מה מכבי צריכה כדי לזכות?

למשחק הערב תגיע ת"א כאנדרדוגית מול ריאל מדריד החזקה. הנה המספרים והמפתחות שיסייעו לצהובים לנצח הערב בגמר היורוליג.

נרי וייס , י"ח באייר תשע"ד

אוהדי מכבי.
אוהדי מכבי.
עודד קרני

אחרי שניצחה בשלב חצי הגמר את צסק"א מוסקבה בזכות הופעה גדולה במאני טיים של דייויד בלו וטייריס רייס, יפגשו הערב (21:00) מכבי ת"א את ריאל מדריד.

ריאל מגיעה אחרי שכתשה את יריבתה ברצלונה בחצי הגמר בתוצאה 62:100, ועל הנייר נראה כי הניצחון של הספרדים הערב כבר מובטח. 

אבל אחרי שני ניסים גדולים באולמה של ארמאני מילאנו, אסור להספיד את הקבוצה הצהובה של תל אביב. הנה מה שמכבי צריכה כדי להביא גביע אירופה שישי לארץ.

1. נתחיל מה-איש של הצהובים העונה. דייויד בלו. השחקן שחזר למשחק פעיל אחרי שנת פרישה והתחיל את העונה באיחור מועט, הפך להיות השחקן שמחבר את הקבוצה לניצחון. זה לא רק קליעות הקלאץ' של השחקן, גם לא אלה שמכריעות משחקים גדולים וחשובים כמו משחק חצי הגמר מול צסק"א, זה האופי או אם תרצו: המנהיגות. זה כבר לא סוד שבלו מתכנן לפרוש שוב בסיום העונה, מקורביו אומרים כי זה סופי וגמור ולא יחזור עוד. בהנהלת הקבוצה הצהובה התראיינו בסיום המשחק ואמרו כי אם יצטרכו יאזקו את בלו באזיקים רק שישאר לעוד עונה. במשחק חצי הגמר קלע בלו 15 נקודות ב-32 דקות. זו הפעם הראשונה העונה ביורוליג שבלו קולע חמש שלשות, בכך עלה למקום השביעי ברשימת קלעי השלשות של הפיינל פור. אלה לא המספרים, אלא הווינריות. 

2. מה לא אמרו העונה על טייריס רייס? לא מתאים לרמת יורוליג, לא מתאים לעמדת הרכז בקבוצה הצהובה, לא ולא ולא. בתחילת העונה כבר היה ניסיון מצד כמה חברי הנהלת הקבוצה לחתוך את השחקן ולהנחית במקומו רכז אחר לצידו של יוגב אוחיון. בטופ 16 רייס נכנס לזון והביא את מכבי למקום השלישי והמכובד, כשהשיא מבחינתו היה ניצחון החוץ על באיירן מינכן. המקפצה ביכולת של רייס הגיעה בסדרה מול ארמאני מילאנו כשהשחקן הביא במו ידיו את הכרטיס לחצי הגמר היוקרתי. ביום שישי האחרון שוב לקח על עצמו את המשחק בדקות הסיום, ובהתקפות מעבר ויכולת פנומנלית של אחד על אחד הצליח לנצח את צסק"א, חמש שניות לסיום. בשלב הבתים סיים רייס רק משחק אחד בספרות כפולות. בטופ 16 סיים כבר שבע פעמים, בסדרה מול מילאנו פעמיים, את משחק חצי הגמר סיים עם 13 נקודות. עוד משחק אחד טייריס וניצחנו. הנהלת הצהובים כבר הודיעה כי תממש את האופציה עליו ותאריך את חוזהו לעונה הבאה.

3. דייויד בלאט. אז נכון שהמאמן הוא לא זה שקולע את הסל או חוטף את הכדור. אבל כשמשחק נכנס למשחק צמוד צריך לדעת כי להחלטותיו של מאמן ישנה חשיבות רבה. מאמן הצהובים כבר היה עם חרב על צווארו ועם רגל וחצי מחוץ לקבוצה, אבל הסדרה מול מילאנו וניהול משחק חצי הגמר גרם להנהלה להודיעה על רצונה להאריך איתו את החוזה. מאחורי הקלעים אומרים מקורביו של בלאט שהסיכויים שימשיך אינם גבוהים במיוחד וכי ההנהלה הצעירה תצטרך לצאת מגדרם בהגדרת תפקידו בכדי שיישאר בקבוצה בעונה הבאה. מי שמחכה לו בזרועות פתוחות היא היריבה מחצי הגמר, צסק"א מוסקבה.

4. ה-ג-נ-ה: כהמשך ישיר לסעיף 3, בלאט הוא מאמן הדוגל קודם כל בהגנה חזקה. שיטת המשחק של בלאט טוענת כי ההגנה מנצחת את המשחק ובעזרה ירוצו השחקנים לנקודות קלות. מצד אחד אכן אפשר לראות שבמשחקים הגדולים ואלה שניצחו הצהובים מכבי הראתה נחישות גדולה בהגנה. דוגמא טובה לכך אפשר לראות ממה שהיה במשחק חצי הגמר בשישי כשהצהובים עצרו את הרוסים על 4 מתוך 20 זריקות מחוץ לקשת. גם את סוני ווימס, שחקנה הלוהט של צסק"א עצרה מכבי על 6 נקודות למשחק.

5. ריבאונד: כלל ידוע הוא, ברגע שקבוצה מנצחת בריבאונד (כדורים חוזרים) גדלים סיכוייה לנצח את המשחק. מכבי חייבת להשתפר בקטגוריית הריבאונד. במשחק חצי הגמר מכבי אמנם הפסידה בריבאונד לרוסים בתוצאה 30:43, אבל יש ערבים כאלה שהשלם גדול מסך חלקיו. בכל מקרה, מול ריאל מדריד החזקה לא יוכלו מכבי לנצח בהפרש ריבאונדים כה גדול. אגב, הריבאונדר המצטיין בשורות הצהובים במשחק חצי הגמר היה דווקא דווין סמית' עם תשעה כדורים חוזרים. וזה השחקן שאמרו עליו שלא מופיע למשחקים הגדולים.

6. קהל: שילוב כמות הצהובים ביציעים ביחד עם כמות משחקים גדולה יותר באולם שבמילאנו אמורה לעזור לשחקנים בצהוב להרגיש בבית. ריאל מדריד תגיע אמנם כפייבוריטית גדולה הערב, אבל הקהל הצהוב הוכיח לא פעם אחת העונה, שכשצריך אותו הוא מגיע ועוזר להשיג נצחונות גדולים.

ואולי הדבר שהמועדון מתל אביב צריך הערב הוא שוב מזל גדול, או במילים אחרות: נס. נס אחד ואחרון.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il