החדרון שהפך לישיבה משגשגת

רבים צחקו כששמעו את חלומו של הרב רפאלי, להקים ישיבה תיכונית בנהריה. הישיבה התחילה בחדרון קטן אבל 25 שנה אחרי הפכה למוסד מוביל.

יעל רון , י' בסיון תשע"ד

הרב רפאלי בסיום הערב
הרב רפאלי בסיום הערב
שמוליק צילומים נהריה

בתוך גן ילדים ששימש ככיתה ישבו שישה תלמידים ולמדו תורה על ידי הרב יחזקאל רפאלי, החלום היה שהחדרון הקטן יהפוך לישיבה גדולה עם עשרות כיתות ומאות תלמידים אבל תושבים רבים אמרו שזו הזיה, אחד האנשים הגדיל לעשות והכריז, "אם תקום בנהריה ישיבה תיכונית, יצמחו לי שערות על כף היד".

אנחנו לא יודעים מה עם אותו האיש שהכריז את ההכרזה, אבל כן מכירים את ישיבת בני עקיבא- אביר יעקב בנהריה שצמחה משישה תלמידים למאות והחליפה את החדרון במבנה המתפרש על פני 18 דונם. השנה, חוגגת הישיבה 25 שנה וראש הישיבה, הרב יחזקאל רפאלי אומר כי הדרך היתה רצופה בניסים והשגחה אלוקית שהביאו את הישיבה להיבנות ולהתקיים.

"לאורך כל הדרך הרגשנו את הקדוש ברוך הוא. כשהתחלנו לדבר על הקמת ישיבה תיכונית בעיר אמרו לי שלא יהיה צרכנים לכך, שנהריה זה לא המקום להקים בה ישיבה אבל ראינו ניסים", אומר הרב רפאלי. "אני והרב מייטליס, רב העיר עברנו מבית לבית, הצלחנו לאסוף שישה תלמידים לישיבה, עם הזמן צמחו התלמידים, הרחבנו את החדר בו למדנו לחדרים נוספים, לקומה שנייה ואני עד היום לא יודע להסביר איך הצלחנו לעמוד בזה מבחינה כלכלית. אנשים תרמו שעות, אוכל, כספים, התנדבו להעביר תכנים לתלמידים ובזכות השליחים האלו שה' שלח לנו קמה הישיבה. בשלב מסוים, העירייה הקצתה לנו שטח אדמה לבניית ישיבה חדשה ומרווחת בה אנחנו נמצאים עד היום".

רפאלי מוסיף לספר, "קצת לפני שסיימנו לבנות את הישיבה החדשה, הגיע מודד ואמר שצריך למלא את האדמה של הישיבה ב- 36 אלף קוב חול בכדי למנוע שיטפונות, לא ידענו מאיפה נשיג את הכמות הזו. הרב דוד חי אבוחצירא אמר לנו לחכות יומיים- שלושה, כשהרבי אומר דברים כאלו זה לא סתם וחיכנו. לאחר שלושה ימים שמענו שבית החולים הממוקם ממול הישיבה מפרסם מכרז לבניית בניין ילדים חדש ומפנה 36 אלף קוב חול משטחו, אנחנו קיבלנו את החול ויכולנו לפתוח את הישיבה בלי בעיות. נס נוסף שחווינו, קיבלנו תרומה לקניית כלים למטבח, נסעתי לחברה שעושה מטבחים אבל הצעת המחיר שלהם היתה גבוהה מאוד ולכן וויתרנו עליהם. לאחר שלושה שבועות ראיתי רכב של החברה בסמוך לישיבה, ניגשתי לראות מה העניין והם סיפרו לי שבמפעל שלהם קרו לאחרונה הרבה אסונות והם ניגשים לרבי דוד לקבל ברכה. לפתע שאלו אותי אם אנחנו צריכים איזו עזרה בישיבה, סיפרתי להם שהיינו אצלם לפני כמה שבועות אבל הצעת המחיר לא היתה רלוונטית, הם ניגשו למטבח, הסתכלו על העבודה שצריך לעשות ואמרו שיסדרו לנו את הכל במחיר בו התקבלה התרומה".      

שני הסיפורים האלו הם רק חלק קטן מהרפתקאות רבות שחוותה הישיבה, הכל סופר באירוע 25 שנה לישיבה שנערך לפני מספר ימים ובו נכחו הרב חיים דרוקמן, ראש מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, הרב מייטליס, רב העיר, הרב צפניה דרורי, רבה של קריית שמונה ומכובדים נוספים. ספר תורה נכתב במיוחד לכבוד האירוע והוכנס בשירה וריקודים לבית המדרש, את האירוע סיים הרב רפאלי כשניגן על הגיטרה את השיר, "וזכני לגדל" יחד עם הר"מים של הישיבה.

מה אתה חושב שגרם להצלחת הישיבה?

"יש צימאון, יש רעב לשמוע את דבר ה' ורואים את זה פה בעיר נהריה. אין ספק שהקמת הישיבה התיכונית הביאה להתפתחות ישיבת ההסדר, התלמוד תורה, הגרעין תורני, זה הוביל לצמיחה תורנית בעיר והחזיר אלינו הרבה משפחות צעירות וערכיות".

יש מפגש מעניין, אישי שזכור לך עם תושבי העיר?

"ברוך ה' אנחנו זוכים להיפגש עם התושבים, לדבר, לשמוע, זכור לי מקרה מיוחד ומרגש בו פנה אלי אדם מרחובות, סיפר לי על אישה בודדה, בלי ילדים עם גיסה אחת בלבד בנהריה, שהביאה תרומה לישיבה וביקשה, שרק אם נוכל ואם יהיה באפשרותנו לעלות לקברה בנהריה לאחר מותה ביום השנה, היא תשמח. הסכמנו, לא עברו שבועיים והאישה נפטרה, הגעתי להלוויה וראיתי שיושבת שם רק אישה אחת, היא סיפרה לי שהיא הקרובה היחידה שלה בעולם, הבאתי מהר כיתה של תלמידים שתבוא להלוויה, הייתה הלוויה מכובדת. 15 שנה עברו מאותו היום ואנחנו מקפידים כל שנה, ביום פטירתה לעלות לקברה".