עליזה לביא: הפקרות במערך הגיור

ח"כ לביא הפסיקה לספור כמה גרים ליוותה בחייה. בראיון לערוץ 7 היא קובעת: "כבר לא מדובר בקטיה או איגור, חייבים לגלות אחריות".

חזקי ברוך , ה' בסיון תשע"ד

עליזה לביא
עליזה לביא
דוברות

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), מתייחסת בראיון לערוץ 7 לסערה הציבורית סביב חוק הגיוס ומספרת על חג מתן תורה שלה ושל בני משפחתה.

"שבועות זה חג שנותן לי להתחבר אליו גם בפעילות האקדמית וגם בפעילות הפרלמנטארית שלי", אומרת לביא, "חג שמראה לי מאיפה אני באה ולאן אני הולכת.

"חג בו אנו חייבים להמשיך את הדיאלוג שהתחיל אצל כולנו בהר סיני וממשיך עד היום, לפגוש אנשים ולשמוע דעות נוספות בעם היהודי", היא מדגישה.

מיד בתחילת הראיון, שנערך בכנסת חרף העובדה ששברה את הרגל, היא נזכרת בפעם הראשונה שהכניסה גיורת לביתה. "לכל אחד מילדיי היתה דעה וחלקם אף שאלו למה צריך להכניס גיורת לבית, אך היום הם מגויסים לעניין", ציינה ח"כ לביא והבהירה כי ''היה גם חשש מהקהילה שהייתה סביבנו, כיום כבר יש יותר הבנה".

ח"כ לביא סבורה כי מדינת ישראל הזניחה והפקירה את בעיית הגיור, ואותן תינוקות שנולדו לפני כ-20 שנה חסרי דת היום הם בצבא. "כואב לי לראות חיילות שמופקרות על ידי המערכת שרוצות להצטרף לעם היהודי ונמצאות לבדן בתהליך. לא מדובר פה באניה או קטיה או איגור אלא בקבוצה בישראל שנותקה מהעם היהודי והגיע הזמן לגיור אזרחי.

צילום: פלאש 90

"דווקא בזמן שחסרה הנהגה רוחנית עלינו לגלות אחריות ולהשתמש בפתרונות. הגיע הזמן שגם רבני ערים יוכלו לגייר ולאמץ את הגרים והגירות לעם ישראל", טוענת לביא שכבר הספיקה לספור כמה גרים היא ליוותה. "החלק המרגש הוא בבית הדין אחרי הגיור שאומר שיש לי אחריות לכל אחד ואחת מהם. עדיין כל אחד מהם נשאר כקרוב או קרובת משפחה שלנו".  

לביא מתייחסת לראיון שפורסם בסוף השבוע שעבר עם הרב הצבאי לשעבר, הרב ישראל וייס, שאמר כי הטענה לפיה חייל שמשרת בצה"ל הופך ליהודי - אינה נכונה. "אני טוען שהבחור הזה הוא אזרח נאמן של מדינת ישראל, אבל הוא עוד לא יהודי. הרי אם המדד הזה היה נכון, גם צ'רקסים ובדואים היו יהודים, גם הם משרתים בצבא", אמר הרבצ"ר לשעבר ל'ישראל היום'.

לביא אומרת כי מדובר בהתבטאות אומללה של הרב וייס. "וייס לא שיתף פעולה ופגע פגיעה קשה עם גיורת שיש אצלי בבית ואתמול למרות הפציעה התקשרתי אליו ואמרתי לו את דעתי. אני לא רוצה להוסיף מעבר לזה".

לטענתה, בתי הדין לא יכולים לדרוש מגרים להצהיר על שמירת אורח חיים יהודי-דתי. "אנחנו מציעים לא לדרוש מהם התחייבות. תפקידנו ללוות את הגרים ולתת להם את הכלים וכל אחד יעשה בביתו מה שהוא רוצה מבלי לבדוק אותם בציציותיהם".

"אני מזכירה", מוסיפה ח"כ לביא, "שגם בציבור הדתי לאומי יש דתל"שים שלמרות שהם נוטשים את הדת לאחר מספר שנים הם חוזרים ומקיימים דברים מבית אבא וסבא".

לסיום היא אומרת כי החברה הישראלית השכילה להבין שבעיית הגיור במדינה היא לא הלכתית אלא חברתית. "אני מציעה לכל אחד ואחת לקרוא את מגילת רות ולראות את הדרך שבה היא הולכת עם נעמי ומגיירת אותה בדרכה. כולנו חייבים לתת למי שרוצה לחזור הביתה, לחזור ולהצטרף לעם היהודי".