חושך: בית"ר ירושלים באפילה מוחלטת

בדיוק בעוד חודש, ב-30 ליוני, תפתח בית"ר ירושלים את הכנותיה לעונת 2014/15. מאיר כהן עוקב ומדווח: כרגע זה נראה לא טוב.

מאיר כהן , א' בסיון תשע"ד

טביב. בלאגן בבירה
טביב. בלאגן בבירה
צילום: פלאש 90

כל מי שאוהד בית"ר צריך להתחיל לדאוג. המצב של הקבוצה הירושלמית רחוק מלהיות טוב, וחודש לקראת פתיחת העונה, נראה שהקבוצה הירושלמית בדרך לעוד עונה בתחתית ואפילו בסכנת ירידה.

זה התחיל מכך שעובדים ותיקים שעבדו במועדון שנים רבות כמו מנחם נידם, פוטרו בצורה לא מכובדת על ידי הבעלים אלי טביב. ממשיך מכך שעדיין אין החלטה מי יהיה עוזרו של מנחם קורצקי המאמן כשידוע הוא שהאוהדים רוצים את אמסלם.

והשיא הוא ששחקני רכש פוטנציאליים ששומעים על מועמדותם לבית"ר ממהרים להכחיש זאת בתוקף - עד כדי כך אף אחד לא רוצה להתקרב לקבוצה עם קהל האוהדים הגדול במדינה. לכולם זה נראה לא טוב, אפילו לאלה שלא אוהדים את הקבוצה.

ומה עושים להם בינתיים אנשי הקבוצה? קורצקי מטייל לו בתאילנד וצובר כוחות לפני הברדק שמחכה לו בארץ. אלי טביב הבעלים נמצא בארה"ב, ורק השחקנים מחכים פה בארץ למשכורות שלהם שעוד לא קיבלו מחודש שעבר. בנוסף לכל זאת, לשחקנים אין מושג מי מהם ממשיך לעונה הבאה, אם בכלל. הרי אין דבר יותר לא מקצועי מזה ששחקנים לא יודעים מה יהיה איתם בעונה הבאה, גם אין דבר יותר קשה מזה עבור השחקנים שעתידם לוט בערפל. ואף מילה על הקנס ההזוי שהם יספגו החודש בשל שביתתם בחודש שעבר.

שלושה שחקנים כבר ביקש קורצקי מטביב, שלושה שחקנים שלא הגיעו והספירה עוד נמשכת.. לא רק זאת, אלא שקורצקי קיבל הוראה מפורשת לחפש רק "שחקנים חופשיים" שאינם תחת חוזה. האם זה מצביע על איכות הסגל בעונה הבאה?

אם זה המסר שנותן הבעלים למאמן חדש שמגיע רעב להוכיח את עצמו, אז אנחנו בבעיה אמיתית. במקרה הזה אין ספק שקמצנות משמעותה הפסדים. גם ילד בכיתה ג' ישמח להסביר לכם שאותם שחקנים המוגדרים "שחקנים חופשיים" לא סתם חופשיים.. כנראה שבאמת אף אחד לא היה צריך אותם. בית"ר הולכת להיות הפח זבל של הליגה.

בכירים בבית"ר מתרצים "אנחנו מחכים לראות איזה שחקנים יפלטו ממכבי חיפה או מהפועל ת"א, כדי לבנות את הסגל"  - מבחינת אוהדי בית"ר, זה כמו להכריז שבית"ר עוברת לשחק במדים אדומים. כבר כמה שנים האוהדים בבירה לא חוו מאבקי צמרת אמנם, אבל גם להם יש גבול. איך אמר קזבלן? "כבוד, עוד נשאר לנו".

שיא העליבות מבחינת בית"ר הייתה הרצון של טביב להשאיל מהפועל באר שבע את חלוץ הקבוצה תומר סוויסה. זאת למרות שטביב הבטיח כבר בעבר כי בעונה הבאה יפסיק להשביח שחקנים לקבוצות אחרות. וזה לא שתומר סוויסה הוא השחקן שהיה חסר העונה בחוד של בית"ר. אולי חנן ממן הוא הבשורה עבור האוהדים הרבים, אבל המשא ומתן איתו התפוצץ לו מזמן.

מחנה האימונים שבגרמניה הולך ומתקרב, כשהוא מתוכנן לאמצע חודש יוני, אבל אפילו יריבות ראויות למשחקי אימון עוד אין. על פי המצב כרגע, נראה שבית"ר הולכת לשחק מול קבוצות חובבניות - רק שלא יגידו אחר כך שהם מרגישים מחוברים ומוכנים לליגה.

הדבר שאולי מצביע יותר מכל על ההתנהלות של ההנהלה, הוא בנושא הבעלים. בימים האחרונים רצות שמועות על כך שאיש העסקים אלדד פרי מעוניין להיכנס כשותף בבית"ר. בשנה האחרונה פרי היה הספונסר של בית"ר ותרם לקבוצה מיליון ש"ח, כעת הוא חולם להיכנס כשותף לטביב. גם איש העסקים אבי יוחנן, בעלי "זול ובגדול" מעוניין להצטרף כמשקיע וכשותף בקבוצה. טביב מצידו אינו מוכן בקלות לוותר על בעלותו היחידנית בקבוצה ובקרוב נראה לאן יילכו הדברים, כשטביב יהיה חייב להשקיע הרבה כסף מכיסו הפרטי אם ירצה להיות בעלים יחיד. אם טביב יחליט לפתוח את הכיס ואת הלב, יוכלו האוהדים בצהוב לראות שותפות עסקית שאולי תעניק לקבוצה שקט וביטחון לקראת השנים הבאות.

אין ספק כי בניית קבוצה אטרקטיבית בשילוב מאמן התקפי, תמלא את (רוב) יציעי טדי, תחזיר את בית"ר למאבקי הצמרת, ותשיב את החיוך לכל אוהדי בית"ר בארץ ובעולם.

אבל כדאי מאוד לבית"ר להזדרז, כי בעונה הבאה ליגת העל הולכת להשתבח מאוד: ליגיונרים בכירים שבים ארצה. ובנוסף למכבי ת"א שתתמודד שוב על תואר האליפות, גם הפועל  ב"ש תתחזק. הפועל ת"א הביאה את הקוסם אייל ברקוביץ' שינסה לעשות קסמים בקבוצה האדומה, כמו שרק הוא יודע, מכבי חיפה באצטדיון סמי עופר ועם מאמן זר חדש תנסה להתמודד על האליפות. ואפילו מכבי נתניה היומרנית וקריית שמונה היציבה ואחרי העונה המדהימה שלה, יכולות לדבר בעונה הבאה חזק בצמרת. אם בית"ר לא תעמיד תקציב רציני של לפחות 35-40 מיליון שקל אין לה סיכוי לדגדג את הצמרת, במיוחד שלפחות 6 מיליון שקל מהתקציב יופנו לפיצויים וגירעונות מן העבר המסרבים להימחק.

כל שנותר לבקש הוא שהמושכים בחוטים ישלבו כוחות, ישימו את האגו בצד לרגע, ויתנו לאלפי האוהדים הירושלמים קצת שקט הקיץ. אולי כך יחזור הלב למועדון הירושלמי אחרי שאיבד את עצמו בשנים האחרונות, בדרך להיות שוב "הקבוצה של המדינה".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il