תלמידות מאדם: איפה נלמד שנה הבאה?

בהפגנה שנערכה ביום חמישי האחרון מחו תושבי אדם על כך שלא נמצא לבנותיהן מקום בו יוכלו ללמוד בשנה הבאה, עם סיום בית הספר היסודי.

יעל רון , ד' בסיון תשע"ד

בהפגנה
בהפגנה
תושבי אדם

עשרות מפגינים מהישוב אדם, עמדו ביום חמישי האחרון ומחו כנגד מחלקת החינוך במטה בנימין ואולפנת עפרה, בטענה שאינם מאפשרים לבנות הישוב להמשיך וללמוד במוסדות חטיבות הביניים והתיכון בתחום המועצה האזורית.

בשלטים שהונפו בהפגנה נכתב, 'אין הבדל בין אדם לעופרה', 'לחברות שלנו ממכמש, כוכב השחר, פסגות, עטרת, מעלה לבונה, נוה צוף ואפילו בית חורון יש פיתרון ולבנות אדם אין'. התושבים אומרים בצער, כי במשך שנה כולה הובטחו הבטחות שונות שלא מומשו וכעת, שלושה חודשים טרם פתיחת שנת הלימודים החדשה לתלמידי כיתות ו' בישוב אין לאן ללכת.

"הבנות שלנו עתידות לסיים את בית הספר היסודי ואין להן לאן ללכת", אמרה אחת האמהות בישוב, "אנחנו כעת רשומים במטה בנימין, במטה הזה שולחים את הבנות ללימודים באולפנת עופרה שנמצאת בקירוב אלינו, אבל שם לא מוכנים לקבל את הבנות שלנו. ניסנו את אזור רישום ירושלים, והמוסדות שם לא נלהבים לקבל אותנו אליהם, גם כאלה שקיבלו את בנותינו לא מוכנים לסדר לנו הסעות, מה שגורר הוצאות רבות שאין לנו".

האמא מוסיפה לספר על התחושות, "לפני כמה שנים הגיעו מספר משפחות לישוב אדם שהיה ברובו מסורתי וחילוני, עכשיו המצב שונה והישוב מאוד התחזק ובכל זאת יש לנו את התחושה שהדביקו שם לא טוב למקום, לחברה שבה, ולכן לא מוכנים לקבל את הבנות שלנו לאולפנת עופרה ועושים לנו בעיות".

מהמועצה האזורית מטה בנימין נמסר בתגובה: "הישוב אדם שייך לאזור רישום ירושלים, ולכן תלמידי ותלמידות היישוב, לומדים בבתי הספר בירושלים. ההגעה לירושלים מתבצעת בהסעות מכוון שזה אזור הרישום של הילדים. מספר משפחות מהישוב אדם ביקשו להעביר את אזור הרישום לעופרה אולם בחטיבת הביניים בעופרה אין מקום לקלוט את הבנות. המועצה הציעה להורים שבנותיהן תמשכנה ללמוד באדם עד כיתה ח', מדובר בבית ספר צומח וניתן להמשיך וללמוד בו כמו בבתי ספר נוספים בבנימין.

"כמו כן הוצעו פתרונות נוספים בבתי ספר אחרים באזור אך לצערנו ההורים מתעקשים שהבנות ילמדו בעפרה. מועצה אזורית מטה בנימין דואגת מאז ומעולם לכך שלכל תלמיד ותלמידה יהיה היכן ללמוד ולכן נעשים כל המאמצים האפשריים במסגרת המגבלות העומסים הקיימים בכיתות הלימוד כדי שגם לבנות הישוב אדם יהיה היכן ללמוד".   

מאולפנת עופרה נמסר בתגובה: "ההחלטה מתקבלת על ידי המועצה האזורית בלבד ולאולפנת עפרה אין צד בעניין".