תפילה לבניין המקדש - לא בכותל המערבי

קבוצת צעירות שביקשה להכניס לרחבת הכותל תפילות לבניין בית המקדש נבלמה בכניסה. המאבטחים: חומר כזה לא יכנס לפה.

שמעון כהן , ג' בסיון תשע"ד

הכותל המערבי
הכותל המערבי
צילום: פלאש 90

מאבטחי רחבת הכותל המערבי מנעו בשבת הכנסת תפילות לבניין בית המקדש. כך עולה משיחה שקיימנו ביומן ערוץ 7 עם נאווה הרשקוביץ, ראש תחום בנות בתנועת הנוער אריאל.

הרשקוביץ מספרת כי האירוע כולו התרחש במהלך 'שבת ירושלים' שמקיימת התנועה ובה עולות מאות תלמידות מרחבי הארץ להתארח בבית משפחות בשכונותיה של ירושלים.

חלק אחר של החניכות מקיים את השבת במשותף בסניפים, בתי ספר וכיוצא באלה, ובצהרי השבת החניכות מגיעות מכל רחבי העיר לעבר הכותל המערבי שם הן מקיימות מפקד וטקס מיוחד לציון השבת המיוחדת.

באירוע השנה לקחו חלק כאלף חניכות ומדריכות ולקראת המפגש בכותל המערבי הוכנו מגנטים ועליהם תפילה לבניין בית המקדש, תפילה הלקוחה ממנהג סיבוב השערים. יצוין כי כבר בשנה שעברה הוכנו מגנטים מסוג שכזה וחולקו למתפללות ברחבת הכותל.

גם השנה תכננו החניכות לחלק את התפילות למתפללים אך לאחר שהגיעה הרשקוביץ' למקום הודיעה לה אחת החניכות שהמאבטח בכניסה לכותל מונע מבנות להכניס את התפילות כחלק מהבידוק בכניסה לרחבת הכותל ומודיע להם שהמגנטים יישארו בעמדת הבידוק והן תוכלנה לקחת אותם רק ביציאה.

"הבנות הגיעו לבידוק. בדרך כלל הבידוק בשבת הוא פחות קפדני, אבל כשהמאבטחים ראוי את התפילות הם אמרו שזה לא ייכנס. הגעתי למאבטחים. אמרתי להם שזה שלנו ואין סיבה שלא לחלק את זה, אבל הם אמרו לי שזו ההנחיה שהם קיבלו ו'לפה לא נכנסים כאלה דברים'", מספרת הרשקוביץ. המאבטח הציע לה להתלונן במשטרה על האיסור אך לדבריה משטרת ישראל איבדה בעיניה את האמון ואין מבחינת תכלית וטעם לתלונה מסוג זה. כיוון שכך לא קיבלה את ההצעה.

"עברתי מסניף לסניף כדי להסביר שמנסים לסתום לנו את הפה ולא ניתן להם ובואו נשיר בכל הכוח 'יבנה המקדש'", היא מוסיפה ומספרת כי להפתעתה ראתה בעמדת הבידוק את אחד המאבטחים עומד עם אחד המגנטים ושואל כל חניכה שמגיעה למקום אם יש אצלה בתיק כזה על מנת שיוכל להחרים מהן את המגנטים שבתיקים. "ההרגשה היא חוסר אונים וגלותיות".

"בסופו של דבר זה כתוב בסידורים שלנו אבל זה שלא נותנים לנו לשים את הדברים על השולחן בגלוי זה הכאב הגדול. אומרים לנו שיש אפשרות להתפלל בכותל אבל משגיחים על מה שנתפלל שם".