'ריבונות ביו"ש - מתנה ראויה לירושלים'

ספר תורה לעילוי נשמת הרב והרבנית אלי ודינה הורביץ הי"ד הוכנס לשדמה שבגוש עציון. סגן שר הדתות: ריבונות ביו"ש תהיה מתנה לירושלים.

בן שאול , ג' בסיון תשע"ד

הכנסת ס''ת לשדמה
הכנסת ס''ת לשדמה
יח''צ

אל בית הכנסת שהוקם בשדמה שבמזרח גוש עציון הוכנס ביום שישי ספר תורה לעילוי נשמתם של הרב והרבנית אלי ודינה הורביץ הי"ד שנרצחו בפיגוע ירי בביתם בקרית ארבע לפני 11 שנים.

במעמד המרגש נטלו חלק מאות משתתפים שהגיעו מכל רחבי הארץ ואף מחו"ל. האירוע התקיים במעמד סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, ראש ישיבת שבי חברון הרב חננאל אתרוג, המח"ט אל"מ עמית ימין, רבנים, בני משפחת הורביץ, משפחתו של התורם מאיר בליסקא ותלמידי המכינות והישיבות שבאזור שקידמו את ספר התורה בשירה ובריקודים.

ראשון הדוברים באירוע היה סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, שציין את תחושת הרוממות וההתרגשות עם הכנסתו של ספר תורה למקום מיוחד ומשמעותי במאבק על ארץ ישראל, כבסיס שדמה.

סגן השר הזכיר את ייחודם של הימים האחרונים, יום ירושלים ויום שחרור חברון והדגיש את ערכה הייחודי של ירושלים השואבת את קדושתה מתוך קדושת ארץ ישראל, זאת ברוח דבריו של הרב צבי יהודה קוק על המשפט 'ירושלים מקודשת מארץ ישראל' וניתן לבאר שירושלים מקודשת יותר מארץ ישראל אך ניתן גם לבאר שירושלים מקודשת מתוך קדושתה של ארץ ישראל. "ירושלים אינה יכולה להיות ערטילאית. מתוך קדושת הארץ נובעת קדושת ירושלים. זהו החיבור בין ירושלים לארץ ישראל".

את דבריו חתם הרב בן דהן בתקווה ואמונה כי "כמו שזכינו לחבר את ירושלים שעושה את כל ישראל חברים זה הזמן לומר את החובה לחבר את כל יהודה ושומרון לארץ ישראל. כדי שירושלים תמשיך להיות מחוברת וקדושה היא צריכה שכל ארץ ישראל תהיה מחוברת, שהשטח כולו יהיה תחת ריבונותנו. אני מקווה שזו תהיה מתנתנו לירושלים בשנה הזו - לחבר את כל ארץ ישראל".

בהמשך הדברים נשאו דברים הרב איתמר כהן, ראש המכינה בנוקדים, והרב שמואל נתנזון, ראש המכינה בשדה בר שהדגישו את חשיבות המקום ואת השילוב בין ערכי התורה והארץ המתבטאים בהכנסת ספר תורה למקום עליו התקיים ומתקיים מאבק מתמשך.

עוד נשא דברים באירוע גם ראש ישיבת 'שבי חברון', הרב חננאל אתרוג, שהתייחס לאזור כאזור בו התהלך דוד המלך בצעירותו ובו החל את כינון מלכות ישראל ובירתו הראשונה בחברון.

נציג משפחת הורוביץ, אהרון, אחיו של הרב הורביץ המנוח, תיאר את התרגשותו מהכינוס, מהמעמד ומהאורחים הרבים שהשתתפו באירוע וקבע כי אחיו וגיסתו המנוחים היו חשים שמחה באירוע המבטא אהבת העם התורה והארץ, אהבה שהייתה נר לרגלם כל חייהם.

ראש מועצת גוש עציון, דוידי פרל, שיגר את ברכתו לאירוע וכתב כי "אין זמן ראוי יותר מערב חג השבועות, חג מתן תורתנו הקדושה היא סיבת יציאתנו ממצרים להכניס ספר תורה לישוב בארץ ישראל. עם ישראל שב לארצו לאחר אלפיים שנות גלות להחזיר עטרה ליושנה ולהוציא מהכוח אל הפועל את ייעודו, הלא הוא ירושת הארץ וקיום חיי תורה בכל מרחביה. הכנסת הספר היא שלב נוסף ומשמעותי באחיזתנו בשדמה ובדרך להקמת אחיזה של קבע במקום זה. ברכה לכל העוסקים במלאכה ולתורם ספר התורה. חיזקו ואימצו".

את האירוע הנחה רבו של הישוב נוקדים, הרב ירון דוראני, שהודה למאות המשתתפים באירוע, למשפחת הרב והרבנית הורביץ, לתורם מאיר בליסקא ולראשי 'נשים בירוק', יהודית קצובר ונדיה מטר, המנהלות את המאבק על האחיזה היהודית בשדמה, מאבק שהכנסת ספר התורה היום הייתה חלק בלתי נפרד ממנו. דברי התודה לשתיים זכו לתשואות מתמשכות מהקהל הרב.