הוקפא הצו המאפשר גיוס חיילות לשירות כמורות

יו"ר ועדת חוץ וביטחון: עד שלא נקבל הסבר משכנע מדוע משרד החינוך מצמצם דווקא במספר החיילות במסלולים "הירוקים" - לא נאשר את הצו.

חזקי ברוך , י"ז בסיון תשע"ד

עמדה הוגנת. חיילות בצה"ל
עמדה הוגנת. חיילות בצה"ל
פלאש 90

בשנים האחרונות מתמודד צה"ל עם מצוקת כוח אדם שהולכת ומחריפה. מצוקה זו המקשה על צה"ל להתמודד עם משימיו השוטפות צפויה בעתיד לקבל משנה תוקף כאשר ההחלטה לקצר את משך שירות הגברים בארבע חודשים תכנס לתוקף.

לנוכח פערים אלו פועלים רשויות צה"ל כדי למזער את המחסור בכוח אדם, בין השאר על ידי צמצום מספר החיילים שמשרתים במסגרות שונות שמחוץ לצה"ל, עם במסגרות ביטחוניות כדוגמת שב"כ ומוסד ואם במסגרות אזרחיות וחינוכיות כדוגמת משרד החינוך, רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע.

בדיון שהתקיים היום (ראשון) בוועדת החוץ והביטחון קבע יו"ר הוועדה ח"כ זאב אלקין (הליכוד ביתנו) כי אין בכוונתו להעלות להצבעה את הצו המאשר את מספר החיילות שישרתו במשרד החינוך, לפחות עד שאנשי המשרד ישכנעו את חברי הוועדה מדוע בכוונתם לקצץ דווקא במסלולים של המורות חיילות המשרתות במסגרות הירוקות ולא במסגרות החינוך הרגיל. הקפאה זו תהיה בתוקף לפחות עד שמשרד החינוך וצה"ל יסיימו את עבודה המטה בעניין.

לדברי תא"ל גדי אגמון מאכ"א, לנוכח פערי כוח האדם בצה"ל ולאור העובדה כי גם גיוס החרדים הצפוי לא אמור לסגור את הפערים, בין השאר בשל קיצור משך שירות הגברים, הרי שהצבא כמדיניות פועל כדי לצמצם את מספר החיילים שמשרתים מחוץ לסד"כ הסדיר שלו, ולכך יש גם אמירה ערכית. "אנחנו מתנגדים כתפיסה לרעיון שצה"ל יקצה מורות חיילות שיפעלו במסגרת משרד החינוך אלא אם הפעילות שלהן יש בה כדי להגדיל את המוטיבציה לשירות".

רותם פלג, מנכ"ל משרד לביטחון פנים תקף את הכוונה להמשיך לצמצם את מספר החילים שמשרתים במשטרה ובשירות בתי הסוהר. לדבריו צה"ל פועל בעניין זה בניגוד להסכמות משותפות ובכל מקרה איכות כוח האדם שצה"ל מספק איננה גבוהה במיוחד. עוד ציין המנכ"ל כי כבר היום קיים פער ביכולת של שירות בתי הסוהר להתמודד מול מספר המשימות הקשורות השמירה על האסירים הביטחוניים.

ח"כ יריב לוין (הליכוד ביתנו) הלין על כך שקיימת בעיה עם העובדה שחיילים שמשרתים במשטרת ישראל נדרשים להתמודד בין השאר עם משימות שיטור מול אזרחים שכן הדבר איננו ראוי ברמה הערכית.