בקרוב: תאריך עברי ברישיון נהיגה

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן, שתחייב הופעת תאריך עברי ברישיונות הנהיגה.

חזקי ברוך , י"ח בסיון תשע"ד

אלעזר שטרן
אלעזר שטרן
צילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה ראשונה את הצעת החוק של חבר הכנסת אלעזר שטרן (התנועה) להוספת תאריך עברי ברישיונות הנהיגה.

על פי החוק, מוצע כי רשות הרישוי תרשום ברישיון הנהיגה את תאריך הלידה העברי והלועזי של בעל הרישיון, אלא אם בעל הרישיון ביקש מרשות הרישוי בכתב שיירשם רק תאריך הלידה הלועזי.

בדברי ההסבר להצעה נאמר כי סקר שנערך לקראת חגי תשרי בשנת תשע"ג מצא כי למעלה מ-50% מהציבור בישראל איננו יודע מהו התאריך העברי של יום הולדתו. בנוסף, נמצא כי עבור 41% מהציבור הישראלי לוח השנה העברי אינו משמעותי.

''הצעת חוק זו באה לחזק את מעמדו של לוח השנה העברי כחלק מהותי מהצביון היהודי במדינת ישראל וככלי לחבר בין אוכלוסיות ממגזרים דתיים שונים. ההצעה באה להגביר את השימוש בתאריך העברי במסגרות ציבוריות, וכך להגביר את שימושו הן במגזר הציבורי והן באוכלוסייה הכללית", נכתב בהצעת החוק.

ח"כ אלעזר שטרן נאם במליאת הכנסת טרם אישור החוק ואמר כי "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. אני מאמין שהיא חייבת להישאר ככה אבל לא על חשבון מיעוטים אחרים שחיים בתוכנו. על מנת שהיא תישאר כזו אנו מחויבים למצוא את המקורות המאפיינים אותה ככזו, על מנת להבטיח אותה גם בעידן מודרני גלובלי ודיגיטלי, וכדי שנצליח להעביר זאת גם לדורות הבאים.

''אחד הדברים המאפיינים זאת הוא לוח השנה היהודי, המועדים והחופשות שלנו מתואמים עם לוח השנה העברי. ההצעה הזו לא כופה, מי שלא ירצה ולא משנה מאיזו סיבה, התאריך העברי לא יהיה על רישיון הנהיגה. החוק הזה הוא מרכיב לאומי שבא תוך כיבוד האחר ולא על חשבון האחר", הבהיר.

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) אמר "רק עכשיו שמתי לב שאין על הרישיון שלי תאריך עברי. חשבתי שהחוק במדינת ישראל מחייב שעל כל מסמך רשמי חייב להיות תאריך עברי. מי ייתן וח"כ שטרן ושאר המחוקקים יבינו שכל שאר החוקים שמחוקקים כאן גם צריכים להיות על פי המסורת וההלכה היהודית".

ח"כ ניסים זאב (ש"ס) אמר כי "הסמנטיקה הזו חשובה כדי להזכיר לנו שאנחנו חלק מהעם היהודי, אבל אם מישהו חושב להשלות את עצמו שזה צעד נוסף בחיזוק צביונה היהודי והדמוקרטי של המדינה, אז הוא חי באשליה.

''ח"כ שטרן, כאשר הבוסית שלך הולכת לערוך נישואים חד מיניים היא לא מוסיפה שום דבר לצביונה היהודי של מדינת ישראל. אז זה בלוף אחד גדול, כשנשארים רק עם סיסמאות וקוברים את כל הערכים היהודים", טען זאב.