הקרב על התקציב
גנץ: אין פה טריקים, אני מוטרד

"צה"ל הוא צבאה של המדינה ולא הפוך", אמר הרמטכ''ל בוועדת חוץ וביטחון. "נעשה כל מאמץ להבטיח את ביטחון ישראל בכל סיטואציה".

חזקי ברוך , כ' באייר תשע"ד

הרמטכ"ל בני גנץ
הרמטכ"ל בני גנץ
פלאש 90

הרמטכ''ל רא''ל בני גנץ הופיע הבוקר (שלישי) בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת והתייחס לקיצוצים בתקציב הביטחון שהובילו לעצירת האימונים של אנשי המילואים.

בפתח דבריו הדגיש גנץ את חשיבות המפגשים עם חברי הוועדה, שלא התקיימו כבר יותר מחצי שנה. "לא נפגשנו בחודשים האחרונים ואני מקווה שבסיטואציה הנוכחית אפשר יהיה לעשות סדרה של מפגשים שתהיה יותר סדורה ורציפה".

הרמטכ''ל הבהיר כי מצבו הכלכלי הנוכחי של צה"ל נחזה מראש בדיונים על התקציב, "כשהצגנו את תכניות העבודה שלנו במסגרת המשאבים שישנם. ידענו שנגיע לנקודה הזאת.

"אין פה טריק או שטיק, יש פה אמת", הדגיש רא''ל גנץ. ''לכן אני מוטרד מאוד, אנו צריכים להבטיח את רמת הכשירות לאורך זמן.  צה״ל הוא צבאה של המדינה ולא הפוך. מה שיסוכם בשולחנות הרלבנטיים זה מה שנעשה ולא משהו אחר.

"נציג את המשמעויות ונשאר מחויבים לעשות כל מאמץ להמשיך ולהבטיח את ביטחון אזרחי מדינת ישראל בכל סיטואציה שנמצא. המוטיבציה אינה נפגמת כתוצאה מהאתגרים שלפניהם אנחנו נמצאים מבחינת משאבים. המוטיבציה והמחויבות נשארו בתוקף. האנשים הטובים עדיין איתנו ואני מקווה שנוכל לשמור על זה לאורך זמן", דברי גנץ.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח''כ זאב אלקין (הליכוד ביתנו), קרא להוציא את הצבא מהוויכוח הפוליטי. "ברור  שהדיון בסוגיה התקציבית צריך להיות דיון אחראי על סדרי עדיפויות. הממשלה והכנסת צריכות להחליט. אי אפשר למתוח את השמיכה לכל הכיוונים.

''צה''ל לא צריך להיות חלק מהוויכוח הזה אלא לעשות את הטוב ביותר עם הכלים שהכנסת והממשלה מעמידות לרשותו. להפעיל את העדיפויות שהממשלה והבית הזה מחליטים עליהן", הבהיר אלקין.