שלושה עצורים בשב"כ – משניים נמנע לפגוש עו"ד

שלושה נערים יהודים נעצרו מתחילת השבוע בידי השב"כ, ארגון חוננו: "מישהו במערכת החליט למתוח את ספר החוקים".

נתנאל כ"ץ , ט"ו באייר תשע"ד

תג מחיר
תג מחיר
פלאש 90

אנשי המחלקה היהודית בשב"כ עצרו אמש (רביעי) נער יהודי נוסף אשר נלקח למתקן שב"כ ונמנע ממנו לפגוש עורך דין.

הנער, תושב ירושלים כבן 17, מצטרף לשני נערים נוספים, בני 18 ו-16 המתגוררים ביד בנימין ובגוש טלמונים, אשר עצורים בידי השב"כ מיום ראשון.

מבן ה-18 נמנע לפגוש עו"ד החל מרגע מעצרו ואמש הוארך בידי חוקרי השב"כ צו איסור המפגש ב-48 שעות נוספות.

על פרטי חקירתם של השלושה הוטל צו איסור פרסום, אולם בית המשפט התיר לפרסם את דבר מעצרם וכן את העובדה כי הם חשודים ב"תג מחיר".

תחילה, לאחר מעצרם לא נמסר למשפחתם ולעורך דינם לאן נלקחו ומה החשדות כנגדם. לאחר מס' שעות הם אותרו בידי עו"ד עדי קידר מארגון חוננו במתקן מעצר של שרות הביטחון הכללי בפ"ת.

עו"ד קידר אשר פנה בבקשה להיפגש עמם סורב ע"י החוקרים לפגוש את העצורים ונמסר לו כי קיים לגביהם צו איסור מפגש עם עו"ד.

יצוין כי צו זה הינו חריג ביותר ושמור למקרים של מחבלים המוגדרים "פצצות מתקתקות". בעבר עלתה דרישה מצד גורמים במשטרה ובמערכת הפוליטית לעשות שימוש בצווים מסוג זה כנגד חשודים בעבירות של ארגוני פשיעה ועולם תחתון, אך קריאה זו נדחתה ע"י היועץ המשפטי וע"י גורמים נוספים במשרד המשפטים כיוון שצעדים אלו אינם מידתיים ופוגעים קשות בזכויות העצורים.

רק ביום שני, 24 שעות לאחר מעצרו, הותר לעו"ד ברק פרידמן המייצג את אחד הקטינים מטעם ארגון חוננו, לפגוש את הקטין בן ה-16. כאמור, שני העצורים הנוספים עדיין מנועי מפגש עם עורך דינו.

ביום שני הובאו שניים מהעצורים לבימ"ש השלום בפ"ת שם הוארך מעצרם בידי השופטת מרב גרינברג. מעצרו של בן ה-18 הוארך בשמונה ימים ושל בן ה-16 בארבעה ימים.

אגון חוננו הגיש ערר דחוף הן על מניעת המפגש עם עורכי דין, והן על הארכת המעצר של בן ה-18. הבוקר (חמישי) יערך בבית המשפט המחוזי בלוד דיון על הערר. בנוסף יתקיים היום דיון בעניינו של הנער מירושלים שנעצר אתמול.

בארגון חננו מציינים כי לאחרונה החלו בשב"כ ובמשטרה בשימוש מוגבר בכלי החריג של מניעת מפגש לעצור עם עו"ד. בחוננו מציינים כי ברוב מכריע של המקרים שוחררו בסופו של דבר העצורים ללא שהושגו כל ראיות הקושרות אותם למעשי "תג מחיר".

"לצערנו שוב אנו רואים כיצד מערכות השלטון מתנהלות פשוט בהיסטריה", נמסר בתגובה מארגון חוננו. "הפעלת חוקים ותתי סעיפים שהשימוש בהם ככלל נעשה כלפי מחבלים במקרים נדירים ביותר, בעניינם של קטינים יהודים בצורה קבועה ושיטתית וללא כל מידתיות, מעידה כי מישהו במערכת החליט למתוח את ספר החוקים עד לקצה קצהו, והכל רק כנגד יהודים."

מעו"ד ברק פרידמן המייצג את אחד העצורים מטעם ארגון חוננו נמסר, כי "דרך החקירה בה נמנעת מחשוד זכות היסוד הבסיסית, מפגש והיוועצות עם עורך דין, אינה רק פגיעה בסיסית בזכותו של העצור, כי אם פגיעה בערכי הדמוקרטיה עליהם מושתתת המערכת החוקית במדינת ישראל".

מעו"ד עדי קידר המייצג שניים מהעצורים מטעם ארגון חוננו נמסר, כי "אנו רואים בחומרה את השימוש בהליך הקיצוני של מניעת מפגש של עצור עם עורך דינו, בעיקר כאשר הדבר נעשה מטעמים פסולים ועל רקע החלטות פוליטיות ולחץ ציבורי ולא מטעמים משפטיים".