זקוקים להוכחות או לפסיכיאטר?

כנס נוסף הקורא להחלת ריבונות ישראל ביהודה ושומרון התקיים בחיפה. הרב זיני: הדיון על ריבונות מיותר. הדברים ברורים לחלוטין.

שמעון כהן , כ"ט באייר תשע"ד

הרב זיני בכנס הריבונות
הרב זיני בכנס הריבונות
נשים בירוק

בחיפה התקיים אתמול (רביעי) עוד כנס בשורת כנסים הקוראים להחלת ריבונות ישראלית על יהודה שומרון ובקעת הירדן. בכנס שאורגן על ידי תנועת 'נשים בירוק' וארגון הסטודנטים 'חזון לאומי' השתתפו למעלה ממאתיים וחמישים תומכי ההתיישבות מאזור הצפון, דתיים וחילוניים, צעירים ומבוגרים, עולים וותיקים ובפניהם נפרסו סוגיות שונות הנוגעות לחזון הריבונות.

האירוע כולו נפתח בדברי ברכה לראשי השדולה למען ארץ ישראל, חברי הכנסת אורית סטרוק ויריב לוין, על שורת החוקים שהגישו בימים האחרונים כצעדים ראשונים לקראת החלת ריבונות על יהודה שומרון ובקעת הירדן.

בדברי הפתיחה הציגה יהודית קצובר, אחת מצמד ראשי 'נשים בירוק', סריקה קצרה על המבנה הפוליטי של שלוש העשורים האחרונים בהם השמאל פעל בזירה ההסברתית והוביל את רעיון שתי המדינות בעוד הימין עמל על קביעת עובדות בשטח ברחבי יהודה ושומרון.

קצובר תיארה את המאבק הסיזיפי מול השוד הערבי של קרקעות ברחבי יהודה ושומרון, מאבק המתבצע דונם אחר דונם, אך עם זאת מתוך הבנת הקושי לדלג מחלקה לחלקה וממאבק למאבק הוחלט ב'נשים בירוק' לקדם ולהוביל את קמפיין כולל להחלת הריבונות.

נדיה מטר, שותפתה של קצובר להנהגת 'נשים בירוק', ציינה את תהליך התפכחות העובר על החברה הישראלית שהפנימה כי מול נרטיב השקר הערבי יש להציב את האמת הקדומה והיחידה ולפיה ארץ ישראל שייכת לעם ישראל ורק לו. "יותר ויותר מאזרחי ישראל מבינים את חשיבות העומק האסטרטגי הטמון בגב ההר לנוכח ניסיון נטישת רצועת עזה וירי הטילים משם, יותר ויותר אזרחים מבינים את הרווח הכלכלי שינבע מהחלת ריבונות על יו"ש ויותר אזרחים מפנימים את עובדות הדמוגרפיה האמיתיות המוכיחות כי גם בתחום זה ההיסטוריה פועלת לטובתנו".

ראשון הדוברים בכנס היה רב הטכניון לשעבר וראש ישיבת 'אור ישועה', הרב אליהו זיני, שקבע כי כל הדיון סביב הריבונות אינו אלא מיותר שהרי אין דבר ברור יותר מזכותו הקדומה של עם ישראל על ארצו. בהקשר זה הזכיר את דבריו של הרב צבי יהודה קוק לעיתונאי ששאל אותו אם יוכל ב-10 דקות לתאר את זכותו של עם ישראל על ארצו ותשובתו הייתה שבאותן 10 דקות יש 9 מיותרות שכן הדבר פשוט ואינו נצרך להרחבה ופירוט.

"כאשר עם חוזר לארצו בניסים מופלאים ובמסירות נפש ועדיין דן אם יש מקום להחיל ריבונות על הארץ, נראה שעם כזה זקוק לטיפול פסיכיאטרי", אמר הרב זיני בחיוך וסיפר על ידידו, פרופסור למתמטיקה שאמר לו פעם שבישראל חסרים עוד 16 מיליון איש שכן לכל ישראלי יש צורך להצמיד 2 פסיכיאטרים...

עוד סיפר הרב זיני על דבריו בראיון עיתונאי שעוררו את חמתו של נשיא הטכניון, פרופ' תדמור. היה זה כאשר צידד ברעיון קיבוץ הגלויות לעמים כולם ולא רק לעם ישראל. "הוא לא אהב את זה אבל לא שיניתי את עמדתי למרות איומיו", אמר הרב זיני.

האירוע נחתם בדבריו של יו"ר ארגון הסטודנטים 'חזון לאומי', אריאל קלנר, שקבע כי גם אם נראה שהחזון רחוק מלהתממש הדבקות והאמונה בו תוביל להישגים מעשיים עד כדי מימושו ברוח דבריו של חוזה המדינה 'אם תרצו אין זו אגדה'.

עוד נשאו דברים בכנס המשפטן הבינלאומי הד"ר אלן בייקר שהיה חבר בועדת אדמונד לוי וממנסחי הסכמי אוסלו, הדמוגרף יורם אטינגר, העיתונאי והכלכלן ערן בר טל, ד"ר מרטין שרמן ועו"ד אליקים העצני מראשוני ההתיישבות ביהודה ושומרון.

אל הכנס שאורגן על ידי תנועות 'נשים בירוק' בראשות יהודית קצובר ונדיה מטר ו'חזון לאומי' בראשות אריאל קלנר וישראל שולדינר הגיעו למעלה ממאתיים וחמישים איש שנחשפו לפרטי חזון הריבונות, החזון הריאלי, המוסרי והיהודי המהווה חלופה לרעיונות השמאל לחלוקת הארץ והקמת מדינת טרור בליבה.

הכנס נענה בהתלהבות רבה של הקהל שנותר שעה ארוכה לאחריו לשיחות ובירורים עם הדוברים השונים, הציג את שאלותיו וביקש להירתם למשימה ההסברתית של קמפיין הריבונות התופס תאוצה משמעותית בימים אלה.