סטרוק: הרס בית קייזלר - חיסול ממוקד

ועדת הפנים דנה בהרס הבית. חברי הועדה מתחו ביקורת חריפה על נציגי משרד המשפטים שבחרו להיעדר מהדיון.

חזקי ברוך , כ' באייר תשע"ד

ישיבת הוועדה. היום
ישיבת הוועדה. היום
צילום: ועד מתישיבי השומרון

ועדת הפנים של הכנסת קיימה היום (שלישי) דיון מהיר על התהליך והאופן שבו נהרס ביתה של משפחת קייזלר בישוב קידה שבגוש שילה.

את הדיון יזמו חברי הכנסת אורית סטרוק, עליזה לביא ויריב לוין ובמהלכו הועברה ביקורת מצד כל חברי הכנסת שהשתתפו בדיון על הליך לקוי, ביצוע ההרס בהתעלמות מנהלי פינוי ובעיקר פגיעה מכוונת בשל תפקידו של קייזלר כיו"ר ועד מתיישבי שומרון.

משרד המשפטים לא הגיע לדיון והסביר בכתב את הסיבה: "זה דיון פוליטי". בתגובה אמרו יו"ר הועדה דוד צור וח"כ פייגלין כי היעדרות אנשי משרד המשפטים היא המעשה הפוליטי.

ח"כ אורית סטרוק, מיוזמי הדיון, אמרה כי "אני מתביישת שככה מתנהג הצבא שלנו. מכאן חייבת לצאת אמירה ברורה שאסור בתכלית האיסור להשתמש בצווי ההריסה כאמצעי ענישה בייחוד כלפי תושבים עליהם אמר השופט אדמונד לוי ז"ל שהם 'עבריינים בעל כורחם'".

סטרוק הוסיפה ואמרה, כי "כל הסימנים מראים שהיה פה חיסול ממוקד. עצם העובדה שלא היו מוכנים לחכות עשר דקות כדי לבקש צו ביניים בבג"צ, העובדה שהגיעו לפחות 6 ג'יפים של המנהל האזרחי, העובדה שבסמוך לבית ישנם בתים נוספים באותו מעמד בדיוק, העובדה שגם שר הביטחון מודה בתחקיר שלו כי המידע שהוצג, הוצג באופן לקוי: כל אלו מוכיחים כי ההריסה הזו הייתה נקמה".

"למרות שאין מה להשוות בין העבירות", סיכמה סטרוק, "בדיון בוועדת חוקה היום על חוק הטרור ענה לי המשנה ליועמ"ש, רז נזרי עד כמה נדיר השימוש בהרס בתים של מחבלים, לא של זורקי אבנים ובטח לא מי שגר באזור".

סגן ראש המועצה האזורית בנימין, ישראל גנץ, שהיה במקום בעת ההריסה סיפר "נציג של המחלקה המשפטית שלנו החנה את האוטו מחוץ לבית המשפט העליון במטרה להוציא צו ביניים כדי למנוע את ההרס. ביקשתי חמש דקות בלבד מפקחי המנהל האזרחי ונעניתי בשלילה".

במהלך הדיון סיפר חבר הכנסת פייגלין כי בפגישה עם שר הביטחון טען שר הביטחון כי הבית היה מחוץ לקו כחול וכשהביא מפות הוכיח כי הבית הוא בתוך הקו הכחול של תוכנית היישוב.

ח"כ זבולון כלפה אמר, כי "משרד הביטחון קושר את הידיים והרגליים למתיישבים ואחר טוען שהם פורעי חוק. היד שאינה מעניקה אישורי בנייה היא גם היד שחותמת על צווי ההריסה. על אחת כמה וכמה כשמדובר באדמות מדינה וקו כחול. לא ייתכן שהגוף שביצע את ההריסה הוא גם הגוף שיבצע את התחקיר".

במהלך הדיון סיפרה מורג קייזלר, על ה"אכזריות", כלשונה, של הכוחות ההורסים, העובדה שהשתמשו כלפיה באלימות, ולא שעו לבקשותיה להוציא חפצים של הילדים מהבית. קייזלר פרצה בבכי כשתיארה כיצד הייתה צריכה להתמודד עם הטראומה של הילדים כשחזרו מהמוסדות החינוך באותו יום וראו את ביתם חרב.

קייזלר פנתה לנציג מתאם הפעולות בשטחים ואמרה לו: "היום אמרתי לילדים שלי שאולי היום נבין למה הרסו דווקא לנו את הבית. לצערי לא קיבלתי ולו תשובה אחת שתסביר את זה".

נציג מתאם פעולות בשטחים אמר בועדה, כי "המבנה של משפחת קייזלר נבנה בניגוד לחוק. במשך למעלה משלושה חודשים התנהל שיח בן המנהל האזרחי לבין המשפחה והמועצה. לבסוף הוחלט לסרב לבקשה למתן היתר עבור המבנה ולאחר שמשפחת קייזלר לא הסכימה לבצע פינוי עצמי הוחלט על הריסה".

בסיום הדיון סיכם יו"ר הוועדה, ח"כ דוד צור, כי תוך חודש יגיש משרד הביטחון תחקיר מסודר ובו השתלשלות קבלת ההחלטות, מדוע לא המתינו לתשובה מבג"צ, מדוע הרסו מבנה יביל ולא הזיזו אותו בניגוד לנהלים וכן כיצד טופל הדיווח הלקוי שהועבר לשר הביטחון.