בניגוד להבטחות - מיסה במתחם קבר דוד

לפני ביקור האפיפיור הבטיח השר לביטחון פנים שהסטטוס קוו בענייני תפילות יישמר במתחם קבר דוד. אתמול התקיימה שם מיסה נוצרית.

שמעון כהן , י"א בסיון תשע"ד

מוציאים צלבים לקראת המיסה אתמול במתחם קבר דוד
מוציאים צלבים לקראת המיסה אתמול במתחם קבר דוד
יונתן יוסף

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הבטיח אמנם ליו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב, כי הסטטוס קוו בענייני תפילות במתחם קבר דוד ואולם הסעודה האחרונה יישמר אך למרות זאת התקיימה במקום אתמול מיסה נוצרית בה השתתפו מתפללים, נזירים וכמרים רבים. היום צפויה מיסה נוספת. בישיבת דוד המלך נערכים לתפילת מחאה.

בשיחה עם יומן ערוץ 7 סיפר הרב דביר טל, רב בישיבת דוד המלך המסופחת לישיבת התפוצות, על האירוע לו היה עד ואותו תיעד במצלמתו.

לדבריו במיסה המדוברת השתתפו נזירים ונזירות רבים השייכים לכנסייה הקתולית, כנסייתו של האפיפיור. במהלך המיסה הקטירו קטורת שריחה התפשט במתחם כולו עד לציון דוד המלך עצמו. משתתפי המיסה הגיעו למקום כשהם מצוידים בצלבי ענק שמוקמו באולם.

יצוין כי דיווח נוסף שהגיע אלינו מיעקב סביליה, איש ועד נאמני דוד, מספר גם על נרות שהודלקו במקום כשהם מונחים על ריצפת האולם בצורת צלב.

"יש כאן כאב גדול שקשה לתאר את עומק התסכול ממנו על עצם המציאות שבה מעל קבר דוד המלך, דוד שכל יהודי מחובר אליו ושהגאולה והשלמות תלויה בו, נותנים לקיים שם עבודה זרה שהיא חמורה יותר משפיכות דמים וגילוי עריות", אומר הרב טל.

בדבריו הדגיש הרב טל כי הנזירים והכמרים שנכחו באירוע היו שייכים לכנסיה הקתולית ולא לכל מסדר או זרם אחר בנצרות, עובדה המוכיחה לכאורה שהאירוע אינו אלא מחווה שניתנה אכן לאפיפיור במהלך בואו לישראל.

עוד מציין הרב טל כי כאשר הגיע למקום וביקש להתקרב נאסרה עליו ועל יהודים ככלל הגישה למתחם. השוטרים שבמקום נמנעו מלהשיב לשאלותיו לגבי הסיבה והמניע אך מדבריהם ניתן היה להבין כי ניתנה להם הנחיה שלא לדבר עם איש. עם זאת כששאל אם המיסה שמתקיימת באותה שעה היא המיסה המתקיימת בכל שנה ושנה, ניתן היה להבין מדברי השוטרים כי התשובה שלילית. הרב טל מזכיר כי עד הגעת האפיפיור הייתה מתקיימת מיסה אחת בשנה או לכל היותר שתיים, אך יום אחר יום שבהם מתקיימות מיסות הוא מעולם לא ראה בשנתיים שבהן הוא נמצא במקום.

לנוכח השינויים המסתמנים במקום מתכננת ישיבת דוד המלך קיום תפילה מיוחדת היום (שני) בצהרים (15:00). "זה הדבר המינימאלי שעוד ניתן לעשות, להתפלל לה' שימלוך הוא עלינו".

לקראת סוף הדברים נשאל הרב טל אם במידה ותתקבע תפילה נוצרית במקום הדבר יהווה בעיה הלכתית לנוכחות יהודית במקום על פי האיסור להיכנס לכנסיות ומנזרים נוצריים. לדבריו קיימות שיטות שאכן אוסרות כניסה יהודית למקומות שהתקבעו, גם אם מאוחר יותר, כמקומות תפילה של עבודה זרה, אך לתפיסתו השיקול של ישוב הארץ וכיבושה חזק יותר ועדיף על פני כניעה ומתן כל היד למי שהשתלט על אצבע. עם זאת הוא מדגיש כי שתי השיטות נובעות מתוך אותה דאגה וכאב על המציאות במקום וכיוון שכך אין לחפש מחלוקות נוספות בהלכה אלא אחדות דעים תורנית.

המיסה:

הכניסה ליהודים אסורה:

הצילומים באדיבות הרב דביר טל