מכסת העובדים הזרים בענף הבניה תוגדל

החלטת הממשלה, אותה יזם השר אורי אריאל, תהיה בתוקף למשך 5 שנים, בהנחה שבמשך זמן זה יוכשרו עובדים ישראלים.

שלמה פיוטרקובסקי , י' בסיון תשע"ד

אורי אריאל
אורי אריאל
צילום: פלאש 90

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) את הצעת שר הבינוי והשיכון אורי אריאל להגדלת מספר העובדים הזרים בענף הבנייה לרף מקסימום של 15,000 עובדים עד ליום 30 ביוני 2019.

התוכנית תישאר בתוקף למשך תקופה זו עד אשר תכניות עידוד העובדים הישראלים בענף יוכלו להבשיל ולהכניס עובדי בניין ישראלים לענף, ומה-1 ביולי 2019 יפחת מספרם באופן דרמטי.

מטרת הגדלת מכסת העובדים הזרים היא להגביר עוד יותר את קצב התחלות הבנייה הפוטנציאלי בשוק, בייחוד לאור יציאתם לדרך הצפויה של תכניות הדיור שהתקבלו בקבינט הדיור – מחיר מטרה ומע"מ בשיעור אפס, שצפויות ליצור ביקושים לדירות חדשות.

השר אריאל אמר, כי ״המחסור בעובדים בענף הבניה הינו אחד הגורמים המרכזיים לעליית המחירים. הצעת ההחלטה תאפשר הבאת עובדים מקצועיים רבים מסין והיא צעד נוסף וחשוב לפתרון ולהורדת מחירי הדיור".

"בכוונתי לפעול בצורה המהירה ביותר מול כל הגורמים הרלוונטיים על מנת להגיע להסכם עם ממשלת סין בהקדם האפשרי ולאפשר לענף הבניה את כוח האדם שהוא כה זקוק לו", הוסיף.

מספר העובדים הזרים לענף הבנייה השוהים בישראל כיום עומד על כ-6,000 עובדים. לאחר ההחלטה מכסת העובדים הזרים לענף הבנייה תעמוד על 8,000, ולאחר שתימלא מכסה זו, תוגדל המכסה באופן הדרגתי בשלוש פעימות בהתאם לאיוש בפועל של כל פעימה וללא צורך בהחלטה נוספת למכסה מרבית כוללת של עד 15,000 עובדים, עד ליום 30 ביוני 2019 (הפעימה הראשונה תהיה עד למכסה של 10,500 עובדים עם מילוי מכסה זו יעלה המספר אוטומטית ל-13,000 עובדים ולאחר מכן ל-15,000 עובדים).