מבצע 'שובו אחים': צה"ל נערך לכל התפתחות

בכיר צבאי: יש מאמץ צבאי והפעילות הצבאית היא משמעותית למרות שעדיין לא הושגו המידעים על מיקום החטופים והחוטפים.

קובי פינקלר , כ' בסיון תשע"ד

נערכים להמשך
נערכים להמשך
פלאש 90

אחרי אלפי שעות חיפוש בשטח ומידע מודיעני רב שהצטבר במערכת הביטחון, בצה"ל יודעים לומר בוודאות כי החוטפים הם פעילי חמאס המוכרים למערכת הביטחון שפעלו בתחומי יהודה ושומרון ללא סיוע מחמאס ברצועת עזה.

גורם צבאי בכיר אמר בצהרים (רביעי) כי לאירוע החטיפה בסדר גודל כזה יש שותפים רבים ובהם סייענים, תצפיתנים ומקורות מימון, ולמרות שלא יצאה פקודת מבצע מסודרת בנושא הרי שברגע שפעילי השטח שמעו את קריאתו של חאלד משעל היושב בקאטר כי יש לדאוג לשחרור המחבלים היושבים בבתי כלא בישראל, הם החלו בתכנון מבצע החטיפה לפרטיו.

הגורם מוסיף ואומר שלמרות שהמחבלים פעלו בתחומי הר חברון רבתי, יכולים אחיהם בעזה לפעול להסלמה. מתוך מחויבות להיות ערוכים לכל התפתחות פרס צה"ל מערכת כיפת ברזל באשדוד.

בהתייחסו למעצר משוחררי עסקת שליט אמר הקצין הבכיר כי "מבין מאה האסירים הכבדים שהיו דם על ידיהם ששוחררו לתחומי יו"ש, חמישים נעצרו הלילה בידי כוחות צה''ל והם יובאו לפני ועדת שיפוט שתבדוק אם עמדו בתנאי העסקה. כולם מחבלי חמאס שבהיותם כלואים לשעבר יעשו הכל כדי לשחרר את חבריהם הכלואים".

עוד מוסיף הגורם הבכיר כי הנחת העבודה של צה''ל לגבי מצבם של החטופים היא שהם בחיים, ''אין לנו נקודת ציון מדויקת להגיע אליה אך יש לנו מידע רב, יש מאמץ בחקירה, יש מאמץ צבאי והפעילות הצבאית היא משמעותית למרות שעדיין לא הושגו המידעים על מיקום החטופים והחוטפים".

באשר לשאלה מדוע אין עדיין לקיחת אחריות מטעם החמאס אומר הקצין כי ''הם מרגישים בשלב זה פחד גדול ויתכן ויעבור שבוע או חודש ויותר עד אשר תצא הודעה מסודרת מטעמם".

ומה באשר לתקציב עבור מבצע בסדר גודל כזה? בצה"ל אומרים שהכל מתוך תקציב הפעילות השוטפת וכי הם לא יפנו למשרד האוצר לקבלת תוספת.