ההסבר של חולדאי ליוקר הדיור

בנאומו בכנס הרצליה הצטרף ראש העיר חולדאי למקהלת אנשי השמאל והציג סיבה אפשרית ליוקר הדיור בארץ.

יוני קמפינסקי , י"א בסיון תשע"ד

רון חולדאי
רון חולדאי
צילום: פלאש 90

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, נאם הערב (שני) בכנס הרצליה, קרא לממשלה לבנות בנייה ציבורית והציג סיבה אפשרית שבגללה, כך לטענתו, המדינה לא מטפלת ביוקר הדיור.

"המדינה צריכה לחזור ולבנות בנייה ציבורית מאסיבית - כל השאר זה הבל ורעות רוח", אמר חולדאי. ''אחרי כל כך הרבה זמן שמדברים על הצורך בהורדת מחיר והמחירים לא יורדים, אתה מבין שלמרות הדיבורים אין שום מדיניות ואין שום תכנון מסודר''.

במושב שעסק ביכולתן של רשויות מקומיות להשפיע על מחירי הדיור טען ראש העיר תל אביב כי ''אולי הממשלה באמת רוצה להשאיר את המחירים גבוהים כדי שכל הצעירים ילכו לשטחים".

ראש העיר תל אביב הדגיש בנאומו כי רשויות מקומיות לא יכולות להשפיע על מחירי הדיור, בשונה משאר הערים בעולם. ''שלושת הגורמים המאפשרים השפעה - שליטה בהיצע, תכנון וחקיקה - אינם בידי השלטון המקומי אלא בידי הממשלה. בעוד שבארצות הברית ובאירופה השלטון המרכזי נותן בידי ראשי הערים כלים ומימון ליצירת דיור בר השגה, בישראל זה לא קיים. גם רשויות מקומיות המעוניינות לעשות זאת, ותל אביב היא אחת מהן, נבלמות על ידי הדרג הממשלתי", סיפר.

חולדאי הוסיף, "באנו למינהל מקרקעי ישראל שמחזיק נתחי קרקע עצומים בתל אביב, וביקשנו לנהל את המתחמים הללו למטרות קידום פרוייקטים של דיור, ונענינו בשלילה. בפועל, המדינה ממקסמת את מחיר הקרקע".