5 ימים שזעזעו את העולם

ספר חדש מגולל את קורות האישים, הדמויות ואת אירופה בשלהי מלחמת העולם השניה.

קובי פינקלר , כ"א באייר תשע"ד

חמישה ימים
חמישה ימים
כתר

חמישה ימים שזעזעו את העולם
כתר
מה קרה בחמשת הימים האחרונים למלחמת העולם השניה?

ספרים וסרטים רבים, מתארים את הזוועות האיומות שידע העולם היהודי והעולם כולו בתקופת השואה.

מעטות הן העדויות, המסמכים ובעיקר הנתונים על הימים האחרונים של מלחמת העולם השניה. על קורות האסירים, שלדי האדם, המסתתרים ביערות, הפרטיזנים קראנו רבות. מידע רב נמסר בידי האנשים עצמם ובידי כוחות בנות הברית.

אך מה היה בחמשת הימים האחרונים של המלחמה?

מה עשה ראש ממשלת בריטניה אחרי שבמשך חודשים ארוכים שהה בבונקר תת קרקעי לא הרחק מארמון המלוכה בלונדון ומשם ניהל את המלחמה ואת הקשר עם העולם החיצון? (אגב, סיור מעניין ומרתק לכל מי שמגיע לבירת הממלכה. יש אפילו הסבר בעברית).

פרט מעניין שנגלה לראשונה בספר, מתאר את העובדה שצ'רצ'יל בילה את סוף השבוע האחרון במעון הכפר הרשמי של ראשי הממשלות.

ב-28 באפריל 1945 הוצא מביתו בניטו מוסוליני ונורה למוות. יומיים לאחר מכן התאבד אדולף היטלר בירייה בבונקר בברלין. שני הדיקטטורים מצאו את מותם, ובכך הקיץ הקץ על המערכה האירופית של המלחמה הקשה ביותר שידעה המאה העשרים.

הספר, "חמישה ימים שזעזעו את העולם" מתאר את קורות הימים הדרמטיים האלה מזווית חדשה ומסעירה, באמצעות שורת עדי ראייה מפתיעים: מי מאתנו יודע שאחותו של היטלר חיה באלמוניות, בשם גברת וולף, מכונסת בבית הארחה בעוד האורחים דנים במות אחיה? או שרומן פולנסקי בן האחת עשרה שרד כפרא המתרוצץ ברחובות קרקוב?

גינטר גראס, ג'וזף הלר, מרלן דיטריך, הנרי קיסינג'ר – לצד הימלר וסטלין וצ'רצ'יל כאמור ורבים אחרים – הם גיבורי הספר המאלף הזה. עדויותיהם הנמסרות כאן רוקמות יחדיו תמונה מחרידה ומרתקת של השעה הקשה הזאת בהיסטוריה.

ניקולס בסט, עיתונאי וסופר בריטי מתאר בספר את חמשת הימים האחרונים ואולי הדרמטיים מכולם של מלחמת העולם השנייה, בהם נורה למוות מוסוליני והתאבד היטלר.

וינסטון צרציל תופס מקום נכבד בספר. אם הזכרנו קודם לכם את העובדה ששהה בעת המלחמה בבונקר תת קרקעי, מתואר בספר כיצד נודע לו על מותו של הצורר הנאצי אדולף היטלר ימ"ש.

"המצב ללא ספק טוב יותר מאשר היה לפני חמש שנים" אמר ראש הממשלה הבריטי לאורחיו בסעודת הערב.

הספר מרתק והעובדה שהספר נכתב על ידי סופר ולא על ידי היסטוריון ניכרת היטב לאורך כל פרקי הספר ובכך בסט הופך את העובדות והמאורעות לסיפור מתח של ממש, גם בזכות העדויות החדשות והמפתיעות המובאות בספר וגם בשל צורת הכתיבה המאלפת.