די לבלף, די לצבא מסורבל

''אל תבלבלו את המוח שאין כסף לאימונים", אומר ח"כ
פייגלין וקורא לצבא מקצועי "שיהיה איכותי וזול מהצבא המסורבל שיש לנו".

עדו בן פורת , כ' באייר תשע"ד

גנץ עם לוחמי חיל הים
גנץ עם לוחמי חיל הים
דובר צה''ל

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ משה פייגלין (הליכוד ביתנו), מתייחס הבוקר (שלישי) להכרזת הרמטכ''ל על הפסקת אימוני המילואים.

"בדיון על התקציב התרעתי כי צה"ל יוציא המון כסף על הבלוף שנקרא שוויון בגיוס", סיפר ח''כ פייגלין, ''סגן שר האוצר לא הכחיש את דבריי ורק טען שעל ערכים צריך להוציא כסף". 

לכן, אומר פייגלין, הגיעה העת לייסד בישראל צבא מקצועי. ''אל תבלבלו את המוח שאין כסף לאימונים ואין כסף לתת לחיילים הקרביים... זה הזמן להפסיק לבלף. נפסיק לממן עשרות אלפי חיילים שלא עושים כלום ורק מעסיקים את המערכת. נגייס את כולם לתקופת הכשרה קצרה שבין חודש לחודשיים, נבחר את העלית שתישאר מרצון לתקופה ארוכה.

'נאמן חיילים אלו כראוי, נשלם להם משכורות טובות ומכובדות ובקיצור צבא מקצועי התנדבותי, שישחרר הרבה ידיים צעירות למשק, ויהיה מקצועי איכותי וזול מהצבא הגדול והמסורבל שיש לנו עכשיו", דברי ח''כ פייגלין.

דברי פייגלין מגיעים לאחר שאתמול, באירוע ההוקרה למערך המילואים בבסיס גלילות אמר הרמטכ''ל בני גנץ כי "סדר העדיפויות הלאומי משתנה, ואיתו, לצערי, גם ההחלטות הלאומיות הנוגעות לביטחון. כתוצאה מכך אנו מתמודדים עם אתגר משאבי מורכב, כמוהו לא ידענו בעבר ועלולות להיות לו השלכות דרמטיות על צה"ל.

אני מגיע אליכם משבוע לא פשוט. בימים אלו אנו נאלצים לקבל החלטות כואבות, המשפיעות על כל המערכים, על כל התחומים – במילואים ובסדיר, באימונים בשטח ובעשייה בעורף. למדינה סדרי עדיפויות ברורים, בביטחון לקחנו כבר את מרב הסיכון האפשרי".

"אינני איש בשורות", הדגיש הרמטכ''ל, "לכן אומר זאת בכנות ובפשטות: נכון לרגע זה התכניות החשובות מאוד מבחינה ביטחונית והנוגעות למערך המילואים לא יוכלו להתממש השנה. במהלך השנה מערך המילואים לא יתאמן. בעת הזאת תיעדפנו את אימוני הסדיר לפני אימוני המילואים – לא מפני שהם לא חשובים, לא מפני שהם לא נחוצים, אלא מפני שזהו אילוץ משאבי.  אומר לכם בכנות כי אני מוטרד מהכשירות בהווה ומודאג מאוד מהכיוונים לעתיד", אמר גנץ.