התאונה הקטלנית שהולידה ספר

צביקי והדסה סטיסקין ז"ל נהרגו בתאונת דרכים לפני כשבע שנים. האבא – הרב דני סטיסקין, הוציא קובץ תורני שכל כולו 'זהירות בדרכים'.

ישי קרוב , כ"ד באייר תשע"ד

התאונה לפנות בוקר
התאונה לפנות בוקר
מד"א

בדרכך חיני
עורך: הרב דני סטיסקין
הוצאת 'מעמק חברון', 287 עמ'.

תאונות דרכים זו מכת מדינה. את זה כבר כולם ידועים ומאמצים רבים נעשים על מנת לצמצם את התופעה המצערת הזו.

כמו כל נושא, גם בנוגע לתאונות, יש לתורה מה להגיד וכיצד לנהוג, אך לא תמיד דברים אלו נשמעים ואם נשמעים לא תמיד במלוא העוצמה והבהירות.

בספר חדש 'בדרכיך חייני', בהוצאת 'מעמק חברון', קיבץ רב הישוב מעון שבדרום הר חברון, הרב דני סטיסקין, מאמרים תורניים העוסקים במשמעות של נהיגה בטוחה ונכונה והצלת הנפשות הנובעת מנהיגה שכזו.

בספר מאמרים מאת הרב צבי ישראל טאו, הרב עודד וולנסקי, הרב יהושע שפירא, הרב חן חלמיש, הרב אלישע וישליצקי, הרב זאב קרוב ועוד.

מאמר אחר מאמר, עוסקים הרבנים במשמעות של הזהירות בשעת נהיגה – מבט רוחני על הנהיגה, מאמר על המשפט הידוע 'תהיה חכם ולא צודק', הקשר למידת הזהירות שבספר מסילת ישרים והמשמעות של המצווה 'ובחרת בחיים'.

הרב סטיסקין אסף את המאמרים והוציאם לאור לעילוי נשמתם של בנו וכלתו – צביקי והדסה סטיסקין ז"ל שקיפחו את חייהם בתאונת דרכים 48 ימים בלבד לאחר שנכנסו תחת החופה.

בפתח הספר כתב המחבר הקדמה לא ארוכה, אך מ'עומקא דליבא'. הרב סטיסקין מתאר את אותו יום בו נתבשרה משפחתו על עלייתם של הבן והכלה לגנזי מרומים ועל השינוי בחיים שאירוע זה גרם.

בחלק האחרון של הספר קובצו דברים שנכתבו לזכרם של צביקי והדסה, על ידי ההורים והאחים.

אותה השנה, חוותה המשפחה אסון נוסף בדמות שריפת ביתם שהביאה לפציעתם של ילדיהם. גם אירוע זה, מתאר הרב סטיסקין, הביא לשינוי באורח החיים של המשפחה "מנסה להתקדם אבל המבט מטושטש, האש עדיין שורפת בי ואותי" מתאר המחבר את אותה תקופה נוראית אשר בסופה, "רבונו של עולם רפא את שברנו ומנחמנו בניחומים של אמת".

אותה תאונה נוראית הביאה את הרב סטיסקין להוציא את הספר ולנו לא נישאר אלא ללמוד בנושא זה ולהיזהר בכביש כדי שנגיע ליעד בריאים ושלמים.