יריד Maker חדשני במוזיאון המדע

היריד מיועד לכל מי שאוהב דברים 'משוגעים' ומגניבים, 'לחשוב עם הידיים', לפרק, לבנות, ליצור, לעצב ולשלב משחק עם עיצוב וטכנולוגיה

קובי פינקלר , כ"ח באייר תשע"ד

עשה בעצמך
עשה בעצמך
ירון בראלי

אנחנו אוהבים ליצור, לבנות, להרכיב. כבר מגיל צעיר. כדי לראות מקרוב איך יוצרים אחרים ( וגם אנחנו ..) יתקיים יריד המייקרים הגדול והיחיד מסוגו בישראל, יתקיים במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים, במהלך איסרו חג שבועות ושישי שאחריו.

במסגרת האירוע, יתקיים במוזיאון יריד חוויתי של יצירתיות ועשייה, מקוריות והמצאות, במהלכו יציגו עשרות מייקרים, יוצרים ואמנים את הפרויקטים הייחודיים שלהם, במגוון תחומי החיים. ביריד יוקמו מתחמי בנייה והתנסות עבור הקהל הרחב, הדגמות ענק, מופעי מוזיקה ואמנות ייחודיים, מפגשים אינטראקטיביים עם יוצרים וממציאים ועוד שפע של הפתעות.

במהלך היריד, יוכלו משפחות עם ילדים, בני נוער, מבוגרים וסטודנטים, להסתובב בין המיצגים, לגעת, להתנסות, להיפגש עם המייקרים השונים ולשאול שאלות על הפרויקטים השונים. כמו כן, לרווחת מבקרי התערוכה, תתאפשר הכניסה לתערוכות נוספות המתקיימות ברחבי המוזיאון.

יצוין כי תנועת ה Make בישראל נמצאת בצמיחה מתמדת, ומונה כיום המוני אנשים יצירתיים שמתמחים בחשיבה מחוץ לקופסא, יוצרים יצירות נפלאות ושמחים להציג אותם לקהל בכל הגילאים. לרגל היריד, עשרות מייקרים יציגו ברחבי המוזיאון את המצאותיהם ויצירותיהם המפתיעות ויוצאות הדופן, כאשר המבקרים יוכלו ליהנות משלל פרויקטים ותערוכות נוספות שיוצגו במוזיאון.

בין היצירות וההמצאות הבולטות של ה 'מייקרים':

מד זמן שירותים (חנן כהן)- מכשיר המודד זמן שהייה בתא שירותים של המוזיאון. על פי זמן השהייה, רמזור מציג למשתמש הבא, האם "בטוח" להיכנס לתא או שכדאי להמתין.

שיטות בהדפסה תלת מימדית (Tech Factory Plus, easy3, שלמה הנשיא)- הצגת המדפסות העומדות כיום בחזית היצירה העצמית. מבקרים יוכלו לצפות במדפסות בעת פעולתן ולבחון דגמים שונים שהודפסו בדרך זו.

סלט מוסיקלי (ארנון גורני)- יצירה מוסיקלית שנבנית בזמן הכנת סלט ע"י כלי מטבח המחוברים לבקר. חוויה ייחודית של אוכל ומוזיקה.

תוכי חוזר חזרה (ארנון גורני)- חבורת תוכים דיגיטאליים יוצרים פאנל שמגיב לדברי העוברים ושבים ומקיימים אינטראקציה משעשעת.

קיטים להרכבה מבוססי ארדואינו (גיל וויסמונסקי)- מדובר ב-3 סוגים שונים של קיטים, הניתנים להרכבה עצמית. כל אחד יכול להרכיב לעצמו מכונית עם שליטה בשלט רחוק. הפרויקט נמצא כעת בקיק סטארט.

מכונת הוידויים (ליאת סגל)- משתמשת בטכנולוגיה של כתיבה לשחזור באמצעות אור (שפותח על ידי מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים), בכדי להראות את הטבע הזמני והסחרחורת של טקסטים אישיים באינטרנט.

בין סדנאות היצירה והבנייה הבולטות:

בניית טילים ושיגורם אל על- בקבוקי קנקל, מים ואוויר הופכים להיות מרכיבים עיקריים בשיגור טילים. כל ילד מוזמן לבנות טיל ולהתנסות בשיגורו אל על.

בניית ספינת ויקינגים (רוני וגנר וירון בראלי)- בגודל מלא, מחומרים ממוחזרים. בניית הספינה החלה על ידי סטודנטים בבית הספר הדמוקרטי בחדרה ותובל למוזיאון להשלמת בנייה על ידי המבקרים בתערוכה.

יצירת נתיב משפדלים (מקלות רופא)- בניה שיתופית למבקרי המוזיאון, במהלכה יוצרים יחד נתיב משפדלים (מקלות רופא) המתעורר לחיים בסערה.

סדנת תכנות בסקרץ' לילדים (עופר פרת)- יצירת משחק מחשב פשוט באמצעות סקרץ'- סביבת פיתוח ויזואלית מבית היוצר של MIT.

בניית צעצועים זזים (נגה אלחסיד)- בניית צעצועים ומודלים מכאניים מחומרים זמינים, זולים ובשימוש חוזר. יצירה שתומכת באיכות הסביבה.

אוריגאמי אינטראקטיבי (יעל אבני)- הכנת יצורי נייר שהמשחק בהם משמש כ "מתג הפעלה" והם נדלקים ונכבים בהתאם לפעולת המשתמש. שילוב של משחקי נייר וחשמל. היריד מיועד לכל הגילאים- הכניסה בתשלום.