פניה למזכ"ל האו"ם: התגייס להצלת הנערים

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס בפניה למזכ"ל האו"ם: "חטיפת הנערים היא שבירת כל מוסכמה הומניטרית".

שלמה פיוטרקובסקי , י"ח בסיון תשע"ד

לפקח. אורלי לוי אבקסיס
לפקח. אורלי לוי אבקסיס
צילום: פלאש 90

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (הליכוד-ביתנו) שיגרה אתמול (ראשון) פנייה דחופה למזכ"ל ארגון האומות המאוחדות, באן קי-מון.

לוי אבקסיס דורשת מבאן להתערב במשבר חטיפתם של שלושת הנערים הישראלים החטופים ובבקשה שיפעל להבטחת שלומם ולחזרתם לבתיהם בשלום.

"בערב יום חמישי האחרון, ה-12 ביוני 2014, נחטפו שלושה נערים ישראלים, שניים מהם בני 16 בלבד", כותבת ח"כ לוי-אבקסיס, "אירוע החטיפה מדגיש, בין יתר הדברים, את שבירת כל הכלים ההומניטריים והפגיעה הבוטה בזכויותיהם של הילדים בישראל לחיות את חייהם בבטחה וללא חשש לחייהם. שכן, אין מדובר בלוחמים וגם לא בחלק ממהלך הקרב, אלא בשלושה נערים צעירים, אשר בימים אלה אמורים היו לשקוד על בחינות הבגרות ולהעביר את זמנם בין לימודים בבית הספר לשהייה בחיק משפחותיהם".

בפנייה למזכ"ל האו"ם כותבת ח"כ לוי-אבקסיס כי "כמי שעומד בראש ארגון האומות המאוחדות, אני מצפה ממך לפעול בהתאם לאמנה הבינלאומית של האו"ם לזכויות הילד, הקובעת כי 'כל המדינות החברות ינקטו צעדים מתאימים במישור הלאומי, הדו צדדי והרב צדדי על מנת למנוע חטיפה, מכירה או סחר של ילדים לכל מטרה או בכל צורה שהיא'. כמו כן, האמנה לזכויות הילד קובעת כי 'המדינות החברות מקבלות על עצמן לכבד ולהבטיח כי יכובדו כללים של חוק הומניטארי בינלאומי החלים עליהן במצבים של מאבק מזוין, והנוגעים לילד'".

"חטיפת הנערים מהווה שבירה של כל הכלים והמוסכמות ההומניטריות הבסיסיות ביותר", מדגישה ח"כ לוי-אבקסיס, "ומהווה פגיעה חמורה בזכויות הילדים לחיות ללא איום כה מוחשי על חייהם, לא משנה כלל מהיכן הם ומה עמדתם הפוליטית – אם בכלל ישנה כזו לאור גילם הצעיר – חובה עלינו ועל העולם כולו לזכור כי מדובר בנערים צעירים ובמצב חמור זה ארגון האומות המאוחדות בכלל והגורמים בארגון האחראיים על שלומם של הילדים בפרט אינם יכולים לעמוד מנגד בעת שנערים אלו עלולים למצוא את מותם על לא כל עוול בכפם".