חננו: המשטרה מונעת מעצורי קבר דוד לפגוש עו"ד

בארגון חוננו טוענים כי עורך דינם של העצורים הגיע לתחנת מרחב דוד, אך לא ניתן לו לפגוש את העצורים אותם הוא מייצג. במשטרה מכחישים.

נתנאל כ"ץ , כ"ה באייר תשע"ד

מעצר
מעצר
פלאש90

עשרות נערים ובחורים התבצרו אמש במתחם קבר דוד, במחאה על היחס לו זוכים המבקרים היהודים הפוקדים את קבר דוד בעקבות ביקור האפיפיור הצפוי במקום. חלק מהמתבצרים אף קשרו עצמם בשרשראות ברזל לציון דוד המלך.

מעדויות המגיעות לארגון חוננו, במקום הופעלה אלימות רבה מצד השוטרים, השוטרים אף פרצו, ככל הנראה ללא סמכות, למתחם הפנימיות של ישיבת התפוצות אשר במתחם הקבר.

במוקד המשפטי של ארגון חוננו, המטפל בעצורים הרבים, התקבלו דיווחים על למעלה מ-25 עצורים, ביניהם קטינים כבני 14.

בחוננו טוענים, כי הבוקר בשעה מוקדמת, הגיעה עו"ד נפתלי ורצברגר מטעם ארגון חוננו לתחנת מרחב דוד, וזאת במטרה לפגוש את העצורים לפני חקירתם, וכי קציני המשטרה מנעו מעו"ד ורצברגר לפגוש את העצורים וזאת בניגוד לחוק.

חלק מהעצורים הם קטינים כבני 14.

"מדובר בהיסטריה של המשטרה, שגורמת לקציני המשטרה לפעול בניגוד לחוק ולמנוע מעצורים את זכות ההיוועצות עם עורך דינם", אומר בתגובה להתנהלות המשטרה עו"ד ורצברגר. "מדובר בתופעה חמורה ואנו נבקש מבית משפט לתת דעתו לעניין".

נציין כי עו"ד ורצברגר פנה בערר דחוף לבית המשפט בדרישה לשחררם באופן מידי.

מהמשטרה נמסר בתגובה, כי "בניגוד לפרסומים שמופצים לתקשורת, משטרת ירושלים אינה מונעת מהחשודים שנעצרו בקבר דוד לפנות בוקר להיוועץ עם עו"ד, ואף עשתה למענם למימוש זכות זו. מיד עם מעצרם ולבקשתם של העצורים נעשתה פניה לארגון חוננו ובקשה לשלוח עו"ד שיפגוש את העצורים".

במשטרה טוענים, כי "כעבור שעתיים לאחר שטרם הגיע עו"ד נעשתה פניה נוספת על ידי המרחב לאחד מעורכי הדין של חוננו שנתבקש שנית לשלוח עו"ד לעצורים. כשעה לאחר מכן (שלוש שעות מהפניה הראשונה) דיווח השומר בכניסה למרחב דוד כי הגיע עו"ד מארגון חוננו וביקש ששוטר ילווה אותו לתוך המרחב. חוקר מרחב דוד יצא מחדר החקירות לעבר שער הכניסה. שם דווח לו כי עו"ד עזב את המקום טרם הגעתו".

מארגון חונננו נמסר עוד, כי שלושה עצורים נוספים אשר נעצרו אמש (מוצ"ש), במקומות שונים בידי בלשי ימ"ר ש"י, יובאו לדיון בשעות הקרובות בבימ"ש השלום בירושלים.

השלושה נעצרו, ככל הנראה כמעצר מנע לקראת ביקור האפיפיור וסרבו לחתום על תנאים של מעצר בית עד לאחר הביקור. את השלושה, ייצג עו"ד דוד הלוי מטעם ארגון חוננו.