בלי חומר משמר ועם הרבה ציונות

מנכ"ל מחלבת טרה מספר על ההחלטה להעביר את הפעילות לדרום ועל הקמת מחלבה שכל המוצרים המיוצרים בה יהיו בלי חומרים משמרים.

רבקי גולדפינגר , א' בסיון תשע"ד

מנכ"ל מחלבת טרה, ארן אלסנר
מנכ"ל מחלבת טרה, ארן אלסנר
אור אלכסנברג

"עניין אישי" עם מנכ"ל מחלבת טרה, ארן אלסנר (46), תושב קריית אונו. נשוי לרננה ואב לשלוש

התחלה: נולד בגבעתיים לפני 46 שנים. שני מבין ארבעה אחים ואחיות למשפחת אלסנר. בהמשך עבר עם משפחתו להתגורר בשכונת רמת אפעל. "גדלתי בבית יקה קשוח, עם חינוך קפדני, שדורש מהילדים למצות את עצמם".

יקה: משוכנע שהחינוך שספג בבית הוריו היה משמעותי בעיצוב אישיותו. "גדלתי בבית שציפה ממני לעשות כל דבר הכי טוב שאפשר, ויחד עם זאת היה תומך ואוהב בלי גבול". עד היום אוהב סדר ומשמעת.

הורים: מיכאל (80) ועדה (75) אלסנר, יוצאי גרמניה. האב עבד כמהנדס אווירונאוטיקה בתעשייה האווירית וכיום פנסיונר. האם ניהלה לאורך שנים את המפעל המשפחתי.

ארן: הוריו העניקו לו את השם אֲרָן, שמקורו בספר בראשית והוא גם קיצור של השם ארנסט, סבו מצד אביו. "השם לא מוכר ובדרך כלל רושמים בטעות ערן, אבל אני מאוד שמח בו".

החצי השני: רננה. "מגיל 20 אנחנו יחד". מהנדסת תעשייה וניהול, עובדת בחברת התרופות טבע.

ילדים: שלוש בנות: גאיה (17), רונה (14) ודנה (9). "יש לי בית של בנות וזה כיף גדול".

וורקהוליק: מעיד על עצמו כמאוד מסור לעבודה, אך מדגיש כי אינו מכור לה. "אני לא מתפעל מפועלים שעובדים 14 שעות ביום. אני מעדיף עובדים שמביאים תוצאות בשילוב עם חיי המשפחה שלהם". ישנן תקופות שלמרות תפקידו הדורש מצליח להגיע הביתה "בשעה סבירה וליהנות מהאישה והבנות".

ילדות: "זכיתי בילדות נעימה". כנער הקדיש את זמנו בעיקר ללימודים, להדרכה בתנועת הנוער הצופים ולבניית טיסנים ודגמי מטוסים.

צבא: מודיעין חיל האוויר. "מי שבא מבית יקה - מתורגל למשמעת הצבאית". בסך הכול שירות מעניין ושגרתי, מלבד אירוע דרמטי אחד יוצא דופן.

האירוע: בעקבות הכנה לא מספקת לקראת ביקור המפקד נשפט ונשלח למעצר. "התקשרתי לאבא שלי עם דמעות מהמעצר, והוא בניסיון להרגיע אותי אמר: מה שלא הורג - מחשל". לבסוף, לאחר 48 שעות, זכה לחנינה ממפקד חיל האוויר.

אקדמיה: עם השחרור מהצבא יצא לטיול של חצי שנה בדרום אמריקה ולאחריו התייצב ללימודים באוניברסיטת בן גוריון. בוגר תואר ראשון בלימודי תעשייה וניהול ותואר שני במינהל עסקים. בשנה הרביעית באוניברסיטה החל לעבוד בחברת קוקה קולה.

מתחיל מלמטה: בדרכו לראש הפרמידה התנסה בתפקידים זוטרים. "טיפסתי לאט לאט למעלה". שנה לאחר שהגיע לחברה על תקן מהנדס תעשייה וניהול עבר לחטיבת המכירות. בתחילה היה מגיע לחנויות ומבצע הזמנות. "עבדתי בהרבה מאוד סניפים. חייתי את השטח".

קוקה קולה: 17 שנים לאחר שהתקבל לחברה כמהנדס מונה למשנה למנכ"ל והיה מועמד לתפקיד מנכ"ל החברה המרכזית למשקאות קלים, אך אז נקרא לדגל לתפקיד הלא פשוט - מנכ"ל טרה.

טרה אז: חברה שהייתה שקועה בהפסדים ונטולת מיתוג, שמתמודדת מול ענקיות החלב בשוק הישראלי. למרות האתגר הגדול - לא נרתע ולקח על עצמו את המשימה. "בדיעבד זה היה וזה עדיין אתגר גדול מאוד".

טרה היום: מאז כניסתו לתפקיד פועל להצעיד את טרה קדימה ולמתג אותה מחדש. השיק את המותג מולר הבינלאומי, רכש את מחלבות משק צוריאל ועמל על עוד מספר פרויקטים ומיזמים, שהמהותי שבהם הוא המעבר לדרום הארץ.

היי דרומה 1: ההחלטה לעבור מהמחלבה במרכז הארץ למחלבה חדשה ומודרנית בדרום הייתה תהליך מורכב ביותר, שכלל גם השקעה כלכלית עצומה של 200 מיליון דולר. אחרי למעלה מ‑70 שנה שבהן שכנה המחלבה בתל אביב, עברה טרה לפארק נועם הסמוך לנתיבות שבדרום הארץ. 

