כך מערימה הרשות הפלסטינית על תורמיה

התורמים מתנגדים למימון מחבלים? יש פתרון. הרשות תפסיק להעביר למחבלים 130 מיליון דולר, אש"ף ישלם במקומה והכספים יזרמו.

שמעון כהן , י"ח בסיון תשע"ד

מאיים. אבו מאזן
מאיים. אבו מאזן
צילום: פלאש 90

הרש"פ נתונה ללחץ של תורמים בינלאומיים בעקבות חשיפת מכון 'מבט לתקשורת פלשתינית' כי תגמול למחבלים באמצעות משכורות הוא מדיניות של הרש"פ.

כעת מצאו שם תרגיל התעייה שימשיך להזרים את כספי התרומות למחבלים מתחת לאפם של התורמים.

במכון 'מבט' מציינים כי בשנת 2013 הגיע סכום המשכורות האלה ל-103 מיליון דולר והוא יגיע ל 130 מיליון דולר ב-2014. חברי קונגרס אמריקאים הציעו לאחרונה לנכות את הסכום המועבר למשכורות מהמימון שמעניקה ארה"ב לרש"פ. בדומה, נורבגיה ואנגליה דרשו הבהרות בנוגע למימון שהן מעניקות לרש"פ וכן עריכת שינויים במימון זה, והפרלמנט ההולנדי אישר הצעת החלטה לפיה על ממשלתה לנקוט צעדים כדי להפסיק את תשלום המשכורות.

כדי להימנע מהלחץ הבינלאומי, מסבירים ב'מבט', "הרש"פ מתכננת תחבולה במטרה לשמר את המשכורות מצד אחד, אך להעביר את האחריות להעברתן מהרש"פ לאש"ף, מצד שני. יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, עומד גם בראש אש"ף, והוא ימשיך להיות אחראי לתשלומים לאסירים".

כדי להבין שאכן מדובר בתחבולה ותו לא די לקרוא את התקשורת הפלשתינית עצמה שחושפת את הדברים והדברים מצוטטים, מתורגמים ומופצים בידי חוקרי 'מבט'.

העיתון אל-איאם, היוצא לאור ברש"פ, כותב כי "מדובר בשינוי שמות ותו לא... המצב החדש יאפשר לספק משאבים חדשים לתמיכה בענייני האסירים, מבלי לאפשר לכוחות בקונגרס האמריקני או בכמה בתי נבחרים במדינות אירופה לנסות לסחוט את הרש"פ או לנקוט צעדים נגדה".

סגן השר לענייני אסירים ברש"פ, זיאד אבו עין, מסביר לסוכנות הידיעות 'וטן' כי המהלך נועד "להימנע מהלחצים שמופעלים על הרש"פ מצד המדינות התורמות, שמתנגדות להעברת כספיהן לאסירים". סגן השר לענייני אסירים ברש"פ, זיאד אבו עין, מבהיר אף הוא כי "אנו חומקים מהלחץ הבינלאומי ומהניסיונות להתעסק בסוגיה ... ההנהגה [של הרש"פ] רוצה להרחיק את הנושא המקודש הזה מהשפעתן של המדינות התורמות, ומהתערבות המדינות התורמות, ולפעמים ההשפעה השלילית של המדינות התורמות".