להימחק מגוגל? אפשרי טכנית, אבל מה עם החוק?

בית המשפט האירופי אמנם הורה לאפשר לכל אדם למחוק ממנועי חיפוש פרטים פוגעניים אודותיו, אבל החקיקה הישראלית תקועה מאחור.

שמעון כהן , כ"א באייר תשע"ד

חוק מיושן ועולם מתקדם. גוגל
חוק מיושן ועולם מתקדם. גוגל
פלאש 90

בית המשפט של האיחוד האירופי פסק בימים האחרונים כי לכל אדם יש זכות לדרוש ממנועי חיפוש כדוגמת גוגל למחוק תוצאות הנוגעות אליו במקרים שבהן התוצאות אינן נכונות או אינן רלוונטיות.

על הפסיקה שוחח בערוץ 7 עורך הדין דן חי, רכז תחום פרטיות בלשכת עורכי הדין וקבע כי החקיקה הישראלית רחוקה שנות אור מזו הנדרשת בדור האינטרנט, הרשתות החברתיות ומנועי החיפוש.

בדבריו מציין עורך הדין חי כי הפסיקה חשובה מאוד עבור אדם שמערכת המשפט קבעה כי חלה התיישנות על העברה שעבר ולמעשה מאפשרת לו פתיחת דף חדש במאמציו להתקבל לעבודה או להציג את עצמו כאדם ישר במערכות השונות. בנוסף הוא מזכיר פרסומי לשון הרע ופרסומים פוגעניים שגם בהם חשוב לאפשר לאדם לנקות את שמו מהם.

עם זאת נשאל עו"ד דן עד כמה רלוונטית פסיקה הנוגעת למערכות המשפט השונות במדינות שונות למנוע חיפוש כדוגמת 'גוגל' שפעילותו המרכזית היא בארצות הברית. לכאורה יכול מנוע החיפוש לקבוע כי אמנם על פי חוקי מדינת ישראל חלה התיישנות על עבירה מסוימת אך בהיות הפרסום ב'גוגל' בינלאומי הוא אינו כפוף למערכת המשפט הישראלית שגם אינה יכולה לאכוף עליו את הכרעותיה והפרסום יכול לכאורה להמשיך באין מפריע.

לדבריו אמנם קיים בסיס של אמת בטענה אך להערכתו אם מערכת המשפט והחקיקה הישראלית תקודם ותבהיר את מעמד האינטרנט והפרסום בו בחוק הישראלי יהיה ל'גוגל' ולמנועי חיפוש אחרים אינטרס להתאים את עצמם לחקיקה זו ובכך להימנע מסנקציות שעלולות להיות מופנות כלפיה בעקבות פרסום המנוגד לחוק הישראלי.

להערכתו המחוקק הישראלי נמנע מלהעלות חקיקה מסוג זה על מנת שלא לקבל יחס עוין מרשתות חברתיות ותקשורתיות העלולות להיפגע ממהלך חקיקתי שכזה. עם זאת דן מציין בדבריו כי כבר כעת נערכים אנשי 'גוגל' להקמת מנגנון שיאפשר למתלוננים לפנות דרכו, להוכיח את טענותיהם ובכך להביא להסרתו של פרסום בעייתי ואולם גם מנגנון שכזה יתקשה לתפקד כל עוד המחוקק הישראלי לא קבע את גבולות האסור והמותר ברשת האינטרנט.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il