היי דרומה 2: מאוד גאה בהחלטה, "שנבעה מטעמי ציונות וגם מההבנה שהגיעה העת למחלבה חדשה, טכנולוגית, גדולה ומתקדמת. משיקולים נוספים, כלכליים ואסטרטגים, החלטנו לצאת לפריפריה".

עוברים לדרום: כמנכ"ל החליט שכל החברה, כולל המשרדים ומטה ההנהלה, עוברים דרומה. מה שאומר שכל יום הוא נוסע מביתו שבקריית אונו, 100 ק"מ לכל צד, למחלבה. "מי שרוצה לעבוד בטרה מוזמן לנתיבות".

תעסוקה: מלבד העובדים הקבועים שבחרו להמשיך לעבוד בחברה הדרומית, קלטה טרה עוד כ‑400 עובדים מבאר שבע ועד אשקלון. "זה נותן תחושה שעשינו משהו".

בידול: עם המעבר חשב על דרך לבדל את החברה מהמתחרים. ההחלטה הייתה להקים מחלבה שכל המוצרים המיוצרים בה ללא יוצא מן הכלל יהיו בלי חומרים משמרים. "אנחנו החברה היחידה במדינת ישראל שבשום מוצר, בשום מקרה, לא יהיו חומרים משמרים".

בלי חומרים משמרים: מסתבר שנושא החומרים המשמרים במזון מעסיק את הצרכן הישראלי. "התגובות בשטח היו טובות משציפינו". מקווה שהצרכן בישראל ישאל את עצמו מדי קנייה האם כדאי לו לאכול מוצרים עם חומרים משמרים, "בכך אנחנו מציעים אלטרנטיבה".

גבינה צהובה חדשה: לפני כשנה השיקה טרה גבינה צהובה ללא חומר משמר תחת המותג 'נֹעם'. "הרעיון הוא להיות ראשוני וחדשני בייצור ללא חומרים משמרים, השם נֹעם הוא על שם הפארק שבו הקמנו את המפעל בנגב". מתברר שמדובר בסיפור הצלחה, "הרבה מעבר לתחזיות".

מחאת הקוטג': "בסופו של דבר זו הייתה דרכו של עם ישראל להביע את מורת רוחו מיוקר המחייה לעומת השכר בארץ. הקוטג' הוא רק סמל, אך בעיניי כמובן שהוא לא הבעיה".

ארץ זבת חלב: הישראלים, כך מסתבר, אוהבים חלב. על פי משרד החקלאות ניכרת בשנה האחרונה עלייה בביקוש לחלב ומוצריו, וכל ישראלי שתה בממוצע כ‑900 כוסות חלב. "חלב הוא אחד המתנות שקיבלנו. הוא טעים, הוא בריא והוא טבעי".

אם זה לא היה המסלול: חד משמעית היה בוחר במקצוע הרפואה. "זה מקצוע שאני מצטער שלא הגעתי אליו, כי אין סיפוק גדול יותר מלעזור ולרפא בני אדם".

ובמגרש הביתי:

על הבוקר: משכים בשש. דבר ראשון שותה כוס קפה בנחת ועמל על הכנת סנדוויצ׳ים לבנות. אחר כך נכנס לרכב ונוסע דרומה למחלבה. אחרי יום אינטנסיבי ביותר הולך לישון אחרי חצות.

דיסק ברכב: את הדרך הארוכה עד למחלבה מנצל בעיקר לענייני עבודה, מדבר בפלאפון (בדיבורית!) וכשיש קצת שקט נהנה ממוזיקה ישראלית. ברכב נמצאים באופן קבוע דיסקים של שלמה ארצי, עידן רייכל ועוד.

שבת: "מאוד משפחתית". בא מבית שעושים בו קידוש וסועדים יחד את סעודות השבת כל המשפחה. "השבת שלי מוקדשת למשפחה ולמנוחה. ביום הזה אני משתדל להתרחק מהעבודה כמה שיותר".

אוכל: לא מבשל, אבל "כמו כל ילד שגדל בארץ, אין כמו שניצל וצ׳יפס".

אחזקת בית: "בבית אני חלק מהכול". אחת לחודש אשתו נוסעת לחמישה ימים לצורכי עבודה, כך שהוא מתורגל בכל התחומים הקשורים לניהול ולארגון הבית.

פנאי: שעות הפנאי מוקדשות לספורט בחדר הכושר ולפגישות עם חברים.

מפחיד: "קיצוניות וחוסר הבנה שלא משנה מה ההחלטה - העיקר שהרוב קבע אותה. יש לקדש ולשמור את הדמוקרטיה בכל מחיר".

משאלה: השנה יצאה בתו הבכורה במשלחת בפולין. כשנתבקש לכתוב לה מכתב אישי שיוקדש לה בטקס באושוויץ כתב: "לאחר כל המחזות שחוותה שם היא בוודאי מבינה למה העם היהודי צריך לסמוך רק על עצמו. המדינה שלנו, למרות כל המחלוקות והוויכוחים, היא הדבר החשוב לעתידנו ועלינו לשמור עליה מכל משמר".

כשתהיה גדול: חולם אולי באחד הימים לעבוד עם נוער בסיכון. "נראה לי שאוכל לתרום הרבה".