הרשות חוסמת שיווק אבטיחים ישראליים

מגדלי הירקות מזהירים, כי אם הרשות לא תפסיק את החסימה הם יפעלו לחסימת שיווק תוצרת חקלאית מהרשות הפלסטינית בישראל.

שלמה פיוטרקובסקי , י"א בסיון תשע"ד

אבטיחים. אילוסטרציה
אבטיחים. אילוסטרציה
פלאש 90

מזה שבוע, השלטונות ברשות הפלשתינית אינם מאפשרים הכנסת תוצרת אבטיחים לשטחי הרשות, מהלך רגיל בתקופה זו של השנה, כך מדווח מזכיר ארגון מגדלי הירקות, מאיר יפרח.

מנגד, תוצרת ירקות ממשיכה לעבור מהרשות לישראל באופן חד-צדדי.

מחאתם של מגדלי האבטיחים הועברה גם לשר ולמנכ"ל משרד החקלאות, והם דורשים להפסיק את מעבר התוצרת מהרשות לישראל עד שתתאפשר הכנסת האבטיחים לרשות.

יפרח מדגיש, כי "החלטה זו מנוגדת גם לדרישת הסוחרים ברשות, המעוניינים ולוחצים בהכנסת האבטיחים, אך ברשות הפלשתינית מסרבים. לגורמים בישראל נמסר כי ברשות מקיימים דיונים בנושא, אך תשובה אין, שינוי אין, והתוצרת מהרשות ממשיכה לזרום לישראל באין מפריע. רק בימים אלה מועברים מהרשות מדי יום לישראל כ-500 טונות מלפפונים המופנים למפעלי התעשייה ותוצרת ירקות נוספת לשוק המקומי".

מאיר יפרח מציין כי משרד החקלאות עושה מאמצים לפתוח את הכניסה ההדדית, אך בינתיים ללא תוצאות.

"האבטיח הינו אחד הענפים העיקריים בשוק התוצרת המשותפת רשות פלשתינית- ישראל, ואין סיבה נראית לאין מדוע לפתע נחסמה הדרך להכנסתם", הוסיף.

עמרם אילוז, אחד ממגדלי האבטיחים הגדולים בישראל, מוסר כי נגרמים להם הפסדים גדולים מדי יום, כאשר אלפי טונות אבטיחים נרקבים בשטחים באין כדאיות לאוספם.

המגדלים מציינים כי במידה שהרשות הפלשתינית לא תקבל החלטה אחרת, יפעלו החקלאים לחסום באמצעים משאיות את מעבר התוצרת מהרשות לישראל במחסום ג'למה שליד ג'נין, בו מועברת עיקר התוצרת החקלאית לשני הכיוונים.