"תמונות מחיי הכפר"

בימים אלו מוצגת על בימת תאטרון החאן ההצגה "תמונות מחיי הכפר" על פי ספרו של עמוס עוז.

קובי פינקלר , ד' בסיון תשע"ד

תמונות מחיי הכפר
תמונות מחיי הכפר
החאן

בימים אלו עולה על בימת תיאטרון החאן ההצגה "תמונות מחיי הכפר", על פי ספרו של עמוס עוז, בעיבודו ובבימויו של יורם פאלק.

עלילה המחזה מתמקדת בתל אילן, כפר שלו בן מאה שנה ויותר. מתחת לפני השטח רוחשים חיים מלאי סוד ומסתורין. חבר כנסת קשיש, רופאת הכפר, סטודנט ערבי, בנו של מנהל הצרכנייה, ספרנית, אשתו הנעלמת של ראש המועצה ואיש נדל''ן, יוצרים פסיפס מהפנט של דמויות תועות המחפשות קצה חוט של משמעות ושל אהבה.

לכבוד תחילת החזרות, הגיע הסופר עמוס עוז לחדר החזרות של התיאטרון ונפגש עם השחקנים ויוצרי ההצגה. הוא שוחח עמם על הספר ועל העיבוד וענה על שאלותיהם. עוז סיפר בין היתר כי הוא מאוד מרוצה מהעיבוד שנעשה ומחכה בהתרגשות לפרמיירה.

בתוך כך, שיתף את השחקנים גם בתחושותיו באשר לעיבוד ספרו להצגה: "אני סקרן וחושש, כמו תמיד כשעושים עבודה קולנועית או בימתית על פי ספר שאני כתבתי... לעבד יצירת ספרות לקולנוע, לתיאטרון, לטלוויזיה או לכל מדיום אחר, זה כמו לנגן קונצ'רטו לכינור על הפסנתר. אפשר לעשות את זה בהצלחה גדולה בתנאי אחד – אף פעם אל תנסה להכריח את הפסנתר להוציא קולות של כינור. קח לך את החירויות הנחוצות. ואני חושב שגם אמרתי זאת ליורם בפגישה הראשונה שלנו".

בהמשך, הוסיף עמוס עוז, כי גם ספר זה כמו כל ספריו, עוסק במשפחות לא מאושרות, וכי תמיד עניין וסיקרן אותו לקבל הצצה לחיי המשפחה של אנשים אחרים. מה שהוביל את עוז לכתיבת "תמונות מחיי הכפר" הוא חלום שחלם. הוא סיכם, שבעיניו הספר הוא על חיי הכפר המשתנים לנגד עיניהם של הגיבורים בסיפור, מתוך תחושה של זמן הולך ומתרוקן ודברים שלא ישובו עוד.