודות המפגש שהיה עד לו במתחם הקבר, מוסיף סביליה ואומר כי תחושתו היא שהוא מסתכן בעצם אמירת הדברים, בעיקר לנוכח מעורבות גורמי ביטחון בישיבה ובהיערכות למהלכים הבאים, אך למען כבודו של דוד המלך הוא מוצא לנכון להעלות את הדברים.