וורצמן: אתגר הנחלת היהדות - מורכב ביותר

4,000 תלמידים מבתי הספר הממלכתיים באשדוד עלו לירושלים כחלק מפרויקט להגברת הזהות היהודית במערכת החינוך.

ניר הר זהב , ט"ו באייר תשע"ד

כ-100 אוטובוסים עשו הבוקר (חמישי) את דרכם מאשדוד לירושלים, בהם למעלה מ-4,000 תלמידים, רובם מבתי הספר הממלכתיים בעיר.   

הפעילות התקיימה כחלק מתכנית שהועברה בחודשים האחרונים בבתי הספר הממלכתיים באשדוד על ההיסטוריה והמהות של בירת ישראל.

הפעילות הועברה על ידי מדריכות מדרשת צוריאל, הפועלת כחלק מארגון "זהות" - איגוד המרכזים לזהות יהודית של האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך.

הבוקר התקיים אירוע הסיכום של התכנית, שהחל בטקס באמפי-פארק 'אשדוד ים' ובסופו נערכה כאמור עלייה המונית של התלמידים לירושלים. בטקס השתתפו סגן שר החינוך, אבי וורצמן, הממונה על החינוך באשדוד, יהודה פרנקל, ראש מנהל החינוך, אריה מימון, מנהלת אגף חטיבה צעירה, מרטין עובדיה, מנכ"ל ארגון "זהות", איתי גרנק, מנכ"ל מדרשת צוריאל, ינון בן מנחם, מפקחים, מנהלים, מורים והורי התלמידים. 

סגן שר החינוך, אבי וורצמן, העלה על נס את חשיבות פעילות מדרשת צוריאל בתחום התרבות והזהות היהודית. "אני נרגש להיות אתכם היום ולראות את החיבור של הילדים לירושלים" אמר וורצמן והוסיף כי "נפלא לראות את ההשקעה של העיר בשיתוף המדרשה במורשת ישראל והחיבור לזהות יהודית".

הטקס, שאורגן על ידי מנהל החינוך בעיר ומדרשת צוריאל, נפתח במחרוזת שירי ירושלים אשר חיברו את הקהל אל החוויה הראשונה במסעם לירושלים. בהמשך, העלו בנות מדרשת צוריאל מחזה מרהיב ומרגש בהשתתפות שבעים תלמידים נציגי בתי הספר. המחזה ציין את הכיסופים והחלום לירושלים לאורך הדורות, והשנה הוצג בסימן "ואהבת לרעך כמוך".

"היה זה מחזה מרגש שסחף את הילדים למחיאות כפיים סוערות" ציינה אחת האימהות והוסיפה כי "הילדים היו נרגשים במיוחד לראות את המורים והמדריכות ליהדות אשר מנחילות להם במהלך כול השנה ערכי מורשת, לימוד על ירושלים והעמקת הזהות היהודית".

מנכ"ל מדרשת צוריאל סיפר כי "התכנית כולה ואירוע הסיום בפרט, הינם דרכנו לחשוף אלפי ילדים למורשת ולמסורת היהודית מתוך מקום חוויתי ומתחושה של קירוב לבבות".

מנכ"ל "זהות" איתי גרנק הוסיף כי "מזה כמה שנים, יוצאת לפועל באשדוד התכנית העירונית 'ילדי אשדוד בשבילי ירושלים', במסגרתה עולים לירושלים תלמידי כיתות ה' מכלל בתי הספר היסודיים בעיר ומתחברים לאווירה הקסומה של עיר הבירה ולהיסטוריה בת 3,500 שנה".