אושר: תאריך עברי ברישיון הנהיגה

הכנסת אישרה את הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן, המבקשת "לחזק את מעמדו של לוח השנה העברי כחלק מהותי מהצביון היהודי במדינה".

עדו בן פורת , כ"ג בתמוז תשע"ד

אלעזר שטרן
אלעזר שטרן
צילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של חבר הכנסת אלעזר שטרן, המחייבת רישום תאריך עברי על גבי רישיונות הנהיגה. 

רשות הרישוי תרשום ברישיון הנהיגה את תאריך הלידה העברי והלועזי של בעל הרישיון, אלא אם בעל הרישיון ביקש מרשות הרישוי בכתב שיירשם רק תאריך הלידה הלועזי. החוק יכנס לתוקף שישה חודשים מיום פרסומו, והוא יחול על רישיונות שניתנו או שחודשו מיום התחילה ואילך.

בדברי ההסבר להצעה נאמר כי "סקר שנערך לקראת חגי תשרי בשנת התשע"ג מצא כי למעלה מ-50% מהציבור בישראל איננו יודע מהו התאריך העברי של יום הולדתו. בנוסף, נמצא כי עבור 41% מהציבור הישראלי לוח השנה העברי אינו משמעותי. התופעה בולטת במיוחד באוכלוסייה המגדירה עצמה כלא-דתית. כמו כן, התאריך העברי נעדר מתעודת רישיון הנהיגה ומהדרכון.

''הצעת חוק זו באה לחזק את מעמדו של לוח השנה העברי כחלק מהותי מהצביון היהודי במדינת ישראל וככלי לחבר בין אוכלוסיות ממגזרים דתיים שונים. ההצעה באה להגביר את השימוש בתאריך העברי במסגרות ציבוריות, וכך להגביר את שימושו הן במגזר הציבורי והן באוכלוסייה הכללית", נכתב.

יוזם החוק, ח"כ שטרן אמר בדיון שנערך בקריאה הראשונה כי "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. אני מאמין שהיא חייבת להישאר ככה אבל לא על חשבון מיעוטים אחרים שחיים בתוכנו. על מנת שהיא תישאר כזו אנו מחויבים למצוא את המקורות המאפיינים אותה ככזו, על מנת להבטיח אותה גם בעידן מודרני גלובלי ודיגיטלי, וכדי שנצליח להעביר זאת גם לדורות הבאים".

לדבריו אחד הדברים המאפיינים זאת הוא לוח השנה היהודי. "המועדים והחופשות שלנו מתואמים עם לוח השנה העברי. ההצעה הזו לא כופה, מי שלא ירצה ולא משנה מאיזו סיבה, התאריך העברי לא יהיה על רישיון הנהיגה. החוק הזה הוא מרכיב לאומי שבא תוך כיבוד האחר ולא על חשבון האחר".