הצבעה לכנסת מגיל 17?

הוועדה לזכויות הילד תקדם הצעת חוק להורדת גיל ההצבעה לכנסת לגיל 17. "ישנה ערנות הולכת וגוברת של בני נוער במה שקורה במדינה''.

עדו בן פורת , כ"ז באייר תשע"ד

לפקח. אורלי לוי אבקסיס
לפקח. אורלי לוי אבקסיס
צילום: פלאש 90

הוועדה לזכויות הילד תגבש הצעה לתיקון חוק הבחירה לכנסת מגיל 18 כיום לגיל 17 בדומה לגיל המינימלי להצבעה לרשות המקומית, כך הודיעה היום (שלישי) יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס במהלך ישיבה מיוחדת שהוקדשה לנושא.

את הישיבה יזמה מועצת התלמידים והנוער הארצית שנציגיה אף השתתפו בדיון, בסיומו ברכו הנערים על כוונת ח"כ אבוקסיס, והביעו תקווה לשינוי החוק שעשוי להוביל למתן זכות בחירה לציבור חדש, המוערך בכ-4 מנדטים.

גל יוסף, יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית אמרה בדיון כי "ישנה ערנות הולכת וגוברת של בני נוער במה שקורה במדינה. בני נוער שיכולים לקבל רישיון נהיגה או להתגייס ליחידות עילית בצבא, להעיד בבית משפט או לפתוח חשבון בנק, יכולים בגיל 17 ואף ראויים לבחור את המנהיג הבא שלהם".

יוסף התייחסה אף לשיעורי האזרחות המועברים בבתי הספר, ואמרה כי "אנחנו רואים צורך ברענון שיעורי האזרחות שבמקרים רבים הנושאים שנדונים בהם כבר לא רלוונטיים, אנחנו לומדים בצורה טכנית לקראת הבגרויות ופחות מעורבים במה שנעשה במדינה".

ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) ציין אף-הוא כי "אין שום סיבה עניינית שנער או נערה בני 17 לא יצביעו לכנסת. הדבר היחיד שמונע את זה מהם עד היום אלו שיקולים לא-ענייניים ופוליטיים, שמא מתן זכות בחירה לבני הנוער ייטיב עם מגזר כזה או אחר".

מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, קרא גם הוא לתקן את חוק הבחירה לכנסת, ואמר כי "שמעתי טיעונים שהם לא מספיק בשלים כדי להבין את הפוליטיקה, אני מציע שיהיה מבחן בקיאות והתמצאות פוליטית לפני שמצביעים - אבל רק במידה ויעשו אותו גם למבוגרים".

יו"ר הוועדה, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (הליכוד ביתנו) הביעה תמיכה ביוזמת בני הנוער, ואף ציינה כי "לאחר שינוי חוק הבחירה לרשויות המקומיות, נוצר מצב אבסורדי בו בני 17 הם בעלי זכות הצבעה בבחירות המוניציפליות אך נאסר עליהם להשתתף בבחירות לכנסת. יש מפלגות שגיל ההתפקדות אליהם הוא 17 כך שאתה יכול לבחור את הנציגים במפלגה – אך לא לבחור אותם לכנסת. הוועדה תפעל לשינוי החוק ולהבאת הנושא לדיון הציבורי הראוי לו".

צילום: יובל גורן

חלקו השני של הדיון הוקדש לנושא העסקת בני נוער וזכויותיהם במקומות העבודה. במהלך הדיון סיפרו חלק מהתלמידים, כי רבים מהם נתקלו באיומים מצד מעסיקים לאחר שאלו פגעו בזכויותיהם הסוציאליות, אולם מרבית בני הנוער לא מתלוננים על מעסיק שפגע בהם, אם בפיטורים שלא כדין, באי-תשלום על ימי עבודה או בתשלום שכר נמוך והעסקה בשעות שאינן מותרות בחוק.

נציג משרד הכלכלה בדיון, סיפר כי לאחרונה בוטלה האכיפה בנושא פנקס העבודה לקטינים, לאחר שנמצא כי במשך מספר שנים כמעט ולא נעשה בו שימוש במהלך קליטת בני נוער לעבודה או במהלך העסקתם. עוד הוא ציין, כי במשרד הכלכלה פועלים להקמת מאגר מקומות עבודה לבני נוער והשמת עובדים מקרב בני נוער שמעוניינים בכך, למקומות עבודה שונים ברחבי הארץ. הוא הוסיף כי בקרוב תושק אפליקציה לבני הנוער, שתספק מידע רב על זכויותיהם כעובדים, במטרה לצמצם ולמנוע העסקה פוגענית של בני הנוער.

יו"ר הוועדה, ח"כ לוי-אבקסיס, ברכה על פעולות משרד הכלכלה וביקשה מהם להסדיר בהקדם את הקמת מאגר ההשמה ופעולות ההסברה בקרב בני הנוער על זכויותיהם בעבודה, ואף קראה לנציגי משרד החינוך שנכחו בדיון לקחת חלק במהלכים ההסברתיים ולשלב את נושא זכויות בני הנוער בעבודה במערך השיעורים בבתי הספר.