הרב התנגד לטיפולים, בית המשפט חייב

בית המשפט למשפחה בטבריה הורה על מתן טיפולים כימותרפיים לקטין זאת למרות התנגדותה של המשפחה והנער.

ניר הר זהב , י"א בסיון תשע"ד

הטיפול החדשני
הטיפול החדשני
דוברות בי"ח ברזילי

בית המשפט למשפחה בטבריה הורה על מתן טיפולים כימותרפיים לקטין בן 14 החולה בסרטן, זאת למרות התנגדותה של המשפחה והנער.

מדובר בנער שאובחן לפני מספר שנים כחולה לוקמיה לימפטית, הוא טופל בכימותרפיה והבריא. לאחרונה אובחן כי המחלה חזרה והוא עבר ניתוח לכריתת הגידול.

כעת ביקשו הרופאים להמשיך בטיפולים כימותרפיים בשל החשש כי המחלה תתפשט למוח העצם ותביא למותו של הילד,  ההורים טענו כי תוצאות הבדיקות שנערכו לקטין לאחר הסרת הגידול מצביעות על ערכים תקינים, ואין עדות להתפרצות של המחלה וסירבו לטיפולים לאחר שהתייעצו עם רב.

השופטת ציינה בהחלטתה "המאמצים להשגת הסכמה נעשו לאור החשיבות אותה מייחס בית המשפט לשיתוף הפעולה של ההורים עם הצוות הרפואי אשר יטפל בקטין, ולהשפעתו על תהליך הריפוי וההחלמה שלו. אלא שבהיעדר הסכמה אין מנוס, זולת הכרעה שיפוטית בבקשה", נכתב בהחלטה.

"רצונם הטוב של ההורים, ונכונותם לקחת את הקטין לבדיקות תכופות, כך שככל שתתפרץ חס וחלילה המחלה, ניתן יהיה להתחיל בטיפול מיידי, אין די בו, שכן המתנה תביא לסיכון משמעותי לחיי הקטין", כתבה השופטת.

"הטיפול הכימותרפי דרוש לשם שלמות גופו של הקטין והתועלת מנקיטה מיידית בטיפול עולה לעין שיעור על הסיכונים הכרוכים בה. המתנה במתן הטיפול, למצב בו המחלה תתפרץ חס וחלילה, תביא לסיכון משמעותי לחייו של הקטין וסיכויי החלמה נמוכים - והיא אינה עולה בקנה אחד עם טובתו".

בית המשפט כאמור דחה את טענת המשפחה והורה על התחלת טיפולים כימותרפיים.