ארבע קבוצות חינוך מיוחד יפתחו בעזרא הר נוף

סניף עזרא הר נוף מתחדש והופך לסניף שילוב לילדי החינוך המיוחד מארגון "שלווה". בחודש האחרון עברו המדריכים הכשרה והחניכים הכנה.

יעל רון , ד' בסיון תשע"ד

חניכים בסניף
חניכים בסניף
סניף עזרא הר נוף

כולנו מכירים סניפים בהם יש קבוצה או שבט לילדי החינוך המיוחד, בסניף עזרא הר נוף החליטו להפוך את הסניף לסניף שילוב, לא קבוצה אחת תיפתח לילדי החינוך המיוחד אלא ארבע קבוצות אליהם הוכשרו מדריכים מהתנועה בחודש האחרון.

תגובות שונות נשמעו מצד ההורים והחניכים, רובם התרשמו מהמהלך ושמחו על היוזמה אבל יש שחששו, תנועת עזרא הרגיעה את ההורים שהמהלך מחושב, מלווה באנשי מקצוע מן השורה.

"אגודת שלווה, שתומכת בילדים ונערים בעלי מוגבלויות נמצאת בקירוב לסניף, הם פנו לתנועת עזרא וביקשו לפעול לשימור החניכים שלהם בתנועה, ההנהלה של עזרא נפגשה ודנה עם שלווה איך אפשר לעשות את זה, איפה זה יהיה יעיל, והסניף שלנו נבחר", מספר נעם אלטמן, רכז סניף עזרא הר נוף את התגלגלות העניינים.

הוא מציין כי "בשל המיקום האסטרטגי, והאופי של הסניף חשבו שיהיה נכון לשלב את ילדי שלווה אצלנו. קבוצה לילדי שלווה כבר היתה בעבר בסניף ונסגרה, מי שהקימה את הקבוצה בעבר היתה נעמה ארנוולד, באותה שנה היא נפטרה מתאונת דרכים ועכשיו אנחנו מקימים שוב את היוזמה שלה. בסניף שלנו יפתחו ארבע קבוצות של חינוך מיוחד, פרויקט רציני שהופך את הסניף שלנו לסניף שילוב. החניכים משלווה ישתתפו בתוך פעילות התנועה, במסדר של שבת ובפעילויות של החניכים בקבוצות האחרות".

אלטמן מספר על ההכנות לקראת הסניף המתחדש, "בתנועת עזרא חיפשו את החבר'ה המתאימים ביותר לתפקיד המדריכים, ואיתרו נערים ונערות משכונות שונות בירושלים. התנועה עשתה להם הכנה מאוד מושקעת, הם עברו סיור בשלווה, דיברו עם הצוות, ראו איך עובדים עם החניכים, איזה פעילויות אפשר לעשות איתם ואיך צריך להתנהל מולם. בנוסף, היתה להם שיחה של רכז מחוז ירושלים, צביקה נוימן, הוא הדגיש את הנקודה שהתנדבות זו מחויבות. פסיכולוגית של עזרא המתמחה בעניין החינוך המיוחד, העבירה להם מערך בו הם דיברו על הנושא בצורה פתוחה. הם קיבלו חוברת המדריכה איך לעשות את התפקיד בצורה הטובה ביותר".

אין חשש מתגובת החניכים?

"לקחנו את זה לתשומת ליבנו, עשינו לחניכים שבועיים של הכנה, וההנהלה של עזרא העבירה אלינו חומרים מתאימים בנושא. הפעילות המסכמת היתה סוף הדרך, כאשר החניכים היו עם ידיים קשורות או יד מאחורי הגב, כל זאת בכדי להראות להם שיש אנשים שונים אבל בסופו של דבר המטרה לשלב את כולם בחברה".

איזה תגובות נשמעו מצד ההורים? היו שהביעו חשש?

"גם וגם, רוב התגובות היו מחניכים גדולים שפחדו מהשינוי. מרבית ההורים מאוד התרשמו מהיוזמה, אמרו שזה יפה מאוד, היו הורים שלקחו את זה לא כל כך טוב, אבל כשהסברנו להם שהחניכים מקבלים הכנה, שפעילות הסניף נשארת אותו דבר וחניכי שלווה משתלבים בתוכה, כשהסברנו איך זה בדיוק יקרה, ואיך זה יפעל היתה הבנה".