בפעם השניה ברציפות: מאמן עוזב את מכבי

אחרי שזכו באליפות השניה ברציפות, שוב נאלצים במועדון הכדורגל של מכבי תל אביב להיפרד ממאמן הקבוצה. פאולו סוזה עובר לאמן בבאזל.

נרי וייס , כ"ח באייר תשע"ד

סוזה. שלום ולהתראות
סוזה. שלום ולהתראות
צילום: פלאש 90

דז'ה וו. מאמן מכבי תל אביב בכדורגל, הפורטוגלי פאולו סוזה הודיע היום (רביעי) על סיום דרכו במועדון הצהוב.

סוזה הביא העונה את מכבי להישגים רבים ויפים באירופה ובארץ, אך נתקל גם בכמה ביקורות מצידם של אנשי מקצוע ופרשנים.

עיקר הביקורות סבבו סביב נושא הרוטציה של סוזה, שכן המאמן הפורטוגלי לא הופיע למשחק אחד בתחילת העונה עם אותו ההרכב. לטענתו של סוזה הדבר נעשה בכדי להשאיר את כל סגל השחקנים בערנות מוגברת ובדריכות מתמדת.

כבר בתחילת העונה האירופית נחל סוזה כישלון כשהפסיד במוקדמות ליגת האלופות לבאזל השווייצרית. הזכור ביותר מצמד המשחקים בין הקבוצות היה המשחק בארץ, כשמכבי חזרה למשחק אחרי שפיגרה בשלושה שערים. התיקו לא הספיק לצהובים לאחר שהפסידו במפגש הראשון ביניהם על אדמת שוויץ. 

בשלב הבתים של הליגה האירופית הצליחה מכבי להעפיל אל שלב 32 הגדולות, מבית קשה שכלל את בורדו, אפועל ניקוסיה ואיינטרכט פרנקפורט. רצה הגורל ובשלב 32 הגדולות פגשו השחקנים בצהוב שוב את באזל המצויינת, אך הפעם בלי כוכבה הגדול שעבר לשחק אצל ז'וזה מוריניו בצ'לסי. זה לא עזר לצהובים שהפסידו שוב בעימות הישיר בין הקבוצות.

דבר ידוע הוא שקשה לזכות באליפות, אבל קשה הרבה יותר הוא לשמור על תואר זה. האמירה נכונה עוד יותר כשלכל אורך העונה הפועל באר שבע של מאור בוזגלו ואליניב ברדה דבוקה מאחורה ורק מחכה למעידה קטנה. סוזה הוכיח בעזרת שיטת הרוטציה שלו שהוא יודע לשמור על הטריות והרעב של השחקנים, והצליח לזכות באליפות המדינה בפעם השנייה ברציפות עוד לפני סיום העונה.

סוזה הוא המאמן השני ברציפות של הקבוצה הצהובה שעוזב אותם בתום זכיה באליפות המדינה. רק לפני שנה עזב את המעודון הצהוב המאמן הספרדי המוצלח והאהוד - אוסקר גארסיה. גארסיה עזב לטובת ברייטון מליגת המשנה האנגלית, ולאחר שלא הצליח להביא את הקבוצה לליגה הבכירה למרות שהיה קרוב לכך מאוד, החליט לפרוש מאימון הקבוצה וכעת שוקל את חזרתו בשנית למכבי תל אביב. לעומתו, סוזה הפורטוגלי יעבור לאמן בבאזל, אותה באזל שניצחה אותו פעמיים העונה.

מיד עם היוודע דבר עזיבתו של סוזה מכבי תל אביב הוציאה הודעה: "מכבי ת"א, הבעלים וההנהלה, מבקשים להודות לפאולו וכל הצוות שעבד תחתיו עבור התרומה המשמעותית שלהם לעונה מוצלחת ביותר. פאולו סייע להתקדמות ולהתפתחות המועדון תוך הטמעה של מוסר העבודה והמקצוענות שבמכבי ת"א כה מעריכים". בקבוצה איחלו לסוזה בהצלחה "באתגר החדש העומד בפניו כמאמנה של פ.צ באזל", ואמרו כי מחליף לעמדת המאמן ימונה ויוכרז באופן רשמי בזמן המתאים. כאמור, סיכויים גבוהים כי גארסיה יחזור לאימון הקבוצה.

סוזה מצידו החליט להיפרד מהאוהדים הרבים באמצעות מכתב, וכך כתב: "כשהגעתי למכבי ת"א, ביוני 2013, לא ידעתי למה לצפות בחודשים הבאים. מהר מאוד גיליתי שבמכבי ת"א יש אווירה של כדורגל ותשוקה למשחק – ברמה שיכולה להתחרות ברוב המועדונים בעולם. תשוקה זו היא תכונה שתמיד החדירה בי אופטימיות גדולה לפני כל משחק במהלך העונה, ותחושה של גאווה להיות המאמן. כל משחק בבלומפילד, ובכל משחק ברחבי ישראל, היו עבורי מאורע משמח ומקור לגאווה".

סוזה המשיך וכתב: "זו הייתה שנה מוצלחת ומלאה בניצחונות, במהלכה זכינו באליפות המדינה ועשינו צעד משמעותי באירופה כשאנו מתמודדים נגד המועדונים הגדולים ביבשת. עם זאת, ההצלחה הגדולה ביותר הייתה החום וההערכה שהצוות שלי ואני זכינו להם, במהלך 12 החודשים במועדון נפלא זה. עם אנשים נפלאים כאלה בראש המועדון, אני בטוח שמכבי ת"א תזכה להרבה הישגים בעתיד. בלעדיהם הכל היה קשה הרבה יותר".

  


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il