אלקין: להחזיר את משוחררי שליט לכלא

על מנת לקבוע את "כללי המשחק" מול החמאס, קובע יו"ר ועדת חוץ וביטחון: יש להשיב את משוחררי עסקת שליט והפעימות לכלא.

שמעון כהן , י"ט בסיון תשע"ד

זאב אלקין
זאב אלקין
צילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 חוזר יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, חבר הכנסת זאב אלקין, וקורא להשיב את משוחררי עסקת שליט והמחוות לכלא על מנת לשנות את כללי המשחק מול אנשי החמאס חוטפי הנערים.

בראשית הדברים התייחס חבר הכנסת אלקין לפעילות המבצעית של צה"ל וגורמי הביטחון בשטח. לדבריו מדבור בפגיעה קשה בתשתיות חמאס החל מהדרג הפוליטי ועד הדרג המבצעי בשטח. זאת מתוך גישה ולפיה יש לשנות את כללי המשחק והבהרה לחמאס כי הוא יהיה הנפגע העיקרי מכל אירוע של חטיפה. "חשוב להבהיר שלא נשחק בכללים שחמאס מנסה להכתיב".

אלקין מציין כי הפעילות המתבצעת בשטח נועדה לשני אפיקים במקביל, האחד הוא הגעה אל החטופים, משימה מסובכת ומורכבת שכן הדברים נראים כ"מחת בערימת שחת", כלשונו, ובמקביל לחולל את שינוי הכיוון בהתנהלות מול תנועת החמאס ואנשיה.

לדברים אלה מוסיף אלקין ומציין כי עמדתו היא שיש להוסיף על הפעילות הקיימת גם את אפיק מעצרם המחודש של משוחררי העסקאות: "נכון לקחת את כל משוחררי השנים האחרונות בעסקת שליט ובשנה האחרונה במסגרת הפעימות ולהחזיר אותם לכלא, כדי שהחמאס כדי שכאשר הוא עושה פיגוע חטיפה של ילדים המחיר של זה יהיה הרבה אנשי חמאס בכלא".

באשר לתגובה הבינלאומית הצפויה למהלך שכזה מזכיר אלקין כי מדובר באנשים שעסקו בטרור ולא ריצו את עונשם ומבחינת הצדק היה ראוי שימשיכו להיות בכלא, מעבר לכך "יש כאן אירוע של חטיפת ילדים. אני רוצה לראות איזה מדינה הייתה מוכנה להשלים עם מצב כזה. אני מאוד מקווה שהעולם ילמד שיש קווים ברורים שאי אפשר לחצות אותם. אי אפשר לתת מחסה לארגון טרור. אי אפשר להגן על זכויות של אנשי טרור".

לדבריו מהרגע בו אבו מאזן חבר לחמאס כהחלטה אסטרטגית של הנהגת הרש"פ על העולם להיות חד וברור מול כל המהלך "ולמי שהיו ספקות וחשב שאולי הממשלה הזו תמתן את חמאס הנה באה החטיפה הנפשעת הזו והבהירה לכולם שחמאס הוא ארגון טרור, ממשיך להיות ארגון טרור ומתכוון לפעול כארגון טרור".

באשר לאפשרות ולפיה העולם אינו משוכנע לחלוטין שאכן חמאס עומד מאחורי החטיפה, אומר אלקין כי להערכתו אין ספקות בדבר גם לעולם שמודע לכך שחמאס מוגדר כארגון טרור לא רק בישראל אלא גם באירופה. הוא מזכיר בדבריו כי ירי הרקטות נמשך משטחי החמאס ברצועת עזה והדבר ברור וידוע לעולם. עם זאת מציין אלקין כי "לעולם נוח לעיתים לעשות את עצמו כאילו הוא לא רואה את המציאות ולשחק משחקים שהשרים הם לא בדיוק אנשי חמאס, זה נוח לעולם אבל זה לא אומר שאנחנו צריכים להשלים עם זה".

חבר הכנסת אלקין רואה בשינוי כללי המשחק החזרה הכרחית של כוח ההרתעה הצה"לי מול ארגוני הטרור. הוא מזכיר כי התגובה הצה"לית מול ירי הטילים מרצועת עזה מלמדת את המחבלים מהו המחיר על הטרור ובאותו אופן נכון וניתן לנהוג גם במקרה הנוכחי. "ידענו עליות ומורדות, ידענו לצאת מהם יותר מחוזקים. אנחנו כאן לא בחסד אלא מתוקף הבטחה אלוהית ולכן אנחנו לא מתכוונים ללכת מפה לאירופה ולא להיזרק לים או לכל ההצעות שנותנים לנו בהנהגת הרש"פ, ואם אנחנו נשארים כאן אנחנו חייבים ללמד את הצד השני שהמשחק יהיה לפי כללי משחק שאנחנו נקבע וכל מי שפועל נגדנו ישלם מחיר כמה שיותר גבוהים".

לקראת סוף הדברים נשאל אלקין אם ההתנהלות התקיפה מול אנשי חמאס גוררת אחריה סדקים או בקיעים בממשלה ובקואליציה, כפי שעד לא מכבר נשמעו קולות מוטרדים מפגיעה בממשלת חמאס-עבאס, קולות שעלו מכיוון אנשי 'התנועה'. לדבריו לפי שעה לא נשמעים קולות שכאלה והקולות היחידים שעולים הם קולות בשמאל שבאופוזיציה.

הוא מציין כי הקולות שבעבר סינגרו על אבו מאזן על אף שהוא היה זה שהפך את המשכורות למחבלים למשכורות הגבוהות ביותר בחברה הפלשתינית, אותם קולות נשמעים היום מסנגרים, גם אם בחצי פה, על חמאס.

"השמאל תמיד הפריע, אבל אני שומע כעת דוברים ממרצ שחוצים קווים ביכולת האבדנית שקודם כל מאשימים אותנו. אני שומע סנגוריה בחי פה גם על חמאס וזה נורא", אומר אלקין המדגיש כי גם אם יש וישנם חילוקי דעות בתוך הממשלה מתוקף היותנו מדינה דמוקרטית, אך הדבר לא מגיע לכדי ויכוח פוליטי